Vztahy

Jak přežít rozvod ve zdraví

Váš manželský stav dospěl ke smutnému konci a máte před sebou ještě rozvodové tahanice? Nejste v takové situaci sami, k rozvodu dnes dospěje skoro každé druhé manželství.

Budete muset vyřešit spoustu otázek – bydlení, děti, majetek, následné vztahy a komunikaci s bývalými partnery. Určitě vás obklopují známí a příbuzní, kteří již touto situací prošli, a udílejí vám soustu nevyžádaných a někdy i protichůdných rad? Nedejte se ovlivnit a vše si důkladně uvažte na základě své vlastní situace. Která varianta rozvodu bude pro vás tou nejvýhodnější a nejklidnější cestou? 

Jak vůbec probíhá rozvod a jaké podmínky musíte splnit pro jednotlivé druhy rozvodů? Připravte se na tuto situaci, zjistěte si základní informace a vypořádejte se s touto situací se ctí. A nezapomeňte na to, že rozvodem se před vámi otevírají i nové možnosti a začíná další kapitola vašeho života.

I když je to těžké, nedejte si rozvodem zničit život

Rozvod rozhodně nepatří k příjemným obdobím života. I tato stresová situace se však dá zvládnout a přežít. Seznamte se s tím, co od rozvodového řízení můžete očekávat, uvolněte emoce, vysvětlete s citem celou situaci také dětem, pomoci vám může rodina i přátelé. Máte-li pocit, že vše sami nezvládnete, vyhledejte pomoc odborníků. Není se zač stydět, rozvod bývá považován za druhou nejobtížnější životní situaci, se kterou se můžete setkat. Určitě pomůže, když rozvod proběhne v klidu a důstojně. Smiřte se se skutečností, že k rozvodu dojde, ale váš život bude dále pokračovat. Bude sice jiný, ale záleží na vás, zda se bude ubírat novým směrem a bude pro vás další výzvou. Jde o situaci, která je náročná jak fyzicky, tak psychicky. Proto  je dobré dodržovat určité zásady, které vám pomohou toto období bez vážných důsledků překonat.

Zdroj foto: pixabay.com

Převezměte svůj díl zodpovědnosti za budoucnost

Manželství je definitivně u konce, nemá již cenu rozebírat a hádat se, kdo je za rozpad manželství zodpovědný. Nic se již na situaci nezmění a ani pro jednu stranu nebudou hádky znamenat žádný posun vpřed. Zkuste zapomenout na city a dejte přednost rozumovému uvažování. Pokud se cítíte velmi špatně po psychické stránce, obraťte se na psychoterapeuta, s otázkami kolem dětí a s materiální stránkou rozvodu vám pomůže kvalitní právník. Profesionálové vám pomohou připravit se na průběh rozvodového řízení. Zkuste se chovat klidně a vyrovnaně i bez ohledu na to, jak vystupuje protistrana.  To vám pomůže zachovat si psychické zdraví během této náročné a vypjaté situace i v době, která bude po rozvodu manželství následovat.

Pomsta by nic nevyřešila

I když se budete snažit o vyrovnanost, je zcela normální, že budete pociťovat zlost, zklamání, frustraci, lítost i hluboký smutek. Končí něco, na co jste byli zvyklí, došlo k situaci, kterou jste neočekávali. I vaše společná cesta a prožitky již budou minulostí. Stres způsobuje i nejistota v sociální oblasti, oblasti emocí a financí. Nedejte se a nepodléhejte. Nechte na nějakou dobu emoce uvolnit a proudit, ale pak se pusťte do vyhodnocení příčin neúspěchu vztahu a udělejte rozhodný řez, který uvolní atmosféru a ukončí již nefunkční vztah. Nesnažte se, aby expartner trpěl podobně jako vy. Pomsta zde rozhodně není na místě, nebuďte stejní jako ten, kdo vám ublížil. 

Zaměřte se na pozitivní věci, věnujte se dětem, začněte plánovat novou budoucnost. A nezapomeňte na to, že rozvod nepoznamená jen vás, ale mnohem více dopadne na vaše děti.

Zdroj foto: pixabay.com

Pro děti je rozvod obrovským stresem

Mějte na mysli, že rozvodem nejvíce trpí děti. Ty už jistě dříve vytušily, že mezi rodiči není vše v pořádku. Nyní byste jim měli vše vysvětlit a seznámit je s tím, co bude následovat. Pokud je to možné, rozhodně celé situaci prospěje domluvit se dopředu, u koho budou děti žít, jak budou probíhat návštěvy, zda půjde o střídavou péči a podobně. Děti, které určitý čas setrvávají v nejistotě, trpí frustrací, smutkem, mohou se projevovat agresivně. Je nutné, aby věděly, že přesto, že se rodiče rozejdou, bude jejich vztah a láska k nim stále stejná. 

Nelžete a nepokoušejte se děti naklonit na svou stranu. Dávejte jim najevo podporu a jistotu, že tu pro ně vždy budete. Nenuťte dítě volit si mezi rodiči, dejte jasně najevo, že v žádném případě ani jednoho z rodičů neztrácí. Nechoďte do detailů, ale zodpovězte dětem pravdivě otázky.

Základní dva typy rozvodu

Jak probíhá rozvod z právního hlediska? V podstatě se jedná pouze o dva druhy rozvodů – rozvod sporný a rozvod nesporný. Jednodušší je rozvod nesporný – manželé se dohodnou, kdo podá žádost o rozvod, mají vyřešeny majetkové vztahy, péči o děti i rozvod samotný. Pokud se však jeden z manželů rozvést nechce, musí se prozkoumat příčiny, které k rozchodu vedou, což rozhodně nebývá příjemnou záležitostí. Je totiž nutné prokázat, že již není možno obnovit soužití manželů a že manželský rozvrat je trvalý a hluboký. 

Před vlastním sporným rozvodem musí být vyřešena péče o nezletilé děti, takže nejdříve proběhne soud o svěření do péče a stanovuje se výživné. Po rozvodu pak ještě následuje vypořádání majetku. Dohoda je určitě lepším řešením, jinak se rozvodové řízení může značně protáhnout.

Život rozvodem nekončí

I když skončil dlouhodobý vztah a situace, na kterou jste byli zvyklí, se radikálně změnila, nerezignujte a neuzavírejte se do izolace. Při odloučení partnerů a částečné absenci dětí mohou přijít deprese a silný stres. Proto je nutné stanovit si pravidla a denní režim. Soustřeďte se na každodenní povinnosti, stýkejte se se známými a příteli a samotu si užívejte jen krátkodobě. Začněte si budovat nový život, věnujte se koníčkům a zájmům, na které jste doposud neměli čas, vyzkoušejte něco nového a seznamujte se s jinými lidmi. Je možné, že si tak najdete nejen další přátele, ale třeba i nového partnera nebo partnerku.

Přidat komentář