Tipy

Jak splácet úvěry v době koronaviru?

Pandemie koronaviru či spíše koronavirová krize zasáhla snad každého z nás. Mimořádné události mohou spoustu lidí přivést do značné finanční tísně. Není to nic příjemného a vždy se to dá nějak vyřešit.

Je však důležité, aby s tím člověk začal co nejdříve a nenechával to až na pozdější dobu. Zároveň s tím je nezbytné vybrat taková řešení, která nám opravdu pomohou a nedostanou nás do ještě větších problémů.

Co je nejdůležitější?

V první řadě je potřeba si dát pozor na podvodníky, kteří se snaží využít situace a uvrtat zoufalé jedince do rychlopůjček. Přestože zatím ještě na splácení svých úvěrů a půjček máte, v dalších měsících tomu tak být nemusí.

Pokud máte dluhy a váš měsíční příjem se citelně snížil díky koronavirové pandemii, řešte to hned. Rozhodně však nesázejte na bleskově rychlé půjčky, které s sebou přinášejí obrovské riziko. Nesmíme propadat panice ani ve chvíli, kdy se člověk dostane až do platební neschopnosti.

Rychlé řešení, ale žádná panika

Mnoho tisíc domácností přišlo od jara o velkou část příjmů, stejně jako samotné firmy. Utlumení ekonomiky pocítil každý, i když každý trochu jinak.

Zásadní je nepanikařit a sednout si třeba k jídelnímu stolu, kde si sepíšete seznam všeho, co každý měsíc splácíte. Započítejte úplně všechno, a to nejen úvěry či půjčky, ale také leasingy, hypotéky, nákupy na splátky, kreditní karty, nájemné a tomu podobné platby.

Jakmile budete mít takový seznam sepsaný, začněte se zajímat o všechny možné způsoby, které vám mohou pomoci se snížením splátek tak, že pro vás jejich splácení bude finančně únosné i v budoucnu.

Vsaďte na pomoc od tuzemských bank

Spousta našich velkých bank se již od počátku koronavirové pandemie rozhodla vyjít svým klientům vstříc a pomoci jim s odkladem splátek. Navštivte internetové stránky své banky a zjistěte si veškeré informace i podmínky úvěrového moratoria.

Přestože odklad splátek byl možný jen do konce října, přišla řada bank s nabídkou dalšího až tří měsíčního odkladu splátek či jejich snížení na úplné minimum po dobu 3 měsíců.

Konsolidace/sloučení půjček

Jistě mi dáte za pravdu, že se najde spousta lidí, kteří mají až několik půjček najednou. S tím počítají i banky samotné a nabízejí možnost sloučení/konsolidace více půjček do jedné splátky.

Výhodou je, že místo několika splátek na různé účty a tím i placení případných poplatků, budete posílat jednu platbu na jeden účet do jedné banky.

Díky tomu se značně uleví vašemu rozpočtu a vy získáte skvělý přehled o své finanční situaci. Najednou tak třeba místo 12 tisíc korun, zaplatíte například o 4 000,- méně. Pro někoho je to směšná částka, ale pro člověka v krizi to mnohdy může být vysvobození.

Dokonce je u některých českých bank běžné, že když klient splácí své splátky pravidelně, tak mu banka odpustí až 15 měsíčních splátek.

Podvodníkům se vyhněte obloukem

Nastalé situace se bude snažit využít absolutně každý. Proto je zásadní, mít se v této době na pozoru. Vhodné je spoléhat na prověřené banky či nebankovní instituce, než na lichváře, kteří se jen snaží využít situace a sedřít vás z kůže.

Jejich rychlé půjčky, jsou nejen rizikové, ale v mnoha případech i likvidační. Vždy se ujistěte, jak se zvolená instituce vlastně chová. Přemýšlejte o tom, co udělala, když jste se například opozdili se splátkou třeba jen o den, jestli můžete splatit úvěr i dříve či zda vám počkají, když u vás nastane změna situace.

Než se obrátíte na banku, zkuste se nejdříve zeptat příbuzných či zaměstnavatele, jestli vám nemohou pomoci po finanční stránce. U solidního partnera máte jistotu, že se bude snažit najít jakékoliv možné východisko, aby vám pomohl.

Postavte se svým dluhům čelem

Mnozí lidé si myslí, že když nebudou nic řešit a budou se chovat, jako když žádné finanční problémy nemají, tak jejich budoucnost bude růžová. Ovšem opak je pravdou.

Pro nás všechny je současná situace velmi obtížná a velká část firem i jednotlivých lidí bojuje takřka o přežití. Neignorujte své problémy a postavte se jim čelem. Když nic neuděláte, bude se vše jen zhoršovat a kromě úroků či různých poplatků, vám ještě začnou naskakovat i různé pokuty a penále.

Nakonec by se mohlo stát, že díky různým upomínkám, různým soudním řízením nebo dokonce exekucím, budete dlužit mnohem vyšší částku, než byla ta, kterou jste si původně půjčili.

Neschovávejte se proto před těmi, kteří vám půjčí a snažte se vždy najít společné řešení, ať už je situace jakákoliv. Nikdy nevíme, jestli se taková krize či další pandemie neobjeví znovu.

Mrkněte i na další zajímavé články, třeba jak se bránit proti krádeži citlivých údajů a nedat zlodějům šanci, jak chytře darovat peníze, jak si přivydělat na mateřské, ale také třeba kam s ním aneb co rozhodně nepatří do tříděného odpadu.

Přidat komentář