Móda

Spodní prádlo – tradiční druh oblečení

Když se řekne spodní prádlo, každý si hned vybaví kalhotky s podprsenkou u žen a pánské spodky. Pravda je, že je to v podstatě nejdůležitější součást naší garderoby, ale rozhodně to nejsou jediné kousky, které do této kategorie patří. Stejně jako všechno ostatní, má svou vlastní historii a vývoj.

Tento druh oblečení je vždy v přímém kontaktu s pokožkou, proto je nezbytné, aby bylo kvalitní a prodyšné. Z obecného hlediska je možné spodní prádlo rozdělit na dámské, pánské a dětské, ale zároveň se dá rozdělit do čtyř kategorií, podle části těla, na níž je prádlo oblékáno. Které to jsou a jaké druhy spodního prádla do nich patří?

I. kategorie – od krku do pasu

 • podprsenka – hlavním úkolem je zakrýt ženám prsa, ale slouží i jako určitá podpěra.
 • nátělník – přiléhá těsně k tělu a má dlouhé rukávy.
 • košilka – většinou je nosí jen ženy. Jedná se o volný kousek prádla, který má úzká či široká ramínka.
 • tílko – podobně jako nátělník je přiléhavé, jen nemá rukávy.

II. kategorie – od pasu dolů

 • kalhotky – samozřejmě, že zahrnují i moderní varianty jako jsou tanga a podobně. Jsou určeny pro ženy a jejich úkolem je zakrytí oblasti sedu.
 • podvazky – většinou je máme zafixované jako erotický kousek prádla, ale věřte, že se nosí naprosto běžně, protože mají držet punčochy na stehnech.
 • korzet – tento druh prádla patří částečně do této kategorie a zároveň i do té první, je to totiž kombinace podprsenky a podvazkového pasu, většinou se nosí za účelem stažení bříška.
 • spodky – sem řadíme veškeré pánské spodní prádlo, jako jsou slipy (kratší nohavičky), trenýrky (volnější prádlo pro sed i část stehen), boxerky (delší nohavičky), dokonce i pánská tanga, ale i podvlékačky, kterým se také říká jégrovky (dlouhé nohavice).

Možná vás to překvapí, ale do této kategorie řadíme i kamaše, což je klasické pletené prádlo s dlouhými nohavicemi. Dále punčocháče, ty snad ani není potřeba představovat a nakonec spodničku, tu nosí ženy nejčastěji pod sukní, ale hodí se i pod šaty.

III. kategorie – od stehen dolů

 • punčochy – ty jsou určeny zejména pro ženy a to na celé nohy, je to velmi jemný druh prádla.
 • podkolenky – k zakrytí nohou na lýtkách i holeních.
 • ponožky – schovají se do nich nejen spodní části nohou, ale také kotníky.

IV. kategorie – celé tělo

Tato kategorie se trošku liší, protože sem patří takové prádlo, které zakrývá celý trup.

 • overal – má dlouhé rukávy i nohavice, je to přiléhavé prádlo. Nejčastěji určené na spaní.
 • body – oblíbený kousek prádla zejména u žen, je přiléhavé, buď s krátkými či dlouhými rukávy, nemá nohavice a v řadě případů se zapíná v oblasti rozkroku.
 • kombiné – je to vlastně spodnička a košilka v jednom. Dá se říci, že je to taková dlouhá košilka.

Nutno podotknout, že dokonce i erotické prádlo, a to včetně erotických kostýmů, je považováno za spodní prádlo, i když v tomto případě toho takový druh oblečení asi moc neschová. Přesto vám nic nebrání v pořízení nějakého toho divočejšího kousku, ať už v podobě sexy podprsenky či korzetu nebo pro lepší fantazii třeba kostým sexy uklízečky, zlobivé studentky, zvrácené čertice, případně nažhavené zdravotní sestřičky. Ovšem pozadu nemusí zůstávat ani pánové, protože i pro ně se tu najdou třeba sexy tanga či spodky v podobě nějakého zvířete, jako třeba slon či plameňák.

Proč vlastně nosíme spodní prádlo?

To je jedna z otázek, na kterou není jednoduché odpovědět. Někdo totiž bez spodního prádla neudělá ani krok, jiní chodí nejraději, jak se říká naostro a nenosí žádné. Když se na to podíváme obecně, je spodní prádlo důležité jako ochrana některých orgánů, ale také umí formovat tělo, navíc dokáže povzbudit smysly a zajistit, aby váš protějšek dostal chuť na sex.

U spodního prádla je zásadní pohodlí, to znamená, že by nemělo nikde škrtit, nepříjemně tlačit a hlavně být příčinou svědění, navíc by mělo mít správný střih, aby dobře padlo a na těch správných místech sedělo na 100 %. Moc dobrý dojem neuděláte ani velmi obnošeným prádlem, které už pamatuje lepší časy, všude z něj čouhají nitky a jeho původní barva už téměř není znát.

Důležité je, aby bylo spodní prádlo pravidelně vyměňováno a my tak měli stále čisté. Rovněž by nemělo být potrhané, i když je to třeba váš oblíbený kousek, který nosíte nejraději. Až se někde budete svlékat a dotyčná osoba, co tam bude s vámi, uvidí vaše roztrhané či špinavé prádlo, vezme raději nohy na ramena. Jedině čisté, kvalitní a dobře padnoucí prádlo vám posílí sebevědomí a vy se budete cítit skvěle.

Jak pořídit kvalitní prádlo?

Vzhledem k tomu, že je spodní prádlo nejdůležitějším kusem oblečení, rozhodně byste na něm neměli šetřit a jeho výběru by měla být věnována maximální pozornost. Za kvalitu si sice připlatíte, ale budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli.

