Zdraví

Vážíte se správně? Naučíme vás to

elektronická váha

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak často se vážíte, na jaké váze, v kterou denní dobu? Všechny tyto aspekty jsou totiž opravdu podstatné a zdá se, že většina lidí jim nevěnuje dostatek pozornosti. Přiznáme se, že ani my jsme toto téma donedávna nepovažovali za zajímavé, ale prozřeli jsme. A tento článek s tím pomůže i vám.

Kdy, kde a jak?

Asi vás nikdy nenapadlo, že váha pravděpodobně bude vážit jinak na různých místech vašeho bytu, ale je to tak. Někde je trochu křivá podlaha, jinde vyboulený koberec a tak podobně, vyzkoušejte si to sami. Představa toho, že pobíháme po bytě s vodováhou, jen abychom někam položili osobní váhu, je možná komická, ale je to jistota.

Co se týče četnosti a způsobu vážení, i to by mělo být svůj řád. Obecně platí pravidlo, že pokud váš lékař nestanoví jinak, pak je optimální vážit se jednou za týden, častěji určitě ne. Zcela se vyvarujte stoupání na váhu několikrát za den, protože to je úplný nesmysl a údaje závisí jen na aktuálních skutečnostech, jako kolik jste vypili vody, kdy jste byli naposledy na toaletě apod. Rozmezí týdnu by tedy mělo být ideální, jak v případě, že jen chceme být o váze informováni, tak v případě, že usilujeme o nějakou změnu hmotnosti.

Ráno? Večer? Kdykoliv? Dá se říci, že je to na vás, ale snažte se dodržovat vždy plus mínus stejný čas. Někteří výživoví poradci doporučují vážit se ráno po vyprázdnění, kdy je údaj nejen nejpozitivnější, ale také řekněme nejpřesnější – neovlivněný tím, co jsme snědli a vypili, protože za noc se vše stráví.

A poslední, též trochu zvláštní pokyn pro správné vážení je o tom, jak se vlastně vážíme. Správně bychom na váhu měli vstupovat ve spodním prádle, nikdy ne v botách nebo džínách s přeplněnými kapsami, jak to někteří praktikují. Dále se snažte stát na celých chodidlech a v rovině. O tom proč, se můžete přesvědčit na vlastní oči. Pokrčte nohy, předkloňte se nebo stoupněte na špičky – údaj na váze se pokaždé změní.

Není váha jako váha

Pevně věříme, že váhám, u kterých se ozubeným plastovým kolečkem nastavovala ryska na nulu, už odzvonilo. Pokud se na vás tyto staré chudinky ještě dívají odněkud z rohu, je na čase se s nimi rozloučit. Kdo tvrdí, že byly mnohem přesnější, než ty dnešní, je bohužel s největší pravděpodobností na omylu.

V naprosté většině případů už dnes pořizujeme osobní váhy digitální. A jak vybrat tu pravou? Měl by nás zajímat rozsah kilogramů, který by měl být alespoň o 20 % vyšší, než je naše hmotnost. Odborníci totiž upozorňují, že jakmile váhy dosahují krajních hodnot svého rozsahu, nejsou už tak úplně přesné.

sencor-osobni-vaha

Nějakou roli by měl hrát určitě i design. Jak jsme uvedli výše, váha by měla zůstat na jednom místě, a tak bude určitě příjemnější, když bude korespondovat se stylem interiéru. Některé přístroje působí opravdu nadčasově a stávají se téměř designovým doplňkem. Dokonce už není problém ani sehnat váhy obrázkové, které též dokážou interiér příjemně oživit. Samozřejmě stylů je nekonečné množství, stačí se prokousat nabídkou a najít si to své, v přijatelném poměru k technickým parametrům.

beurer-gs-203-new-york

Ještě malá rada na závěr. Jestli usilujete o shození nějakých těch přebytečných kilogramů, spíše než sebe pečlivě zvažte, co jíte a případně važte, kolik toho jíte. Budete se cítit lépe a výsledky se dostaví rychleji.

Přidat komentář