Rok opět utekl a nastal čas pro konání nejvýznamnějšího mezinárodního filmového festivalu kategorie A ve střední i východní Evropě. Nutno podotknout, že je to jediný festival tohoto typu, který se v České republice koná. MFF v Karlových Varech je zařazen mezi ty nejprestižnější festivaly srovnatelné s takovými zvučnými názvy, jako je MFF v Cannes, Benátkách, Berlíně nebo třeba Tokiu.
Tento filmový svátek, jak bývá festival nazýván, je jednou z nejprestižnějších a nejvyhledávanějších událostí oblíbeného lázeňského města. Každoročně se na MFF KV (The Karlovy Vary International Film Festival) promítá téměř 200 filmů, které soutěží hned v několika kategoriích a hodnotí je nejen odborná porota, ale i ta divácká. Nejlepší film pak získá Křišťálový glóbus během slavnostního zakončení samotného festivalu. Ostatně to je jen jedna z cen, které se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech rozdávají.
Jaké ceny se v průběhu MFF Karlovy Vary udělují?
- Velká cena Křišťálový glóbus
- Zvláštní cena poroty
- Cena za režii
- Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
- Cena za nejlepší ženský herecký výkon
- Cena za nejlepší mužský herecký výkon
- Zvláštní uznání
- Cena za nejlepší dokumentární film nad 60 minut
- Zvláštní uznání poroty
- Cena Na východ od Západu
- Divácká cena deníku Právo
- Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
- Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)
- Cena ekumenické poroty
- Europa Cinemas Label
Něco málo z historie MFF KV
Psal se rok 1946, když se konal úplně první ročník mezinárodní filmové přehlídky. Tehdy ovšem byly prioritní lokací Mariánské lázně, zatímco ve Varech se promítalo jen minimum snímků. Dá se říci, že karlovarský festival patří mezi ty nejstarší, i když třeba MFF v Benátkách se datuje již od roku 1936. Oproti tomu první ročník v Berlíně proběhl v roce 1951 a třeba festival v Torontu běží od roku 1974.
Když to porovnáme se současností, byly první dva ročníky opravdu značně chudé, pokud jde o programovou nabídku, protože v prvním roce se promítalo jen 13 dlouhých a 18 kratších snímků. Třetí ročník, který se konal roku 1948, už probíhal v soutěžním duchu a poprvé se rozdávaly ceny, v tomto případě Křišťálový glóbus, festivalu se účastnilo celkem 16 států.
Rok 1949 byl posledním ročníkem konaným v Mariánských Lázních a v roce 1956 byl začleněn organizací FIAPF do tzv. kategorie A, kam patří i festivaly v Cannes, Berlíně či Benátkách. V období od roku 1959 až do roku 1993 se MFF Karlovy Vary konal vždy jednou za dva roky, neboť se střídal s filmovým festivalem v Moskvě, přičemž od roku 1978 se hlavním centrem pro konání festivalu stal hotel Thermal, i když v podstatě po celých Karlových Varech probíhají různé doprovodné akce či filmové projekce.
Zlomový byl rok 1994, to přešla organizace na Evu Zaoralovou a Jiřího Bartošku. Díky nim a jejich špičkovému vedení, se festival opět vyhoupl na špici a stal se prestižní událostí, která se od té doby pořádá každoročně, a vždy se na něm objevují zvučná jména celebrit známá po celém světě.
Rozdělení MFF na jednotlivé sekce
- Soutěžní – do soutěže mohou být zapsány jen ty filmy, které vznikly po 1. lednu roku, který předcházel festivalu (tzn., na MFF KV 2018 to budou filmy, které byly natočeny po 1. lednu 2017) a zároveň nebyly zatím uvedeny jinde, než v zemi, kde vznikly.
- Hlavní sekce (soutěž) – filmy zařazené do této sekce, mohou získat hlavní ceny v podobě Křišťálového glóbu, ale také Zvláštní cenu poroty za režii a herecké výkony.
- Na východ od Západu – tato sekce zahrnuje filmy pocházející ze zemí bývalého Východního bloku a ten nejlepší získá Cenu Na východ od Západu.
- Soutěž dokumentárních filmů – patří sem jak jinak než dokumentární filmy, kdy ten nejlepší získá Cenu nejlepšímu dokumentárnímu filmu nad 60 minut.
- České filmy – to nejlepší z českých filmů, které byly natočeny za uplynulý rok.
