Bydlení

Jak připravit zahradu na zimu?

Hodně lidí si myslí, že když zbaví ovocné stromy jejich úrody, poseká trávník a uklidí veškeré náčiní do zahradního domku, tak má na zimu hotovo. To je však velký omyl, protože zahrada, která má na jaře plnit svůj účel, potřebuje dostatečnou péči, aby byla připravená přečkat zimu. Je to podobné jako když na zimu chystáte auto, také nestačí jen přezout letní pneumatiky za zimní a víc se nestarat.

Podzimní období je časem úklidu a péče, ta funguje jako ideální prevence, která vše připraví na jarní bezproblémové probuzení. Úkolů, které musíte před zimou stihnout, není málo, takže je dobré začít co nejdřív a vše si pečlivě naplánovat. Pokud se ptáte, jak zazimovat zahradu, pak vám v kostce poradíme, co je potřeba udělat..

Začněte dezinfekcí skleníku

Skleník jak víme, bývá semeniště různých škůdců, proto je vždy na podzim nutná dezinfekce, na kterou se používají sirné knoty. Stačí je jen zavěsit a zapálit. Je nezbytné, aby byl při tomto úkonu skleník na 100 % utěsněn a uzavřen nejméně 2 hodiny.

S hroudami hlíny nic dělat nemusíte, přes zimu promrznou až do hloubky a díky mrazu budou jemnější a ještě se zlepší půdní struktura. Důležité je, abyste během zimy pravidelně sundávali sníh ze střechy skleníku, aby se nezbortila.

Provzdušnění trávníku

Někdo nad tím mávne rukou, že stačí posekat až na jaře, ale to by byla chyba. Před zimou je nutné provést ještě poslední posekání, přičemž ideální výška trávy je 5 cm, čímž zajistíte dostatečnou ochranu trávníku proti mrazu.

Zásadní je odstranění veškerého spadaného listí, větviček, případně šišek jehličnanů či plodů z ovocných stromů, aby se na trávníku neutvořila nepříjemná plíseň. Perfektně vám k tomu poslouží ostré hrábě, které zejména pod korunami stromu dokážou eliminovat i zakuklené larvy.

Nesmíte zapomenout také na hnojivo, aby měl trávník na zimu výživu. Ideální je se zvýšeným obsahem draslíku, protože má mnohem lepší mrazuvzdornost. Zároveň je dobré použít přípravek proti plevelu a mechu.

Jakmile dokončíte podzimní úpravu trávníku a ošetříte ho vhodnými prostředky, uděláte dobře, když už na něj nebudete šlapat, aby se zabránilo jeho případnému poškození.

Záhony

Pokud vám na nich zůstaly zbytky sklizně, zbavte se jich. Velké hroudy i hrudky rozbijte tím, že záhony zryjete, ideálně na hloubku rýče, tím si ulehčíte zpracování půdy na jaře. Skvělé je, když do záhonů zaryjete posekanou trávu, kterou jste získali při údržbě trávníků. Zelené hnojení je pro půdu velkým přínosem.

Jestliže máte zdroj přírodního hnojiva (stáje), není lepší doba pro jejich zapracování do záhonů jako právě na podzim. Koňský hnůj je vysoce kvalitní a nadupaný živinami. U zeleninových záhonů byste měli vždy po dvou letech provést povápnění, aby se rostlinám dařilo dobře.

Pokud máte na zahradě ořešáky, pak jeho listy použijte jako pokrývku na záhony, přes kterou ještě rozhodíte slabou vrstvu zeminy. Skvěle to funguje na likvidaci vajíček slimáků a také útlum plevele, který nebude klíčit, to vše díky tříslovinám, které se z listů uvolní během tlení. S ohledem na slimáky, je dobré počkat s rytím záhonů, až když už bude půda lehce promrzlá, dříve to nemá cenu.

Květinové záhony zbavte plevele, ostříhejte odkvetlé části trvalek a prokypřete půdu. Někdo ještě na podzim vysadí nové trvalky, které ještě zalijte. Na záhony rozložte slabou vrstvu suchého listí, které bude fungovat jako izolace. Okrasné trávy nechte, jak jsou, rozhodně je nestříhejte.

