Móda

Typy plavek – základní rozdělení

Když si vybíráme plavky, musíme si uvědomit, že existuje několik druhů (typů) a ne všechny nám padnou. Stejně jako je tomu u spodního prádla, tak i v případě plavek je důležitý střih a styl, jinak budeme vypadat jako strašáci anebo nám poleze ven to, co by mělo zůstat skryto.

Narazit můžeme na jednodílné či dvoudílné plavky, mezi kterými se rozdíl pozná snadno, ovšem mnohdy se setkáme s různými názvy jednotlivých typů, u nichž často nemáme jistotu, jestli víme, o čem je řeč. Pokud se s nimi postupně seznámíte, nemůže se vám stát, že by si někdo z vás vybral špatný typ. Rovněž vám to usnadní jejich nákup v internetovém obchodu nebo i osobní výběr v kamenném.

Nejpopulárnějšími plavkami jsou bezesporu bikiny, které uchvátily svět módy v roce 1946, za což je zodpovědný návrhář Louis Réard. Byl to velmi odvážný model a jeho prezentace byla tehdy velmi složitá.

Neexistovalo, aby modelky té doby obnažily své tělo v takovém modelu a proto si najal společnici, která je předvedla místo nich. Dnes se tyto plavky prodávají v mnoha variantách a stále si udržují vysokou popularitu, i když už jim dýchají na záda další typy plavek.

Je nanejvýš důležité, aby seděl jak vrchní, tak spodní díl. To je důvod, proč jsme se rozhodli vám ve stručnosti přiblížit jednotlivé typy plavek a postarat se, aby si je každý dokázal vybrat bez jediné chybičky. Z obecného hlediska se rozlišují jednotlivé druhy dvoudílných plavek podle vrchního nebo spodního dílu, a také jednodílné plavky.

Druhy dvoudílných plavek podle vrchního dílu

Klasické trojúhelníčkové bikiny

Vršek, tedy podprsenku, tvoří dva kusy látky ve tvaru trojúhelníčků. Ty jsou nejčastěji spojeny tenkými šňůrkami, které se zavazují na zádech a za krkem. Je to sice velmi populární model, ale pro větší poprsí absolutně nepraktický, protože nezíská žádnou oporu, navíc se bikiny snadno posouvají a můžou cestovat po celém hrudníku. Ideální je, když máte menší poprsí nebo pevné implantáty, u těch není opora vůbec třeba.

Halter bikiny

Také se zavazují či zapínají za krkem nebo na zádech, ale košíčky mají mnohem lepší formování a jsou o něco širší, takže dokážou poskytnout mnohem lepší oporu většímu poprsí než je tomu u klasických bikin. Pokud má žena chlapeckou postavu (širší ramena), pak jsou skvělou volbou, neboť jsou schopné opticky zúžit ramena.

Bralette bikiny

Podprsenka je tvořena trojúhelníčky, které jsou doplněné o klasická ramínka přes ramena. Výhodou je, že se dají regulovat. Je to skvělý střih pro malé a středně velké poprsí.

Bandeau bikiny

Název je odvozen od francouzského bandeau, jež znamená v překladu páska do vlasů, my se budeme zabývat v podstatě páskou na prsa. Tyto bikiny představují široký pruh, který zahaluje celá ňadra i s mezerou mezi nimi.

Je to klasická verze představující jen minimální oporu pro poprsí. Ovšem když není podprsenka vzadu zúžená, poskytuje celkem slušnou oporu. Naopak u zúžené verze nemáte vůbec žádnou oporu.

Vzhledem k tomu, že ňadra, pas a boky svým způsobem splývají v jeden celek, nejsou tyto bikiny zrovna moc sexy modelem. Hodí se pro ty ženy, které mají postavu typu přesýpacích hodin a tím pádem výraznou oblast pasu.

Existují i bandeau bikiny se šňůrkou uprostřed, umožňující utažení podprsenky a její uvázání za krkem, což není moc dobrý nápad. Střed podprsenky se totiž zvedne a boky zůstanou dole, tím se tvoří velmi nežádoucí optický klam, kdy vypadáte, jako když jsou vaše ňadra svislá.

Pokud přece jen chcete takový typ plavek nosit, musí být vaše poprsí opravdu vysoko usazené a hlavně naprosto pevné.

Balkonette bikiny

U tohoto typu podprsenky je výhoda, že vypadá jako klasická podprsenka a dokáže ňadra nejen zvednout, ale také vymodelovat, poprsí navíc vypadá pevnější. Oproti jiným střihům se lépe hodí pro větší poprsí. Když je vybíráte, vždy si musíte hlídat střih, protože některý je vhodnější pro menší prsa, jiný pro ta větší.

