Jistě mi dáte za pravdu, že současné tropické dny, kdy teploty dosahují hodnot nad 30 stupňů, jsou často nesnesitelné, zvlášť když máte sedět ve formálním oblečení v místnosti, kde je stejné vedro jako venku a nemůžete se nijak ochladit. V takovém případě člověk hledá vhodné způsoby jak teplotu snížit.
Bez ohledu na to, jestli jde o byt či dům, případně kancelář, využít můžete jak klimatizace, které jsou stále populárnější nebo ventilátory. Obojí nám pomůže s ochlazením, ale každé svým charakteristickým způsobem.
Musíme si ale uvědomit, že i tady platí pravidlo – nic se nesmí přehánět. Když necháte totiž klimatizaci nastavenou na příliš nízké teploty a teplotní rozdíl mezi místností a venkovním prostorem bude moc velký, můžete si snadno přivodit i nepříjemné zdravotní komplikace s horními dýchacími cestami.
Zatímco klimatizace vzduch ochlazují, principem ventilátorů je rozfoukání vzduchu v místnosti. Takže se čas od času může stát, že vám jeden na celou místnost nestačí a než se nadějete, foukají nám v místnosti třeba 4 ventilátory, ale i více a přesto se zdá, že vzduch v místnosti stojí a nijak se neochlazuje. Podívejme se teď na to, jak je výhodná klimatizace a kdy stačí pouze obyčejné ventilátory.
Klimatizace
Dá se říci, že v dnešní době už můžeme na klimatizace narazit v téměř každé kanceláři či obchodu, ale výjimkou nejsou ani domácnosti. Klimatizace umí upravit teplotu i vlhkost okolního prostředí, a to přesně podle hodnot, které si nastavíte, aniž by jí ovlivňovalo venkovní prostředí a aktuální teploty.
Předtím, než vůbec nějakou klimatizaci pořídíme, musíme si promyslet, co chceme vlastně klimatizovat a jak často budeme klimatizace používat. Někdo jí používá čistě pro ochlazení prostor v letním období, ale jsou i tací, kteří jí mají pro celoroční používání, přičemž v zimě slouží na přitápění. Důležité je také uvážit, jak velkou finanční částku jste schopni či ochotni investovat.
Existuje několik druhů klimatizací, včetně takových, které svou instalací znatelně zasáhnou do celkového vzhledu vaší domácnosti či kanceláře, ale také do vybavení. To je jeden z dalších faktorů, které je nutné při pořizování klimatizace zohlednit. Kam se umístí, jaký má design a jak bude daná místnost ve výsledku vlastně vypadat.
Přestože společností, jež se výrobou klimatizací zabývají, je mnoho, určitě se vyplatí investovat do kvalitních produktů a upřednostnit známé a pokud možno osvědčené značky, u kterých si budete jistí, že vám klimatizace vydrží déle než třeba jednu jedinou sezónu.
+Výhody
- prostor je rychle a účinně vychlazen
- umožňuje přitápět v zimních měsících
+Nevýhody
- možné zdravotní komplikace
- vyšší pořizovací cena
- vysoká spotřeba energie
- dražší provoz
- hlučnost některých klimatizačních jednotek
- menší či větší stavební úpravy
- údržba
- přívod elektřiny
- odvod kondenzátu
Výkon klimatizace
Pro někoho nedůležitá informace, která by vás ovšem měla zajímat jako první, neboť je to právě u tohoto typu přístroje ten nejdůležitější údaj. Co se týká samotného výkonu, ten je ovlivněn mnoha faktory.
Záleží třeba na tom, jak kvalitní izolace je umístěna na domě, kolik obyvatel v něm žije, velikost osvětlení domu i jejich výkon, množství elektrických spotřebičů v rámci celého domu i kolik spotřebují energie a jaký mají výkon atd.
Z obecného hlediska je dobré si pamatovat, že výkon klimatizace záleží na tom, jak velká místnost se klimatizuje. Tzn., že čím je místnost větší, tím výkonnější musí být samotná klimatizace.
Montáž klimatizace
Rozhodně se do ní nepouštějte sami, nadělali byste víc škody než užitku. Když si budete vybírat firmu, od které si chcete klimatizaci koupit, určitě se zajímejte i o to, jestli nabízí montáž klimatizace a zda je schopná zajistit záruční a následně i pozáruční servis, případně i opravu v případě závady.
Typy klimatizací
Klimatizací najdete na trhu mnoho, přičemž se odlišují podle způsobu fungování, instalace a dalších parametrů. Rozlišujeme mobilní klimatizace a pevné stacionární klimatizace, ty se dále dělí podle typu provedení.
Mobilní klimatizace
Ty jsou určeny pro ochlazování vzduchu, ale i pro jeho odvlhčení a filtraci. Výhodou je, že nepotřebují instalaci ani speciální druh montáže, čímž nezasahují do vzhledu místnosti. Nejsou náročné na obsluhu a mají příznivou pořizovací cenu.
Hmotnost těch nejmenších mobilních klimatizací se pohybuje zhruba někde klem 20 kilogramů, takže není problém s nimi manipulovat či je přemisťovat. Zvlášť pokud si pořídíte takovou, která má i kolečka. Teplý vzduch je odváděn prostřednictvím hadice, která se jednoduše vystrčí z okna či dveří. Mají o něco nižší účinnost než klasické klimatizace a jejich hlučnost je vyšší.