Stromy

Na podzim je dobré pokácet všechny nemocné či staré stromy. Ty, které jsou zdravé, zbavte zbylých plodů (včetně těch spadaných), aby nedošlo k šíření nějaké nákazy. Tyto plody nejsou vhodné ke konzumaci, takže je zakopejte do hloubky. Kořenový systém u meruněk, broskvoní, třešní i švestek, které rozkvétají hned brzy z jara, je dobré zakrýt kompostem a zeminou.

Višeň potřebuje tzv. zimní řez. Nadzemní část těch citlivějších stromků obalte netkanou textilií. Neuškodí také obalení kmenů, aby se zabránilo jejich okusu od zvěře. Na to funguje králičí pletivo nebo bílá umělohmotná fólie, kterou koupíte běžně v obchodě (hodí se na jakýkoliv kmen, protože je to skládačka).

Ovocné stromky očistěte od suchých, prasklých či jinak poškozených větví. Všechna ostříhaná místa zamažte stromovým balzámem. Prořezejte koruny stromů a použijte hnojivo v okolí kmenu, ideálně kombinaci vápna s hořčíkem. Veškerý odpad, který vznikne při očistě stromů, můžete štěpkovačem nebo drtičem proměnit na drť, která se dá využít jako mulčovací kůra. Ta ochrání stromky i keře před mrazem.

Květiny

Hlízy rostlin, které jsou náchylné na mráz, vyndejte a zazimujte (např. gladioly uložte už začátkem listopadu). Musí se opatrně vyrýt ze záhonu, nechat oschnout i s kouskem zeleně a potom uložit na suché a tmavé místo, kde bude dostatek vzduchu. Jiřiny se musí vykopat hned, jak uhodí první mrazíky (stvol nechte 20 až 30 cm dlouhý). Hlízy nechte oschnout a potom vložte do bedýnky s pískem. Ideální teplota pro přezimování je 5°C v tmavém a suchém prostředí.

Letničky vyryjte a odstraňte s prvním mrazem. U trvalek je potřeba zástřih kousek nad zemí. Neškodí přihodit trochu kompostu a na ty citlivější dát chvojí (to kvůli kořenům). Okrasné trávy svažte na vrcholu, aby byl chráněn jejich střed. Pivoňkám zakryjte kořenový systém. Zástřih prospěje vistárii a zimolezu. Dolní části rostlin a kořenový systém uchrání silnější vrstva listí nebo chvojí, to je dobré zapíchnout do země, aby vám ho vítr neodfoukl. Službu prokáže i mulčovací kůra v rozumné vrstvě.

Pokud jde o muškáty, je nutné jim v září omezit zálivku, stačí jednou za týden. Nepřidávejte hnojivo, a jakmile mají přijít mrazíky, seřízněte muškáty na třetinu jejich velikosti a ošetřete postřikem proti plísním a škůdcům (slouží to jako prevence). Uložte je v místnosti (nebo na okno), kde je teplota mezi 5°C až 10°C. Zálivka je už jen občasná. Muškáty potřebují také dostatek světla. Během zazimování jim pravidelně odstraňujte odumřelé květy a listy, jinak by se na nich mohla začít tvořit plíseň nebo se budou líhnout škůdci. Koncem února je čas pro první aplikaci hnojiva. Do konce března se znovu zvyšuje zálivka na jednou za týden. V dubnu se začíná s přihnojováním každý týden.

Růže

U některých rostlin se mohou objevit choroby, na které pomůže jedině ochranný postřik, proto na podzim růže důkladně prohlédněte. Výhonky u keříkových růží lze o kousíček zkrátit, ale jinak počkejte s prořezem až na jaro. Kolem kmenu růží je nezbytné vytvořit něco jako bal, k čemuž poslouží jedině kvalitní zahradnický substrát, který smícháte s kompostem.

Použijte jutovinu na obalení korunky u stromečkových růží. Dovnitř dejte jako výplň suché listí, pevně jí uvažte nahoře i dole, aby nespadla. Popínavé růže uvítají chvojí nebo netkanou textilii. Nepoužívejte žádné jiné hnojivo vyjma kompostu, pro růže to není dobré.

Skalničky

Ty se v zimě neztratí, jen je musíte zbavit suchých květů a listů. Některé skalničky se nekamarádí s vlhkostí, ty je nutno zakrýt chvojím. Ty co jsou hodně citlivé, zakryjte nejlépe plastovým (skleněným) průhledným krytem, aby byly chráněné, ale zároveň jim nechybělo světlo.