Tankiny

Je to další obdoba bikin, ovšem tentokrát je to podprsenka s košilkou, díky níž je zahalena i oblast bříška. Skvěle se tu propojí jednotlivé i dvoudílné plavky v jednom.

Halterkiny

Velmi zajímavý typ plavek, který snoubí veškeré výhody, jež má vrchní díl halter a přitom zároveň zahaluje bříško, stejně jako tankiny.

Bandeau tankiny

Není potřeba žádné zdlouhavé popisování, zkrátka a jednoduše je to kombinace podprsenky bandeau a zahalujících prvků, kterými jsou známé tankiny.

Druhy dvoudílných plavek podle spodního dílu

Šortky/kraťasy

Jednoduše řečeno jsou to pánské šortky překopané na dámský model. Zahalí vám boky i zadeček, jsou ideální pro postavu se štíhlými stehny a úzkými boky. Plavky se šortkami opticky prodlouží tělo, ale často se může stát, že budete vypadat, jako když máte hodně krátké nohy. Ovšem v případě, že mají nahoře širší lem, jsou schopné zeštíhlit bříško. Co potěší, je jejich sportovní vzhled.

Vysoké kalhotky

Klasika zahalující bříško až k pupíku. Nejen, že zamaskuje bříško, ale také jej zpevní. Střižené mohou být středně i nízko, závisí to na tom, jak moc mají odhalovat nebo naopak zahalovat. Jestli máte širší boky, jsou pro vás naprosto ideální. Zcela nevhodné jsou pro malé a štíhlé ženy. Ve většině případů jsou nohavičky hodně vystřižené, čímž se opticky zeštíhlí postava a s tím se i prodlouží nohy. Skvělá kombinace je, když si k tomu vezmete vršek typu tankiny.

Kalhotky s nižším vykrojeným pasem

Tento typ plavek má asymetrický střih, který dokáže zvýraznit rozdíl mezi břichem a podbřiškem. Především se zaměřují na tvar boků. Co se týká postavy, jsou ideální pro štíhlé ženy.

Bokovky typu hipster

Vynikají rovným střihem v oblasti boků, zároveň perfektně zakrývají zadeček. Pokud máte kratší trup, jsou tyhle plavky skvělou volbou, protože dokážou opticky prodloužit část těla mezi boky a poprsím.

Klasické bikiny

Typickým znakem jsou dva trojúhelníky, které jsou spojené a většinou se zavazují na bocích. Skvělý typ plavek pro ženy se širšími stehny i boky. Přirozený střih prodlouží nohy a podtrhne bříško. Skvělá volba pro postavu s plochým bříškem. Hlídat si musíte zavazování, zejména výrazné šňůrky, ty by totiž mohly opticky rozšířit a zakulatit boky.

Skirtini

Tak trochu netradiční plavky, kde vrchní díl tvoří sukýnka, zatímco spodek jsou kalhotky. Tělo je zahaleno od pasu dolů, přičemž jsou to takové univerzální plavky, vhodné pro všechny typy postav.

Jednodílné plavky

Plavky s vyznačeným dekoltem

Klasický, velmi komfortní a hlavně oblíbený střih. Má všité pruhy pod ňadry, které drží poprsí tam, kde má být. Existují i varianty, kdy košíčky mají vyztužení nebo kostice. Poprsí má mnohem přirozenější vzhled a je pevnější i na pohled.

Plavky s vysokým dekoltem

Vzhledem k tomu, že je dekolt značně vysoký, poprsí je v podstatě celé zahaleno. Díky hladkým liniím je tělo opticky prodlouženo. Tento typ plavek je spíš sportovního charakteru.

Monokiny

Jsou to vlastně plavky 2v1, protože je to jak jednodílný, tak dvoudílný model. Nejčastěji jsou šité tak, že výstřih je hluboký, aby přitahoval pohledy. Na zádech je minimum látky, takže jsou dost holá. Monokiny mají tu výhodu, že je možné zvolit takové, které budou zakrývat problémové partie. Neposkytují poprsí žádnou zvláštní oporu, takže se hodí k ženám s malým poprsím.

Podívejte se také na článek, jak vybrat plavky na léto, kde vám radíme s výběrem správného modelu podle typu postavy, nebo si nechte poradit s výběrem letních šatů.

Přidat komentář