Zimní období prožíváme každý po svém. Někdo se těší na první sníh jen proto, aby mohl sáňkovat před domem na kopci, jiní už se nemohou dočkat, aby se postavili na lyže nebo se jen tak procházeli po zasněžených horách a užívali si čerstvého vzduchu. Bez ohledu na to, jaký je váš důvod, kvůli kterému vyrážíte do hor, jedno je základ v každém případě a to vhodný výběr oblečení.
Určitě si pobyt na horách neužijete, pokud se obléknete jako na běžnou procházku po městě v podobě džínsů, trička a klasické zimní bundy. Po pár minutách poznáte, že to nebyl dobrý nápad vyrazit si v horách tak nalehko. Vybírejte své svršky pečlivě a s rozvahou. Mějte na paměti, že oblečení na hory není jen o módě, ale zejména o praktičnosti.
Pokud se chystáte na hory, zásadní je udržovat tělo v teple, což je důvod proč vybíráme takové oblečení, jež poskytuje spolehlivou ochranu před nepříznivým počasím.
Důležité je, aby oděv propouštěl vlhkost, která se z těla vypařuje a také umožňoval cirkulaci vzduchu mezi jednotlivými vrstvami. V neposlední řadě přihlédněte také k hmotnosti oděvu, objemu, zda se v něm můžete hýbat, jestli splňuje alergické vlastnosti atd.
Jaké musí být oblečení na hory?
- prodyšné
- kvalitní
- nepromokavé
- hřejivé
Lyžařské kalhoty jsou základ
Jedním z nejdůležitějších kousků oblečení jsou jednoznačně lyžařské kalhoty, u kterých je nepromokavost na prvním místě. Zvlášť, když se vám třeba podklouzne noha, vy upadnete a dosednete na sněhovou pokrývku.
Pro kalhoty je zásadní tzv. vodní sloupec, který znázorňuje odolnost kalhot proti danému množství vody v mm. Čím je hodnota vyšší, tím je menší pravděpodobnost, že by voda natekla skrz.
Na běžné lyžování či procházky vám postačí kalhoty s vodním sloupcem 5 000 – 8 000 mm, pro pokročilé a náročnější lyžaře je ideální hodnota 10 000 – 15 000 mm. Pokud jde o materiál, nejlepší je 100 % nylon. Výhodou je jeho hladkost, takže na něm nedrží sníh a také pomůže, když spadneme.
Je nutné hlídat tepelnou izolaci, tedy jak je zateplovací materiál silný, odolnost vůči větru, nízkou hmotnost pro větší pohodlí, voděodolné zipy, pružný pas, kapsy na zipy, odepínací šle, antibakteriální vlastnosti bránící zápachu a ochrana proti oděru. Vhodný je také zvýšený zadní sed, ventilace na stehnech a reflexní prvky.
Lyžařské bundy
Odolnost vůči větru, prodyšnost a nepromokavost jsou klíčovými vlastnostmi u každé lyžařské bundy. Ideální je zvolit takovou, která má syntetickou výplň a na rozdíl od péřové bundy také izolační vlastnosti i ve vlhkém prostředí. Rekreační lyžaři si nejčastěji vystačí s vodním sloupcem do 10 000 mm, pro náročnější lyžaře je lepší 20 000 mm a více.
Neméně důležitá je i prodyšnost, tedy odvod tepla i potu od těla, aby se organismus nepřehříval a nedošlo ke zbytečnému nachlazení. Prodyšnost se uvádí v gramech na 1 m2 za 24 hodin. U rekreačních lyžařů je hodnota 7000g/m2/24 hod, pro ostatní je to do 15 000 g/m2/24 hod.
Termoprádlo – funkční trička a spodní prádlo
Vedle kvalitní zimní bundy a lyžařských kalhot nic neoceníte více než kvalitní a praktické termoprádlo, které vás zahřeje a poskytne maximální pohodlí. Pro výběr termoprádla není až tak důležitá cena, ale hlavně vlastnosti, které vybrané prádlo bude mít.
Ideální je takové, u kterého nehrozí, že by hned po pár dnech nošení zapáchalo, dokáže vás zahřát, i v případě, že je vlhké, navíc je prodyšné a na dotyk příjemné a jemné.
Další oblečení na hory
Pokud jde o to, abyste byli opravdu dokonale připraveni a nechybělo vám skutečně žádné oblečení, pak ještě počítejte s pořízením lyžařské mikiny, také jsou potřeba lyžařské ponožky a vhodné rukavice. Jakmile máte vybrané svršky, je na čase začít myslet i na další vybavení, které budete na horách potřebovat.
Příprava auta na hory – nosiče na lyže
Nenajdete vhodnější místo pro přepravu lyží jako střecha auta. Jen těžko je budete cpát do interiéru vozu spolu s pasažéry a zavazadly. Nosiče lyží jsou perfektním pomocníkem pro každého motoristu, který se hodlá sám, s přáteli či s rodinou vydat na hory.
Jaké nosiče lyží vybrat?
Nosiče lyží na zahrádku/hagusy
Jsou skvělým řešením pro celou rodinu. Celkem se do nich vejde 6 standardních párů lyží, případně 2 snowboardy. Upevníte je na příčné nosiče.
Magnetické nosiče lyží
Patří k cenově dostupnějším a hodí se spíše pro jednotlivce nebo páry. Montáž je naprosto jednoduchá, nemají totiž příčníky, takže je přichytíte přímo na střechu, drží však jen na té kovové.
Které parametry jsou důležité?
Magnetické nosiče lyží jsou dobrá volba, jestliže vezete maximálně 2 páry lyží, pro více kusů se přece jen hodí nosič, který uchytíte na zahrádku. Tak či tak je dobré ohlídat maximální kapacitu a přeměřit si sportovní výbavu, aby šířka nosiče lyží odpovídala vašim potřebám.
Každé lyže jsou jinak široké a nemusí pasovat do standardních rozměrů, které uvádí výrobce. Obecně se dá říci, že pro výběr je kromě kapacity důležité i umístění a upevnění.
K doplňkovým prvkům patří teleskopické ližiny pro jednodušší uchycení sportovního vybavení, dále uzamykatelnost jako prevence proti odcizení, možnost uchycení hůlek na střechu auta spolu s lyžemi a nakonec komfortní pěna, která ochrání lyže uložené v nosiči a ještě je pevněji zafixuje, že se ani nepohnou.
Tip: jestli má být vaše příprava na hory skutečně kompletní a nechcete na nic zapomenout, pak si dovolujeme připomenout, že do hor byste rozhodně neměli vyrazit bez kvalitních sněhových řetězů. Ty jsou důležitou součástí výbavy každého motoristy, jež vyráží na hory.
Sněhové řetězy jsou nezbytné stejně jako zimní pneumatiky. Naši silničáři sice neustále bdí, ale občas se přece jen stane, že je sníh překvapí a cesty jsou pak neupravené, leží na nich sněhové závěje a to pak jsou sněhové řetězy jedinou záchranou.