Určitě mi dáte za pravdu, že si spousta lidí plánuje, jak se vypraví na nějaký večírek/oslavu a vůbec nebude pít, aby neměli kocovinu. Jenže dobrá společnost, příjemné prostředí a dostatek alkoholu dokáže přesvědčit každého, kdo rád slaví a hlavně popíjí.
Zavřete teď oči a představte si obrovský jídelní stůl, případně i několik stolů vedle sebe, na nich pěkné ubrusy a všude lahve s alkoholem, džusy, energetickými a kolovými nápoji, zkrátka tolik pití, že se vám o něm ani nezdálo. No a vy jste uprostřed té záplavy všech možných nápojů a dopřáváte si, co hrdlo ráčí.
Plánovali jste, že tentokrát už to opravdu nebudete přehánět, ale dobrá společnost vás strhla s sebou a padala do vás jedna sklenka za druhou? Pak počítejte s tím, že následující den se moc v lásce mít nebudete. Naopak, pokud nejste zvyklí moc pít nebo to hodně přeženete, budete mít kocovinu, že se vám ani nebude chtít z postele.
Jak se vlastně kocovina projevuje?
Kocovina rozhodně není nic příjemného. Ve většině případů je samozřejmostí třeštící hlavy, nezvyklé sucho v ústní dutině a pocit nevolnosti. Běžné je, že je člověk až příliš přecitlivělí na hlasité zvuky i hlasy.
Například při zapnutí vysavače nebo třeba kuchyňského robota se budete chytat za hlavu a křičet, ať to někdo vypne. Co pomůže kocovině předejít a co vám usnadní se jí zbavit?
Nezapomínejte na vydatné jídlo
Pokud patříte k lidem, kteří si hlídají váhu a stále se snaží držet nějakou dietu, případně konzumují jen menší porce, a hlavně zdravou formu stravy, tak pro jednou na to musíte zapomenout. Než vyrazíte kamkoliv na večírek, dopřejte si vydatnou večeři či oběd, záleží na tom, kdy vyrážíte.
Dejte si o něco větší porci, než je u vás běžné. Dokonce není na škodu, když to bude i trochu tučnější jídlo. Třeba takový pečený bůček by mohl být vašim ideálním přítelem před večerem s pitím. Věřte, že to poslední, na co by měl člověk v takovém případě myslet je dieta. Tu můžete držet až si pořádně užijete zasloužené volno.
Důvod proč se vlastně najíst je prostý. Když je totiž žaludek zaplněný, nebudete tak rychle opilí a vydržíte tak na zábavě mnohem delší dobu. S prázdným žaludkem se alkohol daleko rychleji dostává do krevního oběhu a vy pak odpadnete dříve, než vůbec začne pořádná zábava.
Nezapomeňte, že najíst se před odchodem nevystačí na celý večer. Naopak si hned zjistěte, jestli je na večírku nějaké jídlo, které budete moci průběžně konzumovat. Ideální jsou tučnější sýry, salámy, čabajky a tomu podobné pokrmy. Vyhněte se obloukem všemu, kde je majonéza, jinak si kompletně rozhodíte žaludek.
Držte se kvalitního alkoholu
Jestli existuje něco, na čem se nevyplatí šetřit, pak je to rozhodně alkohol. Mnozí z nás se sice často zaměřují na nejlevnější destiláty, ale věřte, že tady to není to pravé ořechové. Levné víno, rum, vodka či jakékoliv jiné levné pití s alkoholem moc vhodné nebude.
Nechte si poradit a vybírejte raději kvalitní pití, protože po tom levnějším vám bude ještě hůř. Někdo má rád rum, další whisky, ale jsou i tací co si vystačí s bylinným likérem či šumivým vínem. No a pak jsou tu ostatní, kteří alkoholu neholdují vůbec a raději si dají nealkoholické nápoje, jako je káva, čaje, nebo třeba jen vodu se šťávou. Říká se však, že ti si neužijí tolik zábavy, jako když je ve hře alkohol.
Mezi drinky vmáčkněte čistou vodu
Možná se budete čertit, že si přece nezkazíte chuť alkoholu čistou vodou, ale uvidíte, že za to ještě budete rádi. Není to sice žádný med, zapíjet dobré pití vodou z kohoutku či lahve, jenže i tady je potřeba dodržovat pravidelný pitný režim.
