Zdraví

Sedíte správně? Zkontrolujte si držení těla podle naší infografiky

V současné době má velké procento lidí sedavé zaměstnání. Pokud také vy prosedíte většinu svého času, měli byste častěji nad sezením přemýšlet. Správným držením těla zabráníte bolestem zad i špatnému zakřivení páteře.

Těchto 5 tipů vám výrazně pomůže zlepšit držení těla a tím i vaše zdraví. Zároveň se nezapomeňte ujistit, že máte kvalitní židli a vás pracovní stůl je nastavený do odpovídající výšky. Bez toho to nejde.

Jak na to?  Naše infografika vám pomůže. Tak se pohodlně usaďte…

jak správně sedět
Zdroj: srovname.cz

1 – opěradlo židle

Vaše páteř má mít oporu právě v dobrém opěradle židle. Někdy může mít bederní podložku, ale ne vždy je to nutné. Pokud nemá opěrka zad správně zakřivení, můžete si pomoci vhodným polštářem, ten můžete použít jak v bederní oblasti, tak v případě potřeby i pro krční páteř. Opěradlo by mělo být nakloněné mírně dozadu, asi tak pod úhlem 10 až 110 stupňů.

2 – držení hlavy

Hlavu držte vzpřímeně a samozřejmě tomu přizpůsobte výšku stolu i uložení (podložení) monitoru počítače, nebo notebooku. Obrazovka by měla být zhruba v úrovni vašich očí, tak, abyste nemuseli hlavu naklánět dozadu ani dopředu. Můžeme se dívat i trochu dolů, pod úhlem cca 20 stupňů, ale víc by to být nemělo.

3 – co s rukama

Lokty můžou být na područce, nebo přímo na stole, ideálně v pravém úhlu. Uvolníte tak ramena. Klávesnici a monitor mějte přímo před sebou, ať se tělo nenatáčí a nemáte páteř a ruce vyosené. Vaše zápěstí by při práci na klávesnici nemělo být ohnuté. K tomu může pomoct opěrka (podložka) ke klávesnici a ergonomická myš.

4 – jak správně sedět?

Zadek by měl být až na konci sedátka, až u opěradla. Ideální je, když sedátko je ergonomicky tvarované a je možné si nastavit výšku, případně i další polohy. Zda je sedák měkký nebo tvrdý už není tak podstatné, musí být pohodlný a každý má rád něco jiného.

5 – co s nohama

Už se blížíme k zemi. A právě na zemi by nohy vždy měly v pohodě dosáhnout, pokud ne, tak je nutné snížit výšku židle. Úhel nohou v kolenou by měl být 90 stupňů a stejně tak by na tom měly být i nohy položené na podlaze – kolmo k zemi.

Není to ono, takhle nesedíte?

Můžete zkusit změnit své návyky a nebo se raději se podívejte po nové kancelářské židli, ta by vám s tím měla hodně pomoct. Prevence je to nejdůležitější a pokud na takové židli trávíte víc jak 2 hodiny za den, už se musíte o své tělo zajímat a starat. Zdravé sezení totiž tak nějak neexistuje, není to pohyb a dlouhodobě to neprospívá našemu zdraví.

Zdroj foto: srovname.cz, pixabay.com

Přidat komentář