Tipy

Top 10 rad na dobrý steak

Dokážete si představit něco víc vzrušujícího, než je dokonale šťavnatý steak? Jak připravit tuto oblíbenou pochoutku, která nebude chutnat jako podešev, ale naopak se každé sousto přímo rozplyne na jazyku? Máme pro vás několik jednoduchých, ale přesto zajímavých rad.

1. Skladování

Pokud má být steak dokonalý, nenechávejte maso určené na přípravu steaku v lednici moc dlouhou dobu. Důvodem je teplota, neboť speciální prodejny maso uchovávají při teplotě 1 – 2°C, ovšem v lednicích, které jsou v běžných domácnostech, se většinou nastavuje teplota v rozmezí 4 – 8°C.

2. Čerstvost masa

Stejně jako každé jiné maso, musí být i to na steaky čerstvé, navíc musí vonět tou správnou čistě masovou vůní. Ve chvíli, kdy se z balíčku s masem na steaky line zápach nakyslosti nebo fermentace, vyhoďte ho, protože je nepoužitelné.

3. Teplota masa

Než se do přípravy steaků pustíme, je dobré maso vyndat 30 – 60 minut předem ven a nechat ho odpočinout. Díky tomu bude mít pokojovou teplotu a to právě potřebujeme.

4. Vhodný olej

Jestli vám bude někdo tvrdit, že je na steaky perfektní olivový olej, neposlouchejte ho a raději použijte řepkový nebo třeba i slunečnicový, ale nikdy olivový.

5. Správná pánev

Když budete hledat vhodnou pánev, myslete na to, že má mít silné dno. Taková pánev se položí na plotnu (sporák, vařič) a nechá se pořádně rozpálit, aby se z pánve kouřilo. Teprve pak je pánev nachystaná na přípravu steaků.

6. Pozor na šťávu

Správný steak musí být šťavnatý, čehož nedosáhnete, pokud se maso dobře nezatáhne. Jestli se má zatáhnout, musí se vložit do dobře rozpálené pánve. Jedině tak se zatáhne a nestane se, že by z něj šťáva vytekla. Ve chvíli, kdy maso upravujeme v nedostatečně rozpálené pánvi, šťáva vyteče a steak bude suchý.

7. S olejem šetřete

Na pánev kápněte jen trochu oleje, steak rozhodně nesmí plavat. Například u prorostlejšího masa, které se chystáte připravovat na grilu, není potřeba žádný olej. V ostatních případech stačí, když vezmete mašlovačku a maso jednoduše potřete.

8. Pozor na ochlazení pánve

Maso se musí rozložit tak, aby zabíralo maximálně polovinu plochy pánve. Jinak se totiž pánev ochladí a steaky se pak dostatečně nezatáhnou. Ve chvíli, kdy maso obracíme, dáme ho na druhou polovinu pánve, protože je víc rozpálená než ta, na které už se dělá maso.

9. Míra propečení

Když si nebudeme jistí, jak moc nebo málo je maso propečené, použijeme malý trik. Ten spočívá v tom, že se masa dotkneme prstem. Pokud je propečené méně, maso bude pružit, naopak ve chvíli kdy vůbec nepruží, propeklo se hodně.

10. Délka pečení

Samozřejmě, že tohle je v podstatě individuální, protože záleží na typu pánve, typu sporáku (vařiče, sklokeramické desky atd.). Z obecného hlediska postačí 1 až 2 minuty opékání na pánvi, přičemž záleží na tloušťce masa.

Po opečení je možné vložit maso do trouby předehřáté na 160°C a nechat péct 6 minut. Maso pak vyjmeme z trouby a necháme ho pár minut odpočívat.

Délka a stupeň propečení steaku

Každý má rád něco jiného a to samé platí i o propečenosti steaku. Pravdou je, že steak, který se nepřipravuje dlouhou, bude dokonale jemný, šťavnatější a samozřejmě i krvavější.

  • Blue/very rare – jedná se o velmi mírně opečený steak. Ten se v podstatě nechá jen chvilinku olíznout plamenem. Stačí zhruba 30 sekund z každé strany, kdy je sice venkovní strana opečená, ale uvnitř je steak krvavý a šťavnatý.
  • Rare – tento druh steaku je jen mírně opečen po dobu asi 1 minuty, přičemž jeho teplota středu dosahuje 52°C. Vnější strany mají tmavohnědou barvu, vnitřek se pomalu zabarvuje, ale střed je stále rudý.
  • Medium rare – steak v tomto stupni propečení má teplotu středu 55°C a je středně opečený. Stejně jako u předchozího typu je na povrchu tmavě hnědý, pod povrchem už chytá šedohnědý nádech, ale uprostřed je ještě růžový.
  • Medium – kdo si dopřeje tento typ steaku, bude mít na talíři středně pečený či mírně propečený s teplotou středu v rozmezí od 58 do 60°C. V podstatě celé maso je propečené a má šedohnědou barvu, avšak střed je i v tomto případě stále v růžový.
  • Medium well – ve středu má steak teplotu 65°C a jeho barva je hnědá až téměř do středu, kde se stále ještě objevuje náznak růžové barvy. Pomalu se ale ztrácí šťavnatost masa.
  • Well done – posledním typem je úplně propečený steak, kdy je maso zcela hotové a na okrajích trochu ohořelé. Ve středu má teplotu 71°C a šedohnědé zbarvení.

Jestli milujete steaky i ostatní masové dobrůtky, pak si projděte našeho malého průvodce grilováním a podívejte se na Big Green Egg, což je velké grilovací vejce z USA, ale také zjistěte, proč není nad domácí grilovačku.

Přidat komentář