Tipy

Jak zatočit se suchým vzduchem

Jistě mi dáte za pravdu, že ve chvíli, kdy začne topná sezóna, se z našich obydlí téměř vytratí veškerá vlhkost. Není nic horšího než suchý vzduch a právě ten nám hrozí, když máme při puštěném topení stále zavřená okna. Pro naše zdraví to však není nejlepší. Optimální hodnota pro vlhkost vzduchu je v rozmezí 40 – 60 %.

Není jednoduché takového čísla dosáhnout, pokud pro to něco neuděláme. Často totiž stačí jen pár maličkostí, na které se zaměřit a bude se nám doma dýchat jedna báseň. Připravili jsme si pro vás několik tipů, u nichž je jistota, že rozhodně fungují.

Jak se může suchý vzduch projevovat?

K nejběžnějším projevům patří škrábání v krku, pálení očí a bolest hlavy. Zbavit se těchto obtíží můžete snadno. Pro začátek je třeba dobré občas otevřít okna. Je totiž dokázáno, že tyto obtíže jsou v mnoha případech jen následkem nevhodně větraných prostorů, kde je špatné prostorové klima.

Pravidelné větrání je naprosto nezbytné a měli bychom to brát jako povinnost. Proto neváhejte a vpusťte do svého obydlí čerstvý vzduch i několikrát za den, on nekouše. Ke zvýšení vlhkosti však pouhé větrání rozhodně nestačí. Podívejme se, co dalšího může zabrat.

Nádoba s čistou vodou

Máte doma nějakou hliněnou nádobu? Pak neváhejte a naplňte jí do dvou třetin čistou vodou z vodovodu a postavte na radiátor. Je to levná, rychlá a hlavně velmi účinná metoda, s jejíž pomocí můžeme zvlhčit vzduch v jednotlivých místnostech.

Výhodou je, že nepotřebujete elektrickou energii ani žádné přípravky. Jediné, na co si musíte dávat pozor, je pravidelná výměna vody za čistou. Jinak by mohlo docházet k tvorbě nežádoucích choroboplodných zárodků.

Ostatně v bezpečí nejste ani u některých elektrických zvlhčovačů, kde se tyto zárodky mohou rovněž tvořit.  Zvlášť záludné bývají v tomto ohledu tzv. ultrazvukové čističe. Dochází u nich k produkci tekutých částeček, které jsou rozptýleny do vzduchu. Právě aerosoly jsou schopné přenášet různé alergeny, viry i bakterie.

Nezapomínejte na pokojové rostliny

O pokojových rostlinách je známo, že jsou to takové čistě přírodní zvlhčovače domácnosti. Nebojte se vpustit přírodu i do svého bytu/domu. Z obecného hlediska lze říci, že čím má rostlina listy větší, tím mají větší účinek. Ten se však netýká jen zvýšení vlhkosti, ale i produkce kyslíku.

Pro tyto účely jsou nejvhodnější fíkovníky a banánovníky. Zkuste si takovou rostlinku umístit do ložnice, ideální v blízkosti postele. Za krátko uvidíte, že na tom něco je, protože se vám bude úžasně usínat i spát.

Věšení prádla

Je to už dávno, co jste věšeli prádlo na sušák? Zkuste občas místo sušičky prádla použít právě sušák a nechat prádlo na něm. Pokud budete sušit přímo v místnosti, dá se lehce zvýšit vlhkost. I když jen krátkodobě. Ostatně můžete dát prádlo klidně i na topné těleso, pokud to jeho velikost dovolí.

Nezavírejte dveře do koupelny

Jakmile proletíte sprchou, nechte dveře do koupelny otevřené. Vypustíte z ní veškerou páru, která se během sprchy utvořila. Pára se tak snadno dostane i do ostatních místností v bytě a vzduch bude mnohem vlhčí. Navíc nebude koupelna vystavována tak velké vlhkosti jako když se dveře zavírají.

Dodržujte pitný režim

Samozřejmě, že na vlhkost vzduchu to vliv nemá, ale budete to dělat pro své zdraví. Když je totiž vzduch suchý, dochází tím ke ztrátám tekutin v kůži a sliznicích. Pravidelný pitný režim pomůže takové ztrátě předcházet. Pokud je totiž sliznice vlhká, je úspěšnost boje s viry mnohem vyšší.

Místnosti zbytečně nepřetápějte

Je daleko lepší, když si vezmete více oblečení, než příliš vytopená místnost. Snažte se v místnostech udržovat teplotu v rozmezí 19 až 21°C. Vlhkost vzduchu je při této teplotě optimální. Nehledě na to, že můžete ušetřit i nějakou tu korunku za topení. A ještě se budete otužovat, čímž posílíte obranyschopnost organismu a hned tak si na vás nějaká nemoc netroufne.

Přečtěte si také naše tipy na lepší zdraví v příštím roce, jak zvládnout stres levou zadní, jak provonět domácnost, co je myšitida a jak vyzrát na syndrom počítačové myši, nebo jaké chyby děláme při hubnutí či které přírodní oleje prospívají kráse.

Přidat komentář