Bydlení

Kuchyňský ostrůvek – trend moderních domácností

Také občas sledujete různé kulinářské pořady z oblasti gastronomie, kde se amatérští i profesionální kuchaři chlubí svým kuchařským uměním, předvádí, jak se které lahodné pokrmy připravují a přitom se opírají o kuchyňský ostrůvek v obrovské kuchyni, který jim lze zejména v panelákovém bytě jen tiše závidět?

Samostatné ostrůvky jsou obrovským trendem dnešních kuchyní. Nejen, že skvěle vypadají a jsou praktickými pomocníky, ale dokážou pozvednout image i té nejobyčejnější kuchyně. Ideálně řešený ostrůvek se stane nepostradatelným doplňkem vaší kuchyně a vy si budete připadat jako šéfkuchař/ka oceněný Michelinskou hvězdou.

Faktem je, že i když má člověk velkou kuchyň, ve chvíli, kdy jí zaplní různými kuchyňskými spotřebiči, náčiním na vaření a pečení, poličkami atd., začne mu být těsná a hledá další volné místo, aby měl kde vařit. V takové chvíli přichází ke slovu tzv. ostrůvek.

Přestože bývá nejčastěji instalován do moderních kuchyní v novodobějším stylu, nikde není psáno, že jej nemůžete začlenit i do kuchyně zařízené ve venkovském, provensálském či retro stylu. Dokonce se dá bez problémů zabudovat i do panelového bytu, pokud vám to samozřejmě rozměry kuchyně dovolí. Jednotlivá provedení tohoto typu kuchyní si můžete prohlédnout např. ve fotogalerii kuchyní s ostrůvkem značky Gorenje.

Co je vlastně kuchyňský ostrůvek zač?

Chceme-li hovořit o plnohodnotném ostrůvku, pak je to takový kuchyňský prvek, který stojí v blízkosti kuchyňské linky, ale dá se k němu přistupovat bez překážek ze všech stran. Ve chvíli, kdy takový doplněk postavíte ke zdi, už to není ostrůvek, ale pult. Co si budeme říkat, když není místo, tak i pult nám přijde vhod.

Ostrůvek má v podstatě multifunkční použití. Může to být nejen odkládací plocha, ale dá se do něj umístit kuchyňský dřez, varná deska, plynové plotýnky, ale skvěle se využije i jako plocha pro přípravu jídla, úložný prostor i takový netradiční jídelní stůl.

Někdo vybere takový ostrůvek, který se hodí jen na jednu věc, ale pokud zvolíte univerzálnější variantu, jsou možnosti variabilní a individuální. Jestli z něj chcete mít jídelní stůl a nemáte kolem něj tolik místa na klasické židle, pořiďte si barové židle do kuchyně, ty jsou v tomto případě perfektní volbou.

Odkládací plocha

Když zvolíte tu nejjednodušší variantu, což je odkládací plocha, pak je realizace rychlá a jednoduchá. Důležité je, aby byla pracovní deska klasické kuchyňské linky i přídavného prostoru v podobě ostrůvku byla ve stejné výšce. Budete tak mít na obě plochy stejný přístup a stačí se v podstatě jen otočit na jednu či druhou stranu.

Odpadnou vám díky tomu zbytečné pohyby navíc. Také je dobré umístit v blízkosti ostrůvku odpadkové koše, zejména pokud se jej chystáte využít k přípravě pokrmů a chcete na něm čistit zeleninu, ovoce, šlehat těsto, krájet maso a tomu podobné úkony.

Prostor pro mytí, vaření i jídelní stůl

Odkládací plocha v podobě ostrůvku je ideální volba, a když se vám navíc podaří získat i další úložný prostor nebo rovnou jídelní plochu. Většinou se ostrůvek začleňuje do nově zařizované kuchyně, ale není žádný problém jej umístit i do kuchyně, která se už dávno používá.

Hlavní je, aby si člověk promyslel, jaký má ostrůvek být. Ve chvíli, kdy v něm chceme mít zabudovanou plynovou plotnu, varnou desku nebo třeba kuchyňský dřez, budete potřebovat pomoc od odborníků.

