Bydlení Tipy

Péče o sedací soupravu – jak na to, aby vypadala stále jako nová

Sedací soupravy jsou nedílnou součástí každého obýváku, stejně jako obývací stěna nebo třeba konferenční stolek. Pokud ovšem nechceme každou chvilku kupovat nový gauč, sofa, lenošku či pohovku, musíme o ně správně pečovat.

Díky správnému způsobu čištění sedací soupravy a jejích potahů se může životnost takového nábytku značně prodloužit. Z hlediska hygieny je dobré čas od času čištění podstoupit, ať už se do něj pustíte vlastními silami nebo si pozvete profesionální firmu.

Mokré čištění

Ideální metodou pročištění sedací soupravy je jednoznačně její vysávání prostřednictvím tzv. mokré cesty. Na to je potřeby vlastnit multifunkční/průmyslový vysavač, který má mokré vysávání a dokáže s tekutinami i pracovat, navíc má také nádrž na vodu i čerpadlo, jež může pracovat s čistícím přípravkem.

Čištění probíhá s maximální šetrností, čalounění je namočeno stříkáním a tekutina ihned vysávána i se špínou. Samozřejmě, že v případě, kdy nebudete takový vysavač potřebovat pravidelně, je dobré si ho jen zapůjčit, ať už od přátel nebo v půjčovně technického nářadí.

Mokrou cestou se čalounění vyčistí lépe než jen suchým vysáváním. Ovšem to neznamená, že vám klasický vysavač nebude nic platný, právě naopak.

Než se vůbec pustíte do nějakého čištění, je potřeba celou sedací soupravu pečlivě vysát. Použijte jemný kartáč, s jehož pomocí odstraníte veškerý prach, drobečky a ostatní nečistoty jako vlasy a podobně.

Co je dobré vědět?

  • Jakmile se rozhodnete pro čištění mokrou cestou, nikdy nepoužívejte zvolený čisticí chemický prostředek rovnou, ale zkuste jeho účinek na malém kousku textilního čalounění. Ideálně třeba na zadní straně, kde to není tolik vidět. Nechte toto místo vyschnout, ať vidíte, co to se sedačkou udělá. Stejný výsledek pak bude následovat v případě vyčištění celé sedací soupravy. Pokud se vám zdá přípravek příliš agresivní, zvolte raději jiný.
  • Nikdy nezkoušejte čistit sedací nábytek klasickými saponáty, které jinak používáte na mytí nádobí, mohlo by totiž dojít k nevratnému poškození textilního povrchu. Jakoukoliv skvrnu svým působením zhorší, takže bude výraznější nebo se dokonce zvětší. Důležité je, aby se používali jen takové čisticí prostředky, které určuje přímo daný výrobce soupravy.
  • Čistou a hlavně suchou sedací soupravu, která má textilní potah, je dobré po čištění naimpregnovat vhodným prostředkem doporučeným ze strany výrobce.

Jak udržovat textilní potahy v nejlepší kondici?

  • Je potřeba jim dopřát pravidelnou péči, ideálně jednou za týden vysajte ze sedací soupravy prach a dvakrát, případně čtyřikrát za rok za rok je pečlivě vyčistěte. To samé platí i pro křesla.
  • K čištění používejte jen čistící pěny, které vám doporučuje výrobce, vyhněte se experimentům. Nechte přípravek působit a setřete bavlněným hadrem nebo mikrovláknovou utěrkou.
  • Při údržbě si dejte zvlášť záležet na těch místech, která jsou nejvíce zatěžována, to znamená opěrky, podruhy a sedák.
  • K vysušení umyté sedací soupravy nikdy nepoužívejte vysoušeč vlasů.
  • Nevystavujte sedací soupravu, respektive čalouněné potahy působení přímého slunce. Hravě by totiž mohlo dojít k nežádoucímu vyblednutí barev v místech, která byla zasažena slunečními paprsky.
  • Je dobré mít přes sedací soupravu přehoz nebo nějaký potah, aby byla chráněna před potem a nedocházelo ke vzniku žmolků či řídnutí tkaniny.

Kůže a koženka – jak si s nimi poradit

Co se týče materiálů jako je kůže barvená (pigmentovaná), velur (useň broušená na rubu), nubuk (klasická broušená useň), umělá kůže (koženka, eko kůže) nebo alcantara (syntetická velurová kůže), tam je potřeba dodržovat zcela odlišný způsob čištění, než jaký je běžný u textilních materiálů.

Zvlášť opatrní musíme být při používání čističů. Je nutné dbát na to, aby to byl skutečně ten, který je doporučován výrobcem. U kůže a koženky to platí dvojnásob, že se toho člověk má držet.

Pokud se vytvoří skvrna od kávy, vína nebo mastnoty, je nanejvýš nezbytné, aby byly odstraněny ihned a to pomocí jemného bavlněného hadříku. Ten si namočte do vlažné vody, případně místo něj použijte utěrku z mikrovlákna.

Ostatně tu je dobré použít i po mokrém čištění textilního povrchu, kdy se s ní čalounění jednoduše přetře, aby na něm nebyly žádné flíčky od použitého přípravku.

Co nikdy nedělat u kůže – koženky?

  • Vyhýbejte se chemikáliím obsahujícím bělidla, jako je chlor, peroxid vodíku a podobně. Jejich použití by totiž mohlo nenávratně poškodit potah.
  • Nepoužívejte na znečištěná místa sedací soupravy hrubou sílu, vždy je potřeba používat jemné kartáče a čisticí pěnu, doporučenou od výrobce.

Podívejte se také na další články z kategorie bydlení, například jak mít předsíň jako ze škatulky, jaký materiál zvolit pro pracovní desku nebo jak si vyrobit nábytek z palet.

Přidat komentář