Bydlení Trendy

Dekorativní techniky pro vaše zdi

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro změnu image vaší domácnosti, je dobré přemýšlet i o jiných alternativách než je pouhé vymalování jednotlivých místností. Přestože dnes existují i omyvatelné interiérové barvy nebo klasika v podobě tapet, narazíte i na trochu modernější možnosti, jak dekorovat své zdi.

Nabídka je bohatá a ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, výsledek vás rozhodně potěší i okouzlí. Dobré je, pokud to samozřejmě nemáte v malíku, abyste nechali dekorovací techniky na profesionálním dekoratérovi.

Dekoratér je v malíř, který absolvoval školení na danou techniku a použití konkrétního materiálu. Samozřejmě, že oproti klasickému malování to bude stát o trošku víc, ale zase to bude vypadat skvěle.

Ještě předtím, než se dekoratér pustí do práce, se ujistěte, že stanovená cena je konečná. Měla by zahrnovat materiál, práci, přípravu podkladu i samotnou aplikaci všech potřebných vrstev.

Pokud se rozhodnete, že si vše uděláte sami, není to od věci. Nezapomeňte se ale dobře vyptat na správný postup v rámci vámi zvolené barvy, a to nejen v případě vhodné aplikace, ale rovněž přípravy podkladu, ten bývá u jednotlivých postupů odlišný.

Dekorování zdí potřebuje čas

Nutno podotknout, že ani jedna dekorativní technika není otázkou pár hodin, naopak vše vyžaduje určitý čas, jinak by se to nemuselo povést a veškerá práce by přišla vniveč. Co technika, to jiná časová náročnost. Na některé stačí jen dvě vrstvy, u dalších to může být pět vrstev, někdy i více. Vždy se to odvíjí od toho, jaký efekt byl zvolen.

Bez ohledu na celkový počet vrstev je dobré, když se vždy čeká na úplné vyschnutí již aplikované vrstvy a teprve poté se pokračuje s další. Chce to trpělivost, takže rozhodně nezkoušejte dobu schnutí zbytečně zkracovat, nemělo by to smysl. Mohlo by se totiž stát, že vrstva, která zcela nevyschla, se buď oloupe, nebo bude reagovat odlišným způsobem.

Kdo nebude pospíchat, ten si může být jistý, že výsledek celé náročné práce určitě dopadne podle očekávání a veškerá námaha i vynaložené finanční prostředky nebudou zbytečnou investicí. Naopak, každá místnost získá zcela novou image a nádech noblesy, elegance, stylu i originality. Podívejme se nyní společně na to, jak se dají jednotlivé zdi zajímavě “obléknout“.

Benátský štuk

Benátský štuk je imitace mramoru, a to nejen v případě lesku, ale i barevností a žilkováním. Historie tohoto materiálu se datuje až do středověku. Každý řemeslník má svůj vlastní způsob, jak vytvářet výsledný efekt, a proto je finální podoba každého takového díla originálním výtvorem.

Rozdíl mezi přírodním mramorem a benátským štukem, který se mu podobá, spočívá v tom, že u štuku se na zdi neobjevují žádné spáry. Navíc je mnohem lehčí než klasický mramor a dá se tak použít i tam, kde by mohl těžší materiál mít negativní vliv na statiku zdi či celé stavby.

Benátský štuk je ideální volbou také pro nerovné povrchy, protože na nich bez problémů drží, takže klidně si ho můžete vybrat na sloupy, výklenky, oblouky atd. Na trhu se vyskytují dvě varianty štuku, první je vápenný a druhý akrylátový.

Přestože ve výsledku je vzniklý efekt totožný, chová se každý typ zcela odlišně. Akrylátový štuk je daleko pružnější a bez problémů se dá zabarvovat i do sytějších tmavých odstínů, jako třeba do černé, modré nebo i červené. Skvělé je, že se dá použít i na další povrchy, například dřevěné dveře, není tedy pouze na omítku.

Benátský štuk má svým způsobem nepřeberné množství barevností. Zároveň má bohatou škálu použití. Ideální je zejména na stropy a stěny různých slavnostních prostor, dále do hal, hotelu či obývacích místností. Perfektně sedne na stěnu v okolí krbu a dokonce jej můžete aplikovat i v koupelně.

Vsaďte na vzorník

Jakmile se rozhodnete pro benátský štuk, vždy si jej vybírejte na základě vzorníku, ať vidíte odstín i číslo vybraného vzoru. Pokud zakoupíte menší množství, než ve skutečnosti potřebujete, dá se pak na základě čísla ze vzorníku snadno dokoupit, aniž byste museli znovu trefovat ten správný odstín od oka.

Optického rozšíření a zároveň rozzáření celé místnosti dosáhnete pomocí bílého či jakéhokoliv světlého odstínu. Oproti tomu ve chvíli, kdy chcete navodit pocit intimity a klidné atmosféry, vsaďte na teplejší a tmavší odstíny.