Buďme k sobě upřímní, nákupy přes internet jsou naší nejoblíbenější činností a vybrat si spodní prádlo v pohodlí domova, je naprosto ideální. Takže pokud nesnášíte pobíhání po kamenných obchodech, vyberte si raději některý z těch internetových. Jedním z online specialistů na prodej spodního prádla je například Trenýrkárna.cz, která se na trhu se spodním prádlem vyskytuje už od roku 2010, kdy došlo k jejímu vzniku.

Tento největší český e-shop nabízí zejména pánské spodní prádlo, ale ochuzené nejsou ani dámy, protože i pro ně se tu najdou zajímavé kousky. Pro Trenýrkarna.cz nejsou problémem žádné proporce, ať už máte pivní břicho, pekáč buchet, prsa jako Dolly Buster nebo naopak vůbec žádná. Pořídíte trenýrky, boxerky, tanga, podprsenky, ponožky, tílka, ale i lechtivé či vtipné prádélko.

Nejen, že v nabídce najdete zahraniční značky, ale je tam i spousta těch českých. Ze značek jmenujme například Calvin Klein, Levis, Polo Ralph Lauren, Puma, Styx, Victoria´s Secret, Foltýn, Infantia, Stillo, Styx a mnoho dalších.

Pánské spodní prádlo

Dávno už neplatí, že chlapa navléknete do jednoho druhu spodek a máte vystaráno. Dnes už je na trhu opravdu bohatý výběr pánského spodního prádla a záleží na každém jednotlivém muži, jaké mu bude nejlépe vyhovovat a které upřednostní.

Nejoblíbenějším druhem jsou rozhodně boxerky, které se vyrábí z velmi příjemných materiálů šetrných k pokožce. Výhodou je, že nic zbytečně nestahují, nikde netlačí, nerolují se a vždy perfektně sedí.

Své místo mezi pánským prádlem mají stále také trenýrky, i když dnes už nefrčí takové ty krátké škrobené trenky, co vypadaly trochu jako sukně a měly vcelku nudný vzor. Dnes jsou trenýrky delší, vyrábí se z mnoha druhů materiálů a velmi dobře se nosí.

Samostatnou kapitolou jsou slipy, na které stále nedá dopustit střední generace. Svého času to byl hit, který měl nahradit tzv. dědečkovské trenýrky, a mnoho mužů si je nemohlo vynachválit, jenže podle odborníků nepatří k prádlu, které by bylo ze zdravotního hlediska příliš vhodné, neboť „utiskují“ mužské pohlavní orgány, navíc se v nich kumuluje příliš velké teplo, to má negativní vliv na spermie.

Dámské spodní prádlo

Tak v případě dámského prádla je toho tolik, že se v něm člověk občas ztrácí. Jak už jsme uvedli na začátku, základním kouskem je rozhodně podprsenka, která musí nejen dobře vypadat, ale hlavně perfektně sednout, aniž by někde tlačila nebo mačkala ženské přednosti. To nejdůležitější na podprsence je, aby zakrývala to co má a zároveň zvýrazňovala vše důležité.

Hlavní je výběr střihu a velikosti, bez ohledu na to, jestli je to běžná podprsenka nebo kousek erotického prádla, který má vašeho partnera vybudit k výkonu. Rozhodně ho nevzruší, když vám bude podprsenka malá, všude vám budou přednosti přetékat nebo naopak ani nebudou vidět.

Pro zakrytí nedokonalého bříška byla stvořena košilka, která schová vše, co je potřeba. Hodí se i na spaní, zejména pokud vás v noci berou návaly horka. Pro potěchu mužského oka je určen také korzet, kde opět platí, že musí sedět, jinak je to o ničem. Jestli si nejste jisti, zda vám bude po objednání opravdu vyhovovat, vezměte si takový, který má šněrování, tím se dají, když je to potřeba dorovnat různé nedostatky.

No a teď se dostáváme ke kalhotkám, ty tvoří základ celého šatníku každé ženy. Pokud si je budete vybírat, zapomeňte na to, jestli se budou zamlouvat nějakému muži, ale zaměřte se na to, co vám vyhovuje. To znamená, kvalitní materiál, správný střih i nejideálnější typ kalhotek. Vy se musíte v kalhotkách nejen cítit dobře, ale také v nich skvěle vypadat. Je jen na vás, jestli zvolíte klasické nebo nějaké modernější.

Druhy kalhotek

 • klasické dámské kalhotky – zakrývají vše potřebné.
 • kalhotky s vysokým výkrojem – hodí se na velmi štíhlou postavu.
 • zeštíhlující kalhotky – pomůžou tam, kde přebývá nějaký ten faldík.
 • bederní (hipster) – sahají k bedrům, často mívají i nohavičku.
 • bikiny – tento druh je jedním z nejvíce používaných a nejrozšířenějších.
 • boyshorts – v podstatě napodobují pánské boxerky
 • tanga – střihem sice vypadají jako klasické kalhotky, ale mezi hýžděmi mají jen proužek látky (šňůrku)
 • thonga – jsou stejná jako tanga, ale sahají až k bedrům.
 • g-stringa – miniaturní kalhotky vyrobené z tenoučkých šňůrek či spíše pásků látky.

Nemusíte si zoufat, když si všechny názvy kalhotek nezapamatujete. Hlavně, když si vždy vyberete ty nejlepší a nejkvalitnější, abyste byla spokojená, což platí samozřejmě i u pánů a výběru jejich spodního prádla. Co takhle vyzkoušet kalhotky od Calvina Kleina nebo třeba Ralpha Laurena, případně boxerky od značky Gant?

Přidat komentář