Pevné stacionární klimatizace
Jak už jsme zmiňovali, tento druh klimatizace se dá pořídit v několika provedeních. Podívejme se jen v krátkosti, jaké to jsou.
- Jednodílné klimatizace – v případě jednodílných klimatizace, se instalace provádí do oken, případně stěn, aby mohl být teplý vzduch odváděn ventilátorem ven. Výhodou je, že není nutné vedení žádných rozvodů, ani hledání vhodného umístění pro venkovní část klimatizace, jako je tomu u dělených klimatizací. Jediné co je negativní, je nutnost zásahu do okna či stěny, aby tam mohl být vývod ventilátoru.
- Dvoudílné (splitové) klimatizace – jinak také dělené klimatizace, mají svá pro i proti. Jejich pořizovací cena je mnohem dražší, než je tomu třeba u mobilních klimatizací, ale zase mají tu výhodu, že jsou o hodně výkonnější a nadělání méně hluku. U tohoto typu klimatizace je vnější a vnitřní jednotka propojena prostřednictvím chladírenského potrubí.
- Na venkovní fasádu nebo třeba na balkón, se umístí kompresor, kondenzátor atd., tedy ty hlučné části klimatizace a v interiéru je vnitřní jednotka, kterou tvoří výparník, jež přes ventilátor prohání vzduch, který cirkuluje v místnosti. Běžně trvá montáž u tohoto typu klimatizace zhruba 2 dny (někdy i déle).
- Vícedílné (multisplitové) klimatizace – venkovní část zůstává stejná v podobě vnější kompresorové jednotky. Na tu jsou připojeny dvě a více vnitřních jednotek. Na vnější venkovní ventilátor se napojí trubkový rozvod, ten pak rozvádí ochlazený vzduch do výstupních boxů, které se umístí do jednotlivých místností. Počítejte však, že u těchto klimatizací se mohou měsíční náklady trochu zvýšit.
Větráky/ventilátory
Klimatizace je sice trvalé a velmi výhodné řešení, bohužel ne každému vyhovuje. Někdo jí nesnese kvůli svému zdraví a další zase nechce investovat větší sumy peněz jen kvůli chlazení. Do mnoha prostor se klimatizace nehodí vůbec. V takové chvíli přicházejí ke slovu větráky či ventilátory. Zajímat by nás měla nejen konstrukce, ale také výkon a hlučnost.
Vzduch, který ventilátor rozproudí, přináší vytoužené ochlazení, ovšem pouze tehdy, pokud volíte kvalitu před nízkou cenou. Určitě byste neměli sáhnout hned po prvním typu, na který narazíte někde v supermarketu či na tržišti.
Mezi nejlevnějšími výrobky, které jsou ve většině případů z Číny, a ventilátory od osvědčených výrobců bývá znatelný rozdíl. Ty levnější většinou hodně foukají a hučí, ale v podstatě jen rozhání teplý vzduch a ochlazení nepřinesou žádné.
Jaké můžeme pořídit druhy větráků?
- stolní
- stojací (sloupové či stojanové)
- stropní
Stolní větráky
Největší výhodou je, že se snadno přenáší, můžete je postavit prakticky kamkoliv, ať už je to stůl, polička atd. Pokud jde o průměr vrtule, ta ve většině případů nepřesahuje 25 cm.
Stojací větráky
Ty dále rozdělujeme na stojanové a sloupcové, jež umisťujeme na podlahu. Klasické poznáme podle velké vrtule na vysoké noze, zatímco modernější verze v podobě sloupce jsou nenápadné a jejich fungování je trochu jiné.
Stropní ventilátory
V poslední době je tento druh ventilátorů velmi populární, protože se dá instalovat ke stropu. Klidně jej můžete umístit místo lustru, protože u řady modelů je součástí i světlo. Stropní ventilátory jsou, co se účinnosti týká nejlepší.
Jaké mají větráky/ventilátory výhody či nevýhody?
Výhody
- finančně dostupnější (ceny již od 200 Kč)
- úspornější než klimatizace
- plně mobilní (pokud není stropní)
Nevýhody
- víření prachu
- hlučnost
- proudící vzduch bývá pro mnoho lidí velmi nepříjemný
Výběr ideálního větráku
Zásadní je četnost použití takového větráku, ale také prostor, který má vyvětrat. Z obecného hlediska jsou ideální stolní a stojanové varianty, které jsou mobilní a bez problémů je umístíte i na minimální prostor. Pořídit je možné i různé kombinace, kdy se dá ventilátor pohodlně umístit na stůl, ale díky teleskopické noze i na zem, což je ideální.
Jestliže kupujete takový větrák do domácnosti, dbejte i na bezpečnost, zvlášť pokud máte malé děti. Mřížky větráku by měla mít malá oka, aby do ní dítě nemohlo prostrčit ani ten nejmenší prstík. Důležitá je i stabilita a celkové provedení. Vysoký výkon ještě neznamená jistotu, že bude větrák dobře ventilovat, odvíjí se to i od velikosti vrtule.
U větráků, které hodláte používat v noci, například pro ochlazení ložnice, dbejte i na hlučnost, jinak se v noci nevyspíte. Čím menší bude hodnota dB (decibelů), tím lépe se vyspíte. Možnosti nastavení jsou rovněž velkou výhodou, hlavně, když je větrák otočný, aby se vzduch ochlazoval na větším prostoru a nejen v jednom určitém směru.
Podívejte se také na článek, jak si poradit s orosenými okny či plísní na zdech.