Za prvé se díky vodě nebudete muset obávat, že se s vámi po pár drincích či koktejlech začne točit celá místnost. No a za druhé doplníte rychle mizející tekutiny a během noci pak nehrozí, že vás přepadne neukojitelná žízeň.
Dobré není také přílišné kombinování různého alkoholu s džusy a limonádami. Mezi drinky si prostě vypijte skleničku vody, a to je vše. Džus není čistá voda a může vám v žaludku nadělat paseku, zvlášť, když jej začnete pít například mezi koktejly.
Pití alkoholu není sportovní disciplínou
Existují lidé, kteří hned jak dorazí na večírek, tak do sebe tzv. kopnou tři až čtyři drinky, aby se dostali do lepší nálady a zahřáli se. No to je to nejhorší, co mohou udělat. Věřte, že sice budete vypadat jako frajeři, ale pak se budete nějaký čas vzpamatovávat a večírek si moc neužijete.
Neberte konzumaci alkoholu na večírcích jako závod, ale zábavu. Procházejte se, povídejte si a pomalu decentně usrkávejte. Pomalejší tempo je v mnoha ohledech praktičtější a lepší. Vše si lépe vychutnáte, budete mnohem déle vnímat vše, co se kolem vás děje, a hlavně si můžete příjemně popovídat.
Vyvarujte se míchání různého pití
Plánujete degustaci mnoha alkoholických nápojů? Možná to nebude až tak dobrý nápad. Kombinování různých druhů alkoholu může nadělat pořádnou paseku. Úplně nejhorší jsou jakékoliv nápoje s bublinkami.
Díky nim totiž alkohol v těle působí daleko rychleji a vy tak můžete být během chvilky tak říkajíc úplně na šrot. To samé platí u sladkých nápojů, takže se jim také pokud možno vyhněte.
Cigaretám se vyhněte obloukem
Alkohol si s nikotinem velmi dobře rozumí a když se sejdou, tak jsou dokonale sehraní a nerozluční. Na jednu stranu vám tato dvojka udělá moc dobře v danou chvíli, kdy si dáte například cigaretku ke svému několikátému drinku.
Buďte si jistí, že následující den už tak nadšení nebudete, protože se budete cítit bídně. Je to těžké, ale bez ohledu na to, jestli jste vášnivým či příležitostným kuřákem, cigaretám se pro jednou během takových akcí vyhněte. Pokud chcete kouřit, nepijte, ale jestli plánujete pít, tak prostě nekuřte.
Pro ty z vás, kteří kouření nemohou odolat máme nápad, co třeba elektronické cigarety. Víte, že existují i takové, které jsou bez nikotinu, dehtu a navíc s vítamíny? Zkuste se podívat třeba na porovnání elektronických cigaret, nebo přímo na stránky vapeciga.sk kde je možné je zakoupit.
Doplňte tekutiny i před spaním
Jakmile dorazíte domů a nachystáte se do postele, vypijte ještě předtím aspoň dvě sklenky vody. Je to účinná prevence proti dehydrataci z konzumace tolika alkoholu. Vynikající je také něco sladkého, ideálně kousek kvalitní čokolády, kterou si sníte před spaním. K největším přednostem čokolády patří schopnost zmírnit účinek alkoholu.
Ráno poté
Probuzení po prohýřené noci není nikdy nic pěkného. Jako snídani si dejte sklenici čisté vody, rozhodně zapomeňte na šálek kávy. Pro mnohé je to sice žádaná ranní berlička, ale nijak vám nepomůže. Jen vás zbytečně odvodní, a ještě může překysličit žaludek. A to po noci plné pití určitě nechcete.
Později si dejte trochu Coca-coly nebo silný slepičí vývar, záleží na tom, co vám bude lépe vyhovovat. Někdo preferuje čerstvě vymačkanou šťávu z citrusů. Bohužel na žaludek nesedne každému, a tak je dobré to vyzkoušet.
Jestli se udržíte na nohou a máte dost síly na chůzi, určitě jděte na procházku. Čerstvý vzduch a lehký pohyb jakým chůze je, vám udělají moc dobře. Pomůže také studená sprcha. Mnozí dokonce tvrdí, že jim na ráno po kocovině pomáhá plavání v bazénu.
Málo se o tom ví, ale na kocovinu účinně pomáhá dostatek kyslíku v krvi. Velmi rychle a efektivně zvýšíte hladinu kyslíku v krvi pomocí přístrojů zvaných