Zelenina

Zbytky kořenové zeleniny skliďte spolu se špenátem, ředkví atd. Některé druhy zeleniny ještě není nutné sklízet, ale zbavte jí spodních listů, které jsou zažloutlé (u kapusty a růžičkové kapusty). Rajčata otrhejte a nechte v teple dojít, protože pokud nezčervenala do teď, už to rozhodně nedoženou.

Začátek listopadu je čas sklizně celeru, stačí mu jen ukroutit listy a bulvy naskládat do bedýnky, v níž je vlhký písek. Ten je potřeba pravidelně vlhčit, prodlouží se tím trvanlivost celeru. Nezapomeňte na sklizeň černého kořenu, topinambury a křenu.

Jezírko (rybníčky a vodní nádrže)

Vypouštění není nutné, ale je dobré nad hladinu natáhnout síť, která zamezí tomu, aby do vody padaly nečistoty. U hlubších jezírek (min. 80 cm) mohou lekníny přezimovat v nich, pokud je jezírko mělké, musíte lekníny přendat do vědra s vodou a uchovávat v chladné a prosvětlené místnosti (stejně tak např. vodní hyacinty).

Jestliže máte v jezírku ryby a hloubka je nejméně 100 cm, bez problémů tam přezimují, musíte jim do vody umístit nějaký plovák (svázaná otýpka a podobně), aby se narušovala hladina a nezamrzla v pevnou a vzduch nepropouštějící krustu. Když nebude led narušen, nemůže proudit kyslík či plyny. Zbavte se suchých stébel a trsů rostlin na březích jezírka. Pravidelně vybírejte nečistoty z hladiny (pokud nemáte síť).

Nářadí a náčiní

Sekačky a křovinořezy velmi pečlivě očistěte, abyste je zbavili zbytků trávy, listí atd. Tím se vyhnete plesnivění a zejména zatvrdnutí, což by na jaře znamenalo jen zbytečné komplikace a práci navíc. Přetřete veškeré spoje i šrouby vazelínou nebo olejem a počkejte, až zaschnou. Potom uložte do garáže, zahradního domku nebo do kůlny a zakryjte plastovou plachtou, případně dekou.

Stejnou očistu potřebuje i zahradní nářadí, které očistěte, potřete olejem a ukliďte na suché místo. Nádoby v zahradě zbavte vody (sudy, nádrže a další nádoby), jinak v nich voda zamrzne. Stejně jak musí být prázdné i trubky, aby nepopraskaly od mrazu. Hadice vyčistěte a uložte, nebo aspoň zajistěte, aby v nich nebyla voda. Nenechávejte vodu v jezírcích, která jsou neobydlená. Vodu z nich použijte na zálivku.

Tip: Nevíte si rady s výběrem sekačky? Sepsali jsme v dřívějším článku návod jak na to.

Skalka


Na podzim je potřeba zbavovat skalku větviček, plevele, napadaného listí i plodů, pokud v jejím okolí rostou nějaké okrasné keře či stromky. Skalku je dobré zakrýt chvojím, zejména ty části, kde jsou druhy skalniček, které jsou citlivější. Připravte si stříšky ze skla či plastu, které je potřeba umístit nad levízie a skalnice. Na ochranu kořenů skalniček je dobré dosypat kamennou sutinu.

Dřeviny

Během slunečných podzimních dnů je nutné všechny vysázené dřeviny zalévat. To platí hlavně u stálezelených keřů a jehličnanů, a také rostlin umístěných do vegetačních nádob. Použijte rákosové rohože nebo jutovinu k obalení citlivých druhů dřevin. U těch, které mají oporu, musíte zkontrolovat její pevnost i to, zda jsou přivázané, jinak by je mohl v zimě vyvrátit vítr. Sloupovité jehličnany svažte, aby je nepoškodila váha sněhu. Nízké porosty keříků ochrání suché listí a chvojí.

Zahradní nábytek

Stejně jako ostatní části zahrady, potřebuje zazimování i nábytek. Výjimku tvoří kovový nábytek ošetřený speciální antikorozní povrchovou úpravou, který může zůstat venku. Pokud ovšem chcete, aby vám dlouho vydržel, zazimujte ho.  

