Saunování je zdraví prospěšné, přináší s sebou spoustu benefitů pro naše tělo a navíc si v sauně dokážete skvěle odpočinout. Proč se tedy saunovat? Důvodů může být celá řada:
- Zlepšení imunity a odolnosti organismu
- Povzbuzení nálady díky vyplavování dopaminu
- Vyplavení škodlivin z těla
- Zlepšení pokožky
Zde to však nekončí, sauna může mimojiné podpořit i hubnutí, zlepší výdrž vašeho srdce a pomůže s usínáním.
Domácí sauna nebo saunový svět
Domácí sauna není zanedbatelná investice. Je třeba si promyslet a stanovit, jakou saunu si domů vlastně chcete pořídit. V zásadě máte tři možnosti a každá z nich má své výhody a nevýhody.
- Infrasauna – Toto řešení domácí sauny je asi nejlevnější a nejdostupnější. Ceny infrasaun začínají již na 30 000 Kč a není obvykle třeba provádět žádné stavební úpravy. Infrasaunu si můžete pořídit, zapojit do zásuvky a rovnou se jít saunovat (test nejlepších infrasaun). Na druhou stranu poznáte, že teplo je jiné než v klasické finské sauně a řada lidí infrasaunám příliš neholduje.
- Finská sauna – Toto řešení je již trochu nákladnější, ale zároveň asi i nejlepší, pokud jste opravdový příznivce saunování. Finskou saunu si můžete zakoupit již připravenou a umístit ji třeba na zahradu nebo si můžete pozvat specializovanou firmu a finskou saunu si nechat postavit v prostorách, které si sami vyberete. Je však třeba počítat, že cena bude oproti infrasauně mnohonásobně vyšší (ceny začínají od 100 000 Kč). Pokud vám nevadí vyšší rozpočet, tak můžete vyzkoušet luxusní saunový domek na zahradu.
- Parní sauna – Pokud preferujete parní saunu, můžete si ji jistě nechat postavit i doma. Je však třeba počítat s tím, že cena je ještě o něco vyšší než v případě finské sauny.
Pokud však se saunováním začínáte nebo chcete začít je rozhodně lepší navštěvovat nejdříve nějaký saunový svět, než se rozhodnete pro domácí saunu. Rovněž výhodou saunového světa může být větší nabídka saun a míst k relaxaci. Sauny v saunovém světě budou pravděpodobně vedené i více profesionálně a vy se nebudete muset o nic starat (tedy více si odpočinete). Všechny tyto aspekty je třeba brát v potaz, když se rozhodnete zda si saunu pořídit či nepořídit domů.
Jak se správně saunovat?
Správný postup při saunování je důležitý k tomu, aby sauna měla kýžený ozdravný efekt. Každé saunování je nápor na tělo a pokud do sauny jdete již oslabení, může být výsledek kontraproduktivní.
Kdy jít do sauny?
Do sauny byste měli jít pokud se fyzicky cítíte dobře, zároveň se nedoporučuje, abyste byli příliš najezení nebo naopak příliš hladoví. Do sauny jistě můžete jít po práci nebo po nějakém sportu je však třeba dávat pozor na to, abyste nebyli příliš unavení nebo vyčerpaní. Pro návštěvu sauny není překážkou ani astma. Pokud chcete začít aktivně saunu navštěvovat, je dobré si zvolit z počátku frekvenci jedné návštěvy týdně a pokud bude po nějaké době vše v pořádku a budete se cítit dobře, můžete saunu navštěvovat klidně i dvakrát týdně.
Kdy nejít do sauny?
Saunování se rozhodně nedoporučuje, pokud jste jakkoliv nemocní nebo se zkrátka jen necítíte dobře. Zvýšená tělesná zátěž, které se vám v sauně dostane vám může v takovém případě více ublížit než pomoci a pokud v takovém stavu navštěvujete veřejnou saunu, vystavujete ostatní lidi riziku nákazy. Rovněž může být trochu problematické saunovat se, když trpíte bolestmi zad, pokud však saunu chcete i přes problémy se zády vyzkoušet, doporučujeme následně se ochladit na vzduchu namísto ledového bazénku či sprchy.
Jaká pravidla v sauně dodržovat?
Pravidla, která byste v sauně měli dodržovat máme vypsané jednak s ohledem na správný průběh saunování a druhak i kvůli ostatním lidem, kteří jsou v sauně s vámi (v případě veřejné sauny).
- V Sauně byste měli pobývat vzhledem k typu sauny 5 až 25 minut. Univerzálním časovým limitem, který platí pro všechny typy saun je pak 15 minut.
- Po sauně by měl vždy mělo následovat ochlazení buď v bazénku, ve sprše nebo jen na studeném vzduchu.
- Následně byste měli odpočívat alespoň stejnou dobu, jakou jste strávili v sauně samotné.
- Tento saunový cyklus by se měl opakovat třikrát až čtyřikrát.
- V sauně si vždy podložte celé tělo prostěradlem z hygienických důvodů.
- Pokud nejste v sauně sami, snažte se nemluvit a nerušit tak ostatní.
- Pokud již v sauně nemůžete vydržet, rozhodně se nepřemáhej a saunový cyklus raději ukončete.
Pokud vás saunování chytlo, co takhle ještě vyzkoušet otužování? S tím vám poradí tento článek.