Zdraví

Bylinky, které můžeme sbírat v březnu

Bylinky jsou již od nepaměti součástí života každého z nás. Někdo je používá na vaření, další k léčbě různých zdravotních neduhů a ostatní si je pěstují jen tak pro okrasu a potěšení.

Zima pomalu, ale jistě, odeznívá a jaro už je za dveřmi. Ostatně březen je měsícem, kdy se příroda probouzí zpět k životu a s ní i některé léčivé bylinky. Pro milovníky jsou bylinky na jaře potěšení a znamená to, že je nejvyšší čas poohlédnout se po těch druzích, které tvoří úplně první jarní zeleň. Vedle vaření, nás tyto byliny zajímají zejména kvůli jejich léčivým účinkům. Které bylinky můžeme v měsíci březnu najít a sbírat?

Sedmikráska chudobka

Oblíbená léčiva rostlina, která je známá díky obsahu léčivých látek. Jako příklad uveďme třísloviny, saponiny, minerální látky a také vitamin C. Pokud jde o léčbu, sedmikráska pomáhá s kašlem, zahleněním, nachlazením, nechutenstvím, ale může pomoci také s některými kožními problémy nebo bodnutím od hmyzu.

Zdroj foto: pixabay.com

Co velmi potěší je fakt, že poslouží pro jarní detoxikaci organismu. Sedmikráska chudobka se využije i při zevních problémech, zejména vyrážky, záněty, akné nebo bércové vředy. Hravě si z ní připravíte čaj, který pročistí celý organismus. Poslouží vám k tomu čaj připravený z 1 lžíce lžičky na 1 hrnek a to až třikrát denně.

Když si odvar z chudobky nachystáte, můžete ho používat k obkladům. Zvlášť účinný je na unavenou pleť a také se hodí do koupele na osvěžení. Klidně se dá tato rostlina přidávat do různých salátů. Sedmikráska kvete od února do listopadu a roste na loukách, trávnicích, mezích i pastvinách. Sbírat jí můžeme od konce března až do října.

Kopřiva dvoudomá

Tato rostlina patří k těm, které zná snad úplně každý. Ostatně kopřiva byla jako léčivka známá už ve starověku, kde si jí nesmírně vážili. Má široké spektrum účinnosti i využití. Pomáhá s bolestmi hlavy, ekzémy, čištěním krve (detoxikací), podporuje správnou činnost slinivky břišní, podporuje krvetvorbu (při chudokrevnosti), působí na záněty močových cest, nemoci jater, žlučníku i sleziny, má pozitivní účinky na žaludeční křeče i vředy, virové a bakteriální infekce.

Zdroj foto: pixabay.com

Používání kopřivy dokáže zmírnit únavu, vyčerpanost a také podporuje činnost slinivky břišní a vaječníků. Kopřivový čaj má detoxikační účinky, takže je tato bylinka skvělou volbou na jarní očistu organismu. Látky, které jsou v ní obsaženy, mají protizánětlivé a antirevmatické účinky, také urychlují hojení ran.

Plicník lékařský

Roste ve stinných lesích a světlých hájích, na okrajích lesů na něj narazíte už koncem března. Je znám svými protizánětlivými účinky, mírní dráždivý kašel a zvyšuje srážlivost krve. Nejdříve se sbírají květy, listy až později. Plicník lékařský je již od 18. století doporučován na všechna plicní onemocnění (odtud také název). Může pomoci se zápalem plic i průdušek, kašlem, astmatem, zahleněním a mnoha dalšími.

Vynikající účinky má na poškozenou sliznici hltanu a žaludku, zejména po požití alkoholu, nápojů, horkých jídel nebo také chemikálií (poleptání jícnu, ústní dutiny nebo popálení). Připravit z něj můžete odvar, obklad i čaj. Mladé jarní lístky se dají použít na salát, ochutíte je jen citronovou šťávou a cukrem, případně medem.

Zdroj foto: pixabay.com

Podběl lékařský

Daří se mu jedině v hlinité a jílovité půdě, přičemž na jaře je to jedna z prvních rostlinek, která vystrkuje „růžky“. Využívají se květy i listy, protože obsah látek je téměř totožný. V listech je převaha tříslovin a vitaminu C, zatímco hořčiny, kyselina jablečná, vinná i mléčná je na tom s množstvím nastejno, stejně jako cholin, inulin, zinek, slizovité látky a spousta dalších.

Podběl pomáhá s uvolněním hlenů, má protizánětlivé účinky zejména při zánětu průdušek, kataru hrtanu i hrdla, astmatu, zápalu pohrudnice i tuberkulóze plic v jejím počátku. Kromě toho urychluje hojení ran, léčí nachlazení i suchý kašel. Lidové léčitelství zohledňuje jeho pozitivní účinky na revmatismus, bolest kloubů, dnu i artrózu.

Zdroj foto: pixabay.com

Když si připravíte nálev, můžete jím omývat různé rány i pokožku postiženou ekzémem. Díky zinku je to podpůrný prostředek při diabetu, neboť značně vylepšuje využívání inzulínu. Podběl by neměl být podáván dětem, a také není vhodný pro těhotné ženy a kojící matky.

Prvosenka jarní neboli petrklíč

Vytrvalá bylinka dosahující výšky 30 cm je sbírána v podobě květenství, sběr oddenku s kořeny povolen není kvůli ochraně samotného druhu (výjimku tvoří prvosenky, které si vypěstujeme na vlastní zahrádce). Obsahuje zejména saponin, glykosidy, primverin a primulaverin a stopy silice. Květ má medový nádech a lehce nasládlou chuť, oddenek oproti tomu voní jako anýz a jeho chuť celkově škrábe v krku.

Zdroj foto: pixabay.com

Petrklíč pomáhá s odkašláváním, při nachlazení, chřipce, astmatu a také bronchitidě. Vedle problémů s dýcháním se používá na léčbu migrény, stresu, různých neuróz i chronické nespavosti. Připravuje se z něj čaj či odvar. Důležité je, že při větších dávkách může být Prvosenka jarní jedovatá. Bylinka rovněž není vhodná pro ty pacienty, kteří pravidelně užívají léky na ředění krve.

Česnek medvědí

Pokud to počasí dovolí, roste tato úžasná bylinka již na konci února, respektive v první polovině března. Je to oblíbená surovina do mnoha pokrmů, zejména pak do guláše a dalších masitých jídel. Jako bylinka je přímo nadupaný spoustou vitaminů, minerálů, silic a řadou dalších látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Medvědí česnek dokáže léčit chřipku, nachlazení, bronchitidu, angínu i záněty horních cest dýchacích. Je to zároveň mírné antibiotikum, jež si poradí s plísněmi, bakteriemi a mykózou. Funguje jako prevence vzniku oparů, podporuje hojení ran, pomáhá na vysoký krevní tlak, čistí cévy atd.

Zdroj foto: pixabay.com

Poznámka: Mezi ostatní bylinky, které se dají sbírat v březnu, patří Olše lepkavá, Popenec břečťanovitý, Mokrýš střídavolistý a Jmelí bílé.


Zdroj foto: pixabay.com

Bylinkování máme rádi a zajímá nás, takže si u nás můžete přečíst i článek jaké bylinky pomáhají proti jarní únavě, nebo které bylinky mohou přispět ke zdravější kůži.

Přidat komentář