Musí se totiž připravit rozvody vody na přívod vody i odpad, dále elektřina, ať už pro varnou desku nebo pro digestoř (odsavač par), který je dobré umístit nad ostrůvek a také vhodná svítidla. Šikovný řemeslník si s tím hravě poradí, ovšem přívod plynu do centrální části kuchyně, to už bude chtít větší trpělivost.

Ve většině případů se vám bytový architekt (pokud si jej najmete), bude snažit plynové plotýnky zcela vymluvit a doporučí raději elektrickou volbu v podobě varné desky. V neposlední řadě je třeba dbát na bezpečnost a to nejen vaší, ale i ostatních lidí, kteří do kuchyně přijdou, ať už je to vaše rodina či návštěvníci.

K ostrůvku si většinou lidé dávají na protější stranu, která je vzdálenější od kuchyňské linky židle, aby se dal použít jako jídelní stůl a hned se tak můžete pustit do toho, co připravíte. To je sice hezká věc, ale je zásadní, aby byl dostatečný odstup mezi židlemi a varnou plochou.

Zamezíte tak případnému opaření, popálení a podobným hrozbám u těch, kteří se k vám posadí a budou jíst už v průběhu přípravy jídla nebo si s vámi třeba jen povídat. Zejména cákající omastek či horká pára jsou největším kamenem úrazu. Pokud plánujete na ostrůvku dřez, nechte si pod něj nainstalovat také myčku nádobí, ušetří vám to spoustu práce. Podívejte se tedy na test myček nádobí.

Další možnosti

Ostrůvky často mívají úložný prostor, což bývají zásuvky, skříňky nebo třeba jen poličky. Pokud jej využíváte i pro vaření, můžete mít hravě po ruce veškeré pomůcky jako kořenky, naběračky, vařečky a další kuchyňské vybavení.

Jak už jsme zmiňovali předtím, dobré je nad ostrůvek umístit kvalitní digestoř, na té byste rozhodně šetřit neměli. Podobně jako na židlích, které by měly být praktické a pohodlné. Oblíbené jsou barové židle, protože dodají ten správný šmrnc i eleganci.

Pokud jde o svítidla, ta by kromě kvality, měla nabízet také praktičnost a dobrou svítivost. Když budete řešit design, to už je individuální, protože ostrůvek se dá pořídit v totožném provedení jako kuchyňská linka, ale klidně ho seženete i samostatně v menší velikosti a odlišném designu.

U kuchyní, které jsou spojeny s obývacím pokojem, bude ostrůvek fungovat jako taková dělicí čára, což se hodí i v panelových bytech. Když máte kuchyň zařízenou v rustikálním stylu, je dobré, když je na ostrůvku umístěna varná deska a proti ní se umístí díl kuchyňské linky s dřezem. Můžete tak vařit a zároveň se jen otočit a hned vše potřebné opláchnout, omýt atd.

Na co při pořízení ostrůvku nezapomenout?

Nejdříve se podíváme na rozměry, tam je doporučováno 90 x 60 cm nebo 90 x 90 centimetrů. Větší se hodí v případě, že plánujete na plochu ostrůvku umístit nějaké spotřebiče nebo ho využívat jako jídelní stůl.

Mezera mezi kuchyňskou linkou a samostatným ostrůvkem by měla být minimálně 90 až 120 cm, protože když se budete mačkat v malé mezeře, tak nebude tento kuchyňský doplněk pomáhat, ale překážet a za chvíli vám poleze na nervy. Čím větší mezera, tím pohodlnější příprava pokrmů.

U velkých ostrůvku se doporučuje, aby byly připevněné k podlaze, ideálně napevno přišroubovat ke speciální konstrukci. Zvýší se tak jeho stabilita a vy se do své práce můžete bez obav pořádně opřít, aniž by vám ostrůvek někam odcestoval. Menší ostrůvek může být tzv. mobilní, ale zase nesmíte zapomenout, aby měl brzdy, jinak vám při nejbližší příležitosti odjede na opačný konec kuchyně.

Podívejte se také na možnosti, jak se dá chladnička využít coby doplněk interiéru, jak vůbec vybrat vhodnou lednici nebo k čemu slouží takový raclette gril, který můžete umístit na samostatný kuchyňský ostrůvek.

Přidat komentář