Tipy Trendy

Péče o boty v zimě

Zimní období je časem plískanic, čerstvého i rozbředlého sněhu, náledí i chodníků ošetřených posypovou solí, což nám dává pořádně zabrat. Bohužel tím ale netrpíme jen my, ale i naše oblečení, boty nevyjímaje.

Pokud nechceme, aby se nám obuv rozpadla už po pár procházkách venku, musíme o ni pravidelně pečovat, jinak se nám může stát, že se jednou budeme brodit sněhem a najednou nám v něm jedna bota zůstane a my půjdeme domů s bosou nohou. Jak v zimě pečovat o boty?

Prevence je základ

Předtím, než vůbec poprvé ponoříte nohu do sněhové pokrývky, případně do břečky, která se z něj vytvoří, je potřeba boty ošetřit. Samozřejmě, že to vždy musí být speciální přípravky, určené pro aktuální typ materiálu, z něhož jsou boty vyrobeny. Něco jiného se hodí pro kůži a jiný prostředek funguje třeba na semiš.

Jestliže máte zimní boty z kůže, použijte krém na boty, nakrémujte je a nechte zaschnout. Jakmile je krém suchý, je potřeba boty vykartáčovat. Důležité je, zabránit proniknutí vody do kůže, k čemuž skvěle poslouží tzv. hydrofobní přípravky.

Ty stačí jen nastříkat na boty, ideálně ve dvou vrstvách. Dobré je, když je krém i tento hydrofobní přípravek od totožného výrobce, aby nedošlo k nějaké nečekané reakci, kdyby se náhodou jeden s druhým od rozdílných výrobců nesnesl.

Semišová obuv potřebuje kvalitní impregnaci, ovšem u tohoto typu materiálu často ani naimpregnování není stoprocentní zárukou, že je bezpečné v takových botách vyrazit do sněhu. Podobně jsou na tom i boty vyrobené z nubuku. Těm škodí nejen samotný sníh, ale také posypová sůl, což může být jeden z důvodu, že zůstanou po nošení natrvalo poškozené.

Nechte boty okapat

Také necháváte boty před vchodem do bytu či domu a tvoří se kolem nich nevzhledné loužičky, které často lezou našim sousedům na nervy nebo se vám před dveřmi povalují mokré hadry, na nichž vždy boty okapávají? Není nic horšího než tající sníh co teče ze zimních bot.

Pokud nechcete mít zaneřáděnou předsíň i okolí svého bytu/domu, pořiďte si odkapávač bot. Nestojí moc a je schopen zachytit tu nejhorší kalamitu z každých bot. Největší výhodou je, že se boty umístí na výstupky, takže se nedotýkají přímo odkapávače a mají dostatečný prostor, aby mohla voda odtékat/odkapávat i z podrážek.

Suším, sušíš, sušíme

Tohle si opakujte vždy, když dorazíte domů poté, co jste se brodili sněhem a břečkou, která se z něj tvoří, případně jste se místy klouzali po blátě. Vlhké boty si rozhodně nikdy znovu neobouvejte, vždy musí vyschnout.

Musíte prostě obuv pravidelně měnit, protože ve většině případů přes noc neoschnou. Čím častěji a déle jsou vlhké, tím rychleji se budou ničit a je tak pravděpodobné, že vám dlouho nevydrží.

Někdo to řeší tak, že špičky bot vycpe zmuchlanými novinami, což dost pomáhá a postaví je k topení, ale zase není dobré, když je obuv vystavena přímému zdroji tepla, neboť třeba u kůže to může být značný problém, ta totiž vlivem tepla ztvrdne. Na stejně jednoduchém principu jako noviny, fungují rovněž sáčky, pohlcující vlhkost, i ty se ale musí pravidelně a hlavně včas vyndat.

Jestli je u vás běžnou praxí, že se brodíte sněhem skoro celý den, pak jsou vaše boty vlhké v podstatě neustále. V takovém případě je ideální volbou vysoušeč bot. Těch objevíte hned několik druhů, přičemž mohou fungovat podobně jako fén (vysoušeč vlasů), další se vsunou přímo do vnitřního prostoru bot a existují i takové, které jsou schopné zlikvidovat i bakterie.

Zimní boty a posypová sůl

Každoročně se nevyhneme tomu, že jsou silnice i chodníky ošetřeny posypovou solí. Na botách se nám díky ní tvoří nehezké bílé mapy s jejími krystalky. Jakmile přijdeme domů, je důležité ihned boty otřít vlhkým hadrem, zejména ty, které jsou vyrobeny z kůže. Teprve po otření je dáme sušit.

Stává se, že bílé mapky se na botách udrží i po uschnutí, na to stačí měkký flanelový hadřík, s jehož pomocí je dočistíme. Používá se také octový roztok, ale ani jeho účinnost není zaručena na 100 %. Koupit se dá čistič na kůži, kterým boty vyčistíme, necháme uschnout a potom ošetříme kvalitním krémem. Některý boty mají speciální povrchovou úpravu, na kterou se nejlépe hodí ošetřující sprej.

Podívejte se také na ohřívače rukou a jak s jejich pomocí udržet ruce v teple, na jaké zimní sporty se zaměřit a které oblečení vybrat na hory.

Přidat komentář