Móda

Jak vybrat ideální letní šaty podle typu postavy?

Léto je v plném proudu a stejně jako i v jiných ročních obdobích, i zde platí, že potřebujete něco pořádného na sebe. Bohužel vybrat správné letní šaty není vůbec jednoduché. Některé z nás mají problém s širokými boky, silnými stehny či velkým poprsím, zatímco jiné přemýšlí, co vlastně do toho výstřihu dát nebo čím prodloužit postavu při malé výšce.

V podstatě u veškerého dámského oblečení se něco takového řeší, ať už jsou to šaty nebo třeba kalhoty a sukně. Důležité je přesně definovat svou vlastní postavu a podle toho se pak zaměřit na konkrétní modely, vzory, barvy, střihy a podobně. Právě šaty jsou vděčným kouskem oblečení, který dokáže zakrýt spoustu nedostatků, musíte ale zvolit ty nejideálnější.

Typy postav

Hruška – silná stehna a široké boky

U tohoto typu postavy je charakteristické, že má žena široké boky a silnější stehna, ale naopak drobná ramena a útlý pas. V tomto případě je potřeba zdůraznit zejména horní část těla. Ideální jsou hluboké výstřihy (nejlépe véčkové či áčkové), odhalená ramena a k tomu výrazné šperky. Pokud jde o šaty, hodí se přiléhavý a barevný korzet, který zvýrazní štíhlejší pas, oproti tomu sukně je lepší volná a splývavá.

Vhodné jsou šaty s tzv. áčkovou sukní, jež začíná v pase. Co se týká délky, tak by měly šaty končit těsně nad koleny. Vždy je hlavní myslet na to, že je potřeba zaujmout vrškem, aby se odvedla pozornost od nedokonalého spodku. Na co zapomeňte, jsou různé volánky nebo sklady v dolní části šatů, ty jsou zcela nevhodné.

Jablko – větší bříško a široký pas

Někomu se to zdá jako drobný nedostatek, ale věřte, že to občas bývá problém dostatečně zamaskovat, když si vezmete něco nevhodného. Sázkou na jistotu jsou takové šaty, které budou volnější právě v oblasti pasu a břicha. Perfektní jsou vertikální vzory, ale také rovně střižené šaty, u nichž je přepásání na úrovni boků. Jestliže máte potíže s bříškem, ale naopak pěkné nohy, nebojte se sáhnout po kratších šatech.

Dobrý je hluboký výstřih do V, který opticky zeštíhlí a vyrovná objemnější prsa, která jsou většinou u této postavy průvodním jevem. Oproti tomu ruce i nohy bývají štíhlé. Vršek šatů je lepší tmavší s pestřejším spodkem, ale není to tak úplně zásadní, hlavní je vždycky střih. Vyhýbejte se moc těsným šatům nebo horizontálním vzorům v oblasti břicha.

Přesýpací hodiny – širší boky a útlý pas

Z obecného hlediska je to ideální typ postavy. Vyniká útlým pasem, malinko širšími boky a stejně širokými rameny. To vše doplňují středně velká prsa. Pokud takovou postavu máte, gratulujte si. Postava v podobě přesýpacích hodin totiž umožňuje nosit v podstatě jakékoliv oblečení. Kdo chce svou postavu zdůraznit v hezkých letních šatech, měl by zvolit takové, které mají zvýrazněný pas, klidně ale sáhněte i po asymetrickém průstřihu či výraznějších vzorech či motivech.

Obdélník – chlapecká postava

Tento typ postavy není zrovna šťastný, protože má svým způsobem všude stejnou šíři, tzn. stejně široká ramena i boky a v podstatě žádný pas, navíc postrádá ženské křivky, takže vypadá spíš jako chlapecká postava. Takové ženy jsou ve většině případů štíhlé a potřebují takové šaty, které aspoň částečně nějaké ty křivky vykouzlí.

Vhodné jsou šaty s upnutým korzetem nebo kratší šaty v délce maximálně do poloviny stehen a s projmutím v pase. Takto se vlastně opticky tvoří ženské křivky. Zkuste košilové šaty, ale skvělé budou také mini šaty, přes které dáte pásek. Vždy je lepší krátká délka šatů. Naprosto nevhodné jsou šaty volného a rozevlátého střihu.

Obrácený trojúhelník – velká prsa a široká ramena

U obráceného trojúhelníku je typické, že boky i zadeček jsou nevýrazné, nohy štíhlé, ale naopak vrchní část těla je znatelně objemnější, neboť prsa jsou velká a ramena široká. Tady pomůžou jedině různé kombinace barev, ty hravě vyrovnají nedostatky.

Když si půjdete vybírat šaty, ať už v kamenném či nejlépe internetovém obchodě, sáhněte po takových, které budou mít tmavší vršek a světlejší spodek (sukni). Horní polovinu těla je potřeba opticky zúžit, to zajistí véčkový výstřih. Na škodu není ani objemnější spodek šatů, který bude mít hodně vysoký rozparek, aby odhaloval štíhlé nohy.

Postava malého vzrůstu

Co se týká postav, kde příroda šetřila na centimetrech do výšky, tak tam úplně vyřaďte takové modely šatů, které mají střední či maxi délku, podobně to udělejte i u sukní. S takovou postavou potřebujete délku šatů nad kolena a pokud možno s projmutím těsně pod prsy. Díky tomu se postava opticky prodlouží a delší budou vypadat i nohy.

Hodně pomáhají také svislé vzory, zejména proužky, ty jsou schopné přidat několik centimetrů. Ještě si dovolíme poradit sandály na klínu, nejlépe ve světlé barvě, dobrá je tělová, ale můžou být i lososové, meruňkové atd. Zásadní parametry, které si s malou postavou musíte pamatovat je kratší délka šatů, projmutí pod prsy a šaty na klínu, naopak se musíte vyhnout maxi a midi délce.

Mrkněte také, jaké byly pro letošek módní trendy na jaro, jak správně vybrat svatební šaty nebo které druhy spodního prádla můžete pořídit. No, a když už budete v tom nakupování, nezapomeňte si také vybrat nové plavky na léto.

Přidat komentář