Móda

Výběr nejkrásnějších svatebních šatů

Dokonalé svatební šaty jsou snem každé ženy, která se už nemůže dočkat svého nejdůležitějšího dne v životě. Výběr může být značně stresující, protože se každá nevěsta obává, jestli se jí podaří najít a vybrat ty správné svatební šaty, v nichž se bude cítit jako opravdová princezna a oslní nejen svého ženicha, ale každého, kdo se její svatby zúčastní.

Pokud má všechno klapnout na výbornou, je důležité si dát při vybírání šatů pozor i na ty nejmenší detaily, důležitý je zejména typ postavy. Jiné šaty zvolí žena, která má skoro plochý hrudník, jiný střih bude ideální pro bujnější přednosti. Na co se zaměřit? Zkusím se na to podívat společně.

Kde hledat inspiraci?

Určitě zapomeňte na běhání po jednotlivých svatebních salónech či půjčovnách šatů. To nejlepší, co můžete udělat, je sednout k počítači a hledat inspiraci na internetu. Zadejte si do vyhledávače Google vhodné klíčové slovo, třeba svatební šaty, svatby či přímo svatební salóny (případně wedding dress či bride dress) a postupně si pootvírejte jednotlivé salóny, kde si můžete prohlédnout fotogalerie a zjistit, jaké šaty jsou právě IN, pro koho daný salón chystal svatbu, typ šatů, které nevěsta oblékla, v jakém odstínu byla výzdoba a podobně.

Každý se rád pochlubí dobře odvedenou prací a ukáže nevěstu, pro kterou připravil dokonalou svatbu se vším všudy. Neřešte lokalitu, v níž se salón nachází, důležitá je inspirace. Všechny fotografie, které vás zaujmou, si ukládejte do vzorového svatebního alba, které si v počítači vytvoříte, aby bylo možné se k nim kdykoliv vrátit.

Typ postavy

Pro výběr vhodných šatů je postava základ. Nevěsta, která má nevýrazný nebo téměř žádný pas, případně větší břicho, může zvolit korzet. Ten zvládne vytvořit přijatelnou siluetu postavy, aby vypadala lépe. Bohužel i u korzetu se občas mohou objevit nečekané potíže, a přestože se zdál jako ideální řešení, klidně vás může zradit přímo uprostřed svatby. Chcete-li mít opravdu jistotu, že bude vše perfektní, sáhněte po zeštíhlujícím prádle. Pak si budete moci dovolit i splývavější šaty, u kterých bude zvýrazněn pas.

To, co řeší opravdu velký počet nevěst, jsou širší boky. V takovém případě jsou rozhodně nevhodné takové šaty typu mořská panna, neboť jsou skutečně velmi úzké a rozšířené až v dolní části. Na takové šaty musí být postava skutečně ultraštíhlá. Problémem bývají také uvolněné či silné paže, které můžete zamaskovat výběrem šatů s rukávy, ty jsou ostatně dost populární nebo se dá vsadit na pelerínu.

Oblíbené jsou zejména princeznovské šaty, u kterých vyniká zejména bohatá nabíraná sukně. Nejsou ovšem vhodné pro ženy s menší či silnější postavou, dokážou totiž vizuálně ubrat centimetry na výšku, ale zase přidávají kila. Pro tento typ postavy zvolte takové šaty, které mají jednoduchou siluetu, k tomu se hodí korzet, ten vytvaruje pas. Dobré je, když má sukně mírné řasení, aby se zakryly různé drobnější nedostatky.

Jestliže je nevěsta vysoká, budou jí lichotit rozevláté šaty v tzv. antickém střihu. Může také kombinovat sukni se živůtkem, takže se postava v podstatě opticky rozdělí. Hodně nevěst upřednostňuje úzký střih šatů ve stylu 30. let nebo také vintage šaty, které jsou známé buď jednoduchou linií, která splývá nebo naopak róbou, jež se rozšiřuje od dolní části stehen. V současnosti se mezi základní střihy svatebních šatů řadí například empír, áčko, korzet s širokou sukní, siréna, princess a další.

Jaké materiály se používají na šití svatebních šatů?