- Horizonty – filmy ze současné světové produkce. Najdete zde oceněné snímky z jiných filmových festivalů.
- Imagina – trochu zvláštní sekce, neboť sem spadají filmy, jež mají nekonvenční přístup k naraci a stylu, jsou osobité atd.
- Jiný pohled – sem jsou zařazeny filmy se zvláštním či spíš neobvyklým uměleckým ztvárněním.
- Návraty k pramenům – sekce pro klasické, kultovní, raritní a často i opomíjené filmy. Promítají se buď z původních, nebo restaurovaných kopií.
- První podání – v této sekci se vždy představí deset mladých režisérů z Evropy, kteří patří do tzv. nastupující generace a pochlubí se studentskými filmy, které natočí.
- Půlnoční filmy – přehlídka těch nejnovějších snímků, jejichž tématika vychází z hororů či akčních filmů, ale jsou prezentovány v trochu jiném smyslu, často i v humornější verzi.
- Pocty, tematické přehlídky a retrospektivy – tato sekce je tak trochu jiná, protože je vždy věnována vybranému tématu nebo třeba určitému režisérovi.
- Ostatní – poslední sekcí je jedna nesoutěžní, která se návštěvníkům snaží připomenout minulost naší i zahraniční kinematografie, ale i současné filmy, které nemají svou vlastní sekci.
Co přinese letošní 53. ročník MFF Karlovy Vary?
Během slavnostního zahájení 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který proběhne v období od pátku 29. června do soboty 7. července, bude připomenut režisér Miloš Forman. Kino hotelu Thermal bude promítat Lásky jedné plavovlásky a dokonce i zahajovací koncert se ponese v duchu M. Formana. Český národní symfonicky orchestr bude hrát hudbu z Formanových filmů. Zazní tak melodie z Hoří má panenko, Taking Off, Vlasy, Amadeus a Valmont.
MFF KV přestaví také novou znělku festivalu, jejímž protagonistou bude herec Casey Affleck pod taktovkou režiséra Ivana Zachariáše, který patří k dlouholetým autorům karlovarských znělek. S tímto oscarovým hercem se natáčeno v lednu tohoto roku v severním Hollywoodu a zalíbila se mu až druhá verze scénáře.
Autorem vizuálního stylu 53. mezinárodního filmového festivalu je grafické studio Najbrt. Změna nastala u sponzorů, neboť po 16 letech se ČEZ, coby generální sponzor MFF KV rozhodl šetřit finanční prostředky a ukončil tak s festivalem spolupráci. Letošní ročník počítá s rozpočtem zhruba 140 milionů korun, z toho 30 milionů přispívá Ministerstvo kultury.
Přestože generální partner letos nebude žádný, hlavním partnerem se stal internetový obchod Mall.cz. Dalším sponzorem bude EP Industries, přičemž obě společnosti by měly ročně přispívat kolem 15 milionů korun. Jednorázový sponzoring letos nově obstará těžební firma Sokolovská uhelná, která tak v podstatě částečně nahrazuje výpadek financí od ČEZ.
Cenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii získá herec Jaromír Hanzlík, který v letošním roce oslavil 70. narozeniny. Pro tuto příležitost je připraveno uvedení snímku Bloudění z roku 1965 (od Antonína Máši a Jana Čuříka).
S ohledem na výročí vzniku nezávislých států v podobě Litvy, Lotyšska a Estonska budou promítány poetické dokumentární snímky z Pobaltí. Jedná se o kolekci titulů pobaltské nové vlny, které patří ke klíčovým a jejich počátek sahá až do počátků 60. let, jež bude tzv. zarámována novým dokumentem od renomovaného litevského tvůrce Audriuse Stonyse a dokumentaristky Kristiny Briede z Lotyšska nesoucím název Mosty času. V Karlových Varech bude mít tento snímek dokonce světovou premiéru.
V rámci sekcí festivalu, o kterých jsme se zmiňovali v úvodu článku, bude jedna z nich věnována neziskové filmové organizaci Austin Film Society, která byla založena v roce 1985 a patří ke klíčovým filmovým institucím v USA. Sekce dostane název Made in Texas: Pocta Austin Film Society. Při této příležitosti bude uvedeno hned devět celovečerních filmů a také dva krátkometrážní. Na festivalu nebude chybět ani zakladatel a umělecký ředitel Austin Film Society Richard Linklater, známý režisér a producent.