Tipy Trendy

Jak vybrat notebook?

Notebooky jsou v posledních letech nepostradatelným pomocníkem mnoha pracovníků či studentů. Můžeme si ho brát všude s sebou a využívat ho třeba jako zápisník.

Záleží jen na nás, jaký model si vybereme i jaké parametry potřebujeme. Součástí výběru by měla být i taška na notebook pro pohodlné přenášení. Výhodou je, že je to optimální náhrada za klasický stolní počítač, až na to, že je přenosný. Plná mobilita nám usnadňuje práci i studium. Co by nás mělo zajímat nejvíc? Na co se zaměřit a co upřednostnit? Podívejme se teď společně na to nejdůležitější a zjistěme, jak vybrat notebook.

Zásadní parametry pro výběr správného modelu

Než se vůbec pustíme do nakupování, musíme si promyslet, za jakým účelem vlastně notebook pořizujeme. To bude mít vliv na jeho velikost, respektive na úhlopříčku LCD displeje i hmotnost samotného notebooku.

Pro domácnost, kancelář nebo školu nám stačí úhlopříčka v rozmezí 15 – 16 palců. Nahradí stolní počítač na 100 % a přesto jej nebude problém přenášet. Hmotnost by neměla překročit 2,5 kg.

Oproti tomu notebook pro člověka, který je neustále v pohybu a svou kancelář si bere v podstatě kamkoliv, stačí úhlopříčka 14″ či spíš jen 13″. Doporučován je také mini notebook.

Ty jsou perfektní na cesty jako uložiště dat či vstupenka na internet, pro rozsáhlejší práce ovšem vhodné nejsou. Na cestování se nám bude hodit také obal na notebook, případně si můžeme rovnou pořídit batoh na notebook.

CPU neboli procesor je mozkem počítače

Vzhledem k tomu, že jeho úkolem je řídit veškeré procesy v notebooku, je to vlastně ten nejdůležitější parametr. Co se týká frekvence, tak tam je pro běžné používání optimální hodnota 1,6 až 3,3 GHz. Ovšem pro herní notebook už to bude chtít vyšší frekvenci, ideální kolem 4 GHz.

Neméně důležitá jsou rovněž jádra a jejich počet. Čím více jader, tím i větší výkon procesoru. Díky tomu je pak možné v klidu a plynule pracovat, mít spuštěných více programů i aplikací, aniž by se notebook nepříjemně sekal. Dnes už nejsou překvapením procesory, které mají 8 a více jader, i když standardem je 2 až 6 jader.

Zdroj foto: pixabay.com

Grafická karta

Dobrá grafická karta je pro bezproblémovou práci důležitá. Ostatně bez ní si nezahrajeme hry, nepustíme si video, ale nebudeme moci ani pracovat s grafickými programy či editory. Existují 3 druhy karet a to integrované, dedikované a herní.

V případě těch integrovaných hovoříme o kartách zabudovaných přímo v procesoru. Nemají takový výkon, ale na běžné používání jsou dostačující a notebooky s nimi mají delší výdrž.

Oproti tomu pro náročnější práci jsou nezbytné dedikované karty. Ty jsou instalování na základní desce notebooku a mají lepší výkon. Samozřejmě to znamená i větší odběr energie.

Třetí skupinou jsou herní grafické karty a jsou speciálně navržené pro náročné hry. U výkonných modelů může být vestavěná paměť až 8 GB. Obecně platí, že čím je kapacita vestavěné paměti větší, tím si hraní více užijeme a zážitek bude dokonale plynulý.

Operační paměť RAM

Paměť RAM má vliv na to, jak dobře bude notebook pracovat a kolik různých programů a aplikací může být v jednu chvíli spuštěno. Větší operační paměť znamená rychlejší práci. Pokud je to možné, měla by být velikost RAM minimálně 4 GB. Pro náročnější programy je lepší 8 – 16 GB RAM. Herní pařmeni používají dokonce až 64 GB operační paměť.

Uložiště

K ukládání dat lze využít HDD, SSD či SSHD. Největší výhodou pevného disku HDD je vysoká kapacita. Jejich kapacita může být až 12 TB, i když současným standardem je většinou 500 GB až 2 000 GB. Jsou sice cenově dostupnější, ale pomalejší a náchylné k mechanickému poškození.

Oproti tomu SSD je rychlý, svižný a proti otřesům odolný disk vhodný i na cesty. Spustí se v podstatě hned, jak se otevře. Nevýhodou bývá jen vyšší pořizovací cena a malá kapacita. Ta je ve většině případů v rozmezí 256 až 1 024 GB.

Disky SSHD jsou vlastně hybridy kombinující hodnoty SSD a HDD v jednom. Je to skvělá alternativa pro dostatečnou kapacitu, rychlost a příznivou cenu. Velkou nevýhodou je jen velká spotřeba energie a také značná hlučnost.

Podívejte se také jak vybrat sušičku ovoce, jak vybrat vhodnou venkovní pec na zahradu, jak vybrat letní pneu, ale také jak vybrat židli do domácnosti.

1 komentář

Přidat komentář