Dá se říci, že na zimu můžeme uložit jakýkoliv zahradní nábytek. Ideálním místem je dobře větraný zahradní domek či kůlna, oproti tomu zcela nevyhovující je třeba vlhký sklep, kde může nábytek napadnout plíseň. Alternativou, při nedostatku místa jsou speciální obaly pro tyto účely.

Před zazimováním zbavte všechen nábytek prachu a dalších nečistot, dokonce i bezúdržbový nábytek. Hliníkový, kovový, ratanový a plastový nábytek omyjte vodou (teplá voda s houbičkou a šetrný čistící přípravek, třeba ten co používáte na nádobí) a nechte oschnout.

U dřevěného nábytku zkontrolujte utažení šroubů, ať se pod ně nedostane voda. Škrábance přebruste brusným papírem (zrnitost 180 až 220) a ošetřete mořidlem ve vhodném odstínu a poté regenerační olej. Jestliže škrábance nemá, rovnou aplikujte regenerační olej. Umístěte do kůlny apod., zakryjte textilní plachtou (nikdy ne plastovou, aby se pod ní netvořila plíseň a houby). Pod všechny nohy stolu a židlí položte vždy cihlu, tím zamezíte kontaktu s vlhkou půdou.

Teakový nábytek sice odolá různým povětrnostním vlivům, ale i u něj platí, že je lepší jej někam uložit, jinak totiž za čas získá stříbrnošedou patinu a to určitě nechcete. K opětovnému získání hladkého povrchu jej musíte jemně obrousit a aplikovat speciální teakový olej, ten zvýší odolnost, zlepší pružnost a také barvu.

Jak zazimovat bazén a zavlažovací systém

Bazén se musí v první řadě vyčistit, tzn., odstranění nečistot ze dna pomocí bazénového vysavače, z hladiny je posbíráte ruční teleskopickou síťkou. Testerem bazénové vody zjistěte její pH, tvrdost a obsah chlóru, úpravy provedete za použití bazénové chemie. Poté co jí aplikujete, musíte nechat zapnutou filtraci do té doby, než se voda v bazénu důkladně promíchá.

Odpusťte z bazénu vodu, zhruba na 10 cm pod skimmer. Na hlavu vratné trysky musíte našroubovat zátku této trysky. Pokud jí nepoužíváte, je nutné odpustit vodu pod úroveň vratné trysky, demontovat její hlavu i s kroužkem a uložit do bezpečí. Po úpravě hladiny vody je potřeba očistit stěny bazénu nad i pod hladinou speciálními čisticími prostředky. Všechny hadice odpojte a vylijte z nich vodu.

Do zbývající vody po odpuštění bazénu vmíchejte tzv. zazimovací přípravek (držte se návodu na obalu). Tyto přípravky brání růstu řas a vzniku zákalů během zimy (např. Azuro Zima nebo AquaMar Zazimovač). Nenechávejte v bazénu přes zimu schůdky, očistěte je a uložte třeba do kůlny.

Přestože máme na zahradách různé bazény, způsob jejich zazimování je podobný. Obecně se dá říci, že tím základním, co platí u všech typů bazénů je demontáž bazénové techniky, odpojení od tepelného čerpadla, případně solárních panelů, které jsou určené pro ohřev vody v bazénu.

Jak bylo zmíněno výše, u těch bazénů, kde je možné nechat vodu i v zimě, musíme snížit hladinu vody. Spousta lidí to nedělá, protože je to podle nich zbytečnost, ale svůj účel to rozhodně má. Ostatní typy bazénů je potřeba vypustit a v případě malých nadzemních bazénů je potřeba demontáž a uskladnění.

Jestliže se v bazénu voda nechává, zakryjte ho na podzim, kdy opadává listí a různé malé plody, plachtou, aby nebyl plný nečistot a zbytečně se nezanášel. Když všechno listí a ostatní opadá, je možné plachtu sundat a uskladnit, nebo jí tam nechat celou zimu. Ze zavlažovacího systému vypusťte vodu z okruhu a odpojte jej od zdroje. Všechny části, které odpojíte a demontujete, uložte na suché místo, kde nebude mráz.

Také vás takové množství práce naprosto vyčerpalo? Nemusí vám to být líto, protože tuto důkladnou péči, vám zahrada na jaře vynahradí.

Přidat komentář