Tipy

Korek – praktický přírodní podlahový materiál

Podlaha s unikátními vlastnostmi, kterým se dá jen těžko konkurovat. Vzhledově připomíná dřevo, ale jinak je úplně jiný.

Když se budeme rozmýšlet mezi kobercem a podlahovou krytinou, je to ideální volba. Dá se říci, že je korek podobný obojímu. Můžeme na něj klidně vyrazit naboso. Nehrozí, že by nás nějak tlačil či studil. Podlahový korek je velmi měkký, pružný a při došlápnutí příjemný. Když se nám něco rozlije, stačí to jednoduše setřít.

Výhodou je, že odpuzuje vodu, takže u něj nehrozí navlhnutí. Vzhledem k tomu, že se na něm neusazuje prach, nehrozí na něm roztoči. To je jeden z důvodů, proč je korek vhodný pro domácnosti alergiků.

Přestože je to materiál používaný na podlahu, dá se bez problémů aplikovat i jako obklad na stěnu. Je to skvělé pozadí za kuchyňskou linku. V neposlední řadě se z něj dají pořídit i bytové doplňky, které mají díky korku přírodní design.

Zdroj foto: pixabay.com

Jaké přednosti a slabiny má korek?

K největším přednostem rozhodně patří dlouhá životnost, ale i lehkost. Obkladový korek v kuchyni zase skvěle tepelně izoluje, proto je tak populární jako pozadí.

Oproti tomu korek na podlahu tlumí zvuky a když je krátce stlačen, znovu se vyrovná. Potěší také jeho odolnost proti plísním a příznivá pořizovací ceny. Je rozhodně mnohem levnější než dřevo.

Slabin nemá moc, ale i tak se jich pár najde. Postupem času se vytrácí jeho sytá barva, zejména v těch místech, kam dopadá slunce. U takto měkkého povrchu může dojít k nežádoucímu mechanickému poškození, vydrolení, odlomení i odření.

Jestli budeme mít na korkové podlaze postavený například těžší obývací nábytek, pak musíme počítat s tím, že se nám mohou utvořit otlaky i do větší hloubky, takže pak bude korek hrbolatý.

Povrchová úprava je základ

Stejně jako i jiné materiály, potřebuje také korek povrchovou úpravu. Základem je lak na korek, ale používají se rovněž voskové oleje. Obě varianty umí zvýšit odolnost před poškozením. Díly korku se dají ošetřit už ve výrobě, případně až když se položí podlaha nebo se připevní korek na stěnu.

Oleje a laky

Použitím olejů se snadno zachová přírodní vzhled korkové podlahy i její prodyšnost. Oleje rovněž zajistí teplý povrch korku. Samotné vosky se používají jen sporadicky, neboť jsou značně náročné na údržbu.

Je u nich totiž běžné, že přitahují špínu, která se do nich moc snadno zašlape a již od pohledu vypadá podlaha mnohem tmavší, než ve skutečnosti je.

Na druhé straně laky mají tu výhodu, že jsou v nich obsaženy keramické částice. Díky nim je povrch odolnější a lépe chráněn proti opotřebování.

Pořídit lze bezbarvé i tónované laky a záleží jen na nás, jestli chceme uchovat přírodní vzhled či vytvořit vzhled elegantního mramoru, keramických obkladů, nebo třeba přírodního kamene.

Zdroj foto: pixabay.com

Kam se korek hodí?

Nejlepší je mít korkovou podlahu všude tam, kde chodíme nejraději naboso. Jedině tak si můžeme naplno užít jeho charakteristické vlastnosti. Perfektní bude v ložnici, obýváku i dětském pokojíku.

Když bude vhodně upraven povrch, můžeme mít korkovou podlahu i v koupelně. Co se týká kuchyně, tam je to sporné. Není problém, když se něco rozlije, ale kdy nám třeba spadne nůž, může se korková podlaha velmi nepříjemně poškodit.

Korek v metráži se prodává po běžných metrech, také jako korkové desky.Narazit můžeme i na korek v rolích, který je vhodný na nástěnky, ale také jako falešná stěna za dětskou postel či herní koutek, aby dítě nebylo v přímém kontaktu se studenou stěnou.

Jaké korkové krytiny můžeme pořídit?

  • Korkový vinyl
  • Korkový laminát
  • Přírodní korek
  • Lakované podlahy
  • Voskované a olejované povrchy

Přečtěte si také jak vybrat umyvadlo, jak vybrat židli do domácnosti, ale také jak vybrat praktický i krásný dřez či jak vybrat dřezovou baterii. Tyto a mnoho dalších zajímavých článků najdete v kategorii Bydlení.

Zdroj foto: pixabay.com

Přidat komentář