Výhody:

 • Opticky zvětšuje prostor do šíře
 • Příjemný na dotyk
 • Hladký, lesklý a tvrdý povrch odpuzující prach
 • Téměř bezúdržbový
 • Značně trvanlivý
 • Hodí se na místa, kde je vyšší vlhkost

Nevýhody:

 • Jedinou nevýhodou jsou případné opravy, kdy to lze jen těžko zakrýt a vždy tak bude každý zásah do štuku vidět.

Antický kámen (Travertino)

Jedná se o speciální dekorativní omítku, které se jinak říká omítka s tváří kamene. Skládá se z vápna, písku a vybraných mramorových zrn. Svým vzhledem dokáže skvěle imitovat lámaný kámen, takže se dají tvořit zajímavé efekty pískovce, stejně jako i celých stavebních kvádrů.

Hodí se jak do interiéru, tak do exteriéru. Co se týká venkovních ploch, tak zcela nevhodný je na zateplovací systém, tam by totiž mohlo dojít k jeho popraskání. Je dobré ho využít na akumulační krby, do ložnice, obývacího pokoje, ale i do chodby.

Výhody:

 • Odolnost proti vodě
 • Má zásadité PH
 • Brání tvorbě plísní
 • Zabraňuje růstů bakterií
 • Přírodní jemný vzhled
 • Odvádí vlhkost
 • Prodyšnost

Nevýhody:

 • Nedá se obarvit do sytých odstínů
 • Při prasknutí podkladové omítky popraská také a každá oprava je vždy vidět.

Decori classici (Antické zeminy, Terre Fiorentin)

Decori Classici je luxusní technika, která je původem z Florencie. Všude, kde tuto techniku použijete, máte jistotu, že místnost dostane nádech renesanční paláce, elegance, krásy a vkusu. Zároveň s tím získá prostor podobný design, jaký dodává italské umění či antický styl. Pro své osobité vlastnosti je nejhodnější na hodně zatěžovaná místa.

Technika imituje podobnou strukturu jako mramor, pískovec či žula. Může se barvit do různých odstínů na základě katalogu. Ve výsledném efektu se zvolená barva kombinuje s bílou, neboť Decori Classici obsahuje takové malé bílé kuličky, u kterých dochází během aplikace k roztříštění a následně se vtírají do vybraného odstínu. Právě díky míchání bílé a katalogové barvy vzniká ten typický žilkovaný efekt.

Výhody:

 • Akrylátový materiál odolný vůči otření
 • Omyvatelnost
 • Nejjednodušší a nejstarší technika

Nevýhody:

 • Jedinou nevýhodou je, že se pro své vlastnosti používá v komerčních prostorách

Imitace betonu

Možná vám to tak nepřijde, ale v dnešní době je beton velmi oblíbeným a hojně žádaným materiálem. Imitace betonu se řadí k moderní architektuře a hodí se nejen do interiéru, ale i do venkovních prostor.

Nenechte se odradit klasickým šedým odstínem, imitaci betonu pořídíte i v mnoha zajímavých barevných variantách. Povrch bývá kupodivu tvárný a často se používá na takových místech, kde by člověk ani nečekal, že ho najde, navíc má i různé podoby.

Dá se s ním dosáhnout spousty různých efektů a vykouzlit je můžeme z několika druhů materiálů i pomocí jejich kombinací na základě naší fantazie. Náročnost použití vybrané techniky se pak právě odvíjí od toho, jaký materiál či kombinaci se rozhodneme použít, tomu potom odpovídá i výsledná cena.

U některých imitací betonu je doporučováno jejich využití pouze v interiéru, ale jsou i takové, které jsou vhodné do venkovního prostoru, musí se zkrátka pečlivě vybírat a zjišťovat informace. Jestliže potřebujete na nějakém místě vytvořit efekt betonu, je to skvělá volba, zejména pro luxusní moderní interiér, ať už v minimalistickém či tzv. industriálním stylu. Zvlášť vhodná je imitace betonu pro rekonstrukci staršího bytu. Klidně ho aplikujte v kuchyni, obývacím pokoji, koupelně a samozřejmě i v předsíni.

Výhody:

 • Vhodný materiál na všechny druhy podkladů, včetně sádrových omítek, sádrokartonových příček i podhledů.
 • Možnost použití v prostorech, kde je vyšší vlhkost.
 • Moderní dekor, ke kterému se hodí nepřeberné množství doplňků.
 • Veškeré práce se dají udělat i za jediný den.

Nevýhody:

 • Při opravách popraskané či jakkoliv poškozené betonové stěrky není možné dosáhnout totožného dekoru a všechny přechody, napojení či jednotlivé vrstvy jsou znatelné na první pohled.

Podívejte se i na jiné články z oblasti bydlení, například jak vybrat vanu přesně na míru, jaké chytré pomocníky si pořídit do moderně zařízené kuchyně, jak mít předsíň jako ze škatulky nebo jak může kuchyňský ostrůvek pozvednout image vaší kuchyně.

Přidat komentář