 • krajka (nejčastěji francouzská)
 • dupion
 • šantung (tzv. žilky)
 • tyl (transparentní síť)
 • krep (je měkký, splývavý a má drobnou strukturu)
 • šifon (neprůhledný i průsvitný ve stylu krepu a tylu)
 • piké (pevné čtverečky)
 • žakár (podobá se piké, jen je o něco tenčí)
 • otoman (pevné proužkování)
 • satén (oblíbený pro svou hladkost a pevnost)
 • mikado (drobnější pevné proužky)
 • žoržet (podobný krepu, jen o něco slabší a mnohem lehčí)
 • gáza (je to volně tkaná tenká mřížka podobná šifonu)

Jsou lepší svatební šaty vlastní nebo z půjčovny?

To je individuální a záleží to vždy na nevěstě, jak se rozhodne. V půjčovnách je výběr svatebních šatů opravdu bohatý a nabídka je velmi pestrá. Nemusíte se ničím omezovat a zvolit takové šaty, na které když se podíváte a vyzkoušíte si je, tak budete moci říct – to jsou ty pravé, chci je. Co se týká cen půjčovného, ty se odvíjejí od kvality zvoleného materiálu šatů, značky šatů i složitosti samotného střihu. Nejlevnější šaty se dají půjčit už od 3 až 5 000 Kč, ale luxusnější kousky vás mohou vyjít klidně i na 20 000 korun.

U některých svatebních salónů jsou v ceně zapůjčených šatů i různé doplňky, jako kabelka, závoj nebo třeba bolerko na šaty. V řadě případů se tu dají zakoupit i další drobnosti jako krabičky na výslužku, ozdoby na auto, myrtové mašle, svatební oznámení atd. Díky tomu, si tak nevěsta odškrtne hned několik úkolů, které má na svém seznamu k zařízení.

Spousta žen však touží po vlastních šatech, které budou zcela nové, neokoukané a budou symbolem lásky, kterou si s ženichem slibují. Zároveň pro ni mají význam jako dědictví, které po sobě žena zanechá pro budoucí generace v naději, že jednou si je oblékne jiná žena, jíž koluje v žilách stejná krev.

Takové šaty jsou pak opatrovány jako oko v hlavě a předávány dalším generacím v ten pravý čas. Přestože vás koupené šaty mohou vyjít na značné peníze, neboť jsou šity přesně na míru každé jednotlivé nevěsty, rozhodně se vyplatí do nich investovat, pokud je chcete uchovat pro ženy a dívky, které se narodí vašim potomkům, vnoučatům, pravnoučatům a dalším. Jestli se vám ale taková finanční investice nezamlouvá, pak rozhodně sáhněte po šatech z půjčovny.

Co je dobré vědět?

 • půjčovné za svatební šaty se pohybuje zhruba od 3 000 do 20 000 Kč (někde i více)
 • šaty jsou nejčastěji zapůjčeny na 3 až 5 dnů
 • chcete-li si šaty koupit, pořídíte je už tak od 10 000 Kč (u některých půjčoven či svatebních studií je možné i zakoupení)
 • svěříte-li se do péče kvalitní půjčovny, pak je samozřejmostí, že si tam můžete zakoupit či půjčit i obuv, vhodné spodní prádlo, kabelku, rukavice, vlasové ozdoby, závoje, bižuterii a další)
 • když si nevíte rady a nechcete se spoléhat jen na odborný personál ve svatebním studiu, je možné si najmout stylistu, který vám poradí. Jeho služby však jsou další investicí, zhruba od 1 500 Kč výš

Na co si dát pozor?

 • vždy si hlídejte, aby ladilo zdobení šatů se závojem
 • až si budete šaty zkoušet, upravte si k tomu vlasy tak, aby se účes co nejvíce podobal tomu, který hodláte mít ve svatební den
 • přezdobené šaty vyžadují šperky v minimalistickém stylu, naopak u jednoduchých šatů zvolte výraznější šperky.
 • jestliže už máte svatební boty, určitě si je vezměte na zkoušku šatů

Věříme, že jsme vám aspoň trošku pomohli s výběrem těch nejideálnějších šatů, které budou tím nejdůležitějším bodem vašeho svatebního dne, který si budete pamatovat navždy. Pamatujte si, že záleží jen na vás, co si vyberete a v čem se budete v den D cítit jako opravdové princezny.

Přidat komentář