Bydlení Tipy Trendy

Jak vybrat umyvadlo?

Umyvadlo je nepostradatelnou a velmi důležitou součástí každé koupelny. Používáme jej při mytí rukou, pro ruční praní, na čištění zubů, zkrátka pro jakoukoliv činnost, která je potřeba.

Kdykoliv vybíráme nějaké produkty z oblasti sanita, ať už je to vodovodní baterie, kuchyňský dřez nebo jen obyčejná vana, musíme se zaměřit na určité parametry. To samé nás bude zajímat ve chvíli, kdy začneme rozmýšlet, jak vybrat umyvadlo do koupelny.

Zdroj foto: pixabay.com

Co si musíme promyslet předem?

Než se pustíme do nakupování, musíme se rozhodnout, kam hodláme umyvadlo vlastně umístit. Mělo by být dobře přístupné, ve správné výšce a mít vhodnou velikost. Když si koupíme nějaké mrňavé, bude nám při mytí rukou koupelna během chvilky plavat.

Dobré je, když to ladí i z hlediska designu. Chce to elegantní a praktický model, který perfektně zapadne do celkové image koupelny a nebude jako pěst na oko. Někde se bude hodit jednoduché, jinde lépe zapadne retro umyvadlo.

Na trhu můžeme narazit na spoustu druhů. Jsou to kulatá umyvadla, hranatá, obdélníková, čtvercová, klasická, asymetrická a dokonce nechybí ani dvojité umyvadlo.

Bude lepší malé nebo velké?

Rozměry jsou důležité, ale také se nám musí do té koupelny vůbec vejít. Každý chce krásné umyvadlo, ale musí si uvědomit, že krása není všechno. Co bude platné super moderní elegantní kousek, když se v něm nedá ani pořádně opláchnout ruce.

Zdroj foto: pixabay.com

Uvážit musíme i jiné faktory, například budu v umyvadle i něco prát, nebo bude jen na mytí rukou a ostatní hygienické rituály? Chci malé, velké nebo atypické? Tyto otázky jsou zásadní a je dobré na ně znát odpovědi předem.

  • Malá umyvadla – nejčastěji mají šířku kolem 50 cm.
  • Běžná umyvadla–hloubka se pohybuje v rozmezí 45 – 50 cm, přičemž šíře je od 50 do 65 cm.
  • Velká umyvadla – to už je pořádný kousek, kdy šíře dosahuje 80 až 100 cm.

Poznámka: Ještě se dají pořídit tzv. umývátka, která mají hloubku jen 20 cm a široká jsou maximálně 35 cm.

Jaký vybrat typ umyvadla?

Výběr umyvadel není jednoduchý, ale nabídka je naštěstí bohatá. Můžeme vybírat závěsné, zápustné, nábytkové a také umyvadlo na desku. V čem se liší?

Zdroj foto: pixabay.com
  1. Závěsná – tady se fantazii meze nekladou a klidně může mít jakýkoliv tvar. Když má oblé tvary, vypadá to útulně, kulaté či hranaté je oblíbené v moderních koupelnách, no a tam kde není místo nám stačí malé rohové umyvadlo, i když taková spíš fungují jako umyvadlo na wc.
  2. Nábytková – už podle názvu je jasné, že se jedná o umyvadlo se skříňkou, tedy že je součástí určitého kusu nábytku. Mají úplně jiný tvar než klasická. Zde platí, že jakékoliv nábytkové umyvadlo může být bez problémů závěsné. Ovšem ne každé závěsné umyvadlo se může stát nábytkovým. Když chceme nábytkové, je vždy lepší koupit komplet.
  3. Zápustná – nejlépe vyniká ve velkých koupelnách. Když jde o početnější rodinu, není na škodu zapustit vedle sebe pěkné zápustné umyvadlo hned třikrát, pokud to prostor koupelny dovolí.
  4. Umyvadlo na desku – někdy se také říká mísa. V posledních letech zažívá opravdový boom a nabírá na popularitě. Koupelna získá mnohem lepší image, a ještě máme odkládací prostor.

Tip: Pro ty z vás, kteří mají zahradu nebo třeba jen terasu a chcete si občas umýt ruce nebo i zahradní vybavení, je super pomůckou venkovní umyvadlo. To může být připevněné na zdi, ale klidně i volně stojící, podobně jako zahradní pítka pro ptáky.

Zdroj foto: pixabay.com

Výběr vhodného materiálu

Klasikou je jednoznačně keramika, ovšem v dnešní době není výjimkou ani kamenné umyvadlo, případně skleněné. Najdou se samozřejmě i další materiály, ale podíváme se jen na pár základních.

Každý má svá pro a proti, navíc je mezi nimi rozdíl v ceně i údržbě. Z jakého materiálu se dají umyvadla pořídit?

Keramická

Tento materiál nabízí cenově přijatelné a hlavně dostupné produkty, které už dávno nejsou jen v bílé barvě. Naopak se používají i pastelové barvy či designově výrazné zdobení. Snadno se udržují a jsou velmi praktická.

Skleněná

Tak tady to rozhodně není žádná sláva. Přestože může sklo působit draze a luxusně, praktická stránka v tomto případě chybí. Taková umyvadla jsou sice lehká, ale křehká, navíc se moc špatně udržují.

Kamenná

V současnosti je to hojně vyhledávaný materiál. Vyrábí se z žuly, mramoru, travertinu, korálu či modrého kamene. Jejich cena je vysoká a s ohledem na hmotnost není jednoduché jejich upevnění, chce to opravdu šikovné ruce.

Nerezová

Určitě souhlasíte, že nerezový máme většinou kuchyňský dřez, jenže své místo si nerez nachází i v našich koupelnách. Jeho výhodou je velká odolnost a praktičnost. Jen ta údržba je trochu složitější.

Zdroj foto: pixabay.com

Jaké další materiály se používají na umyvadla?

  • Dřevo
  • Imitace dřeva
  • Sasphir keramik

Správné umístění umyvadla

Podle výrobců je nejlepší, aby bylo umyvadlo umístěno cca 80 až 85 cm od podlahy, i když každý si to většinou umístí podle toho, jak mu to nejlépe vyhovuje.

Musíme však počítat s místem kolem umyvadla, zvlášť když tam ještě máme v okolí například pračku či sušičku prádla. Ideální je mít při používání umyvadla prostor cca 60 cm, pro mohutnější členy domácnosti určitě i více.

Mrkněte také jak vybrat sušičku prádla, jak vybrat dřezovou baterii, ale také třeba proč si pořídit sprchový kout místo klasické vany.

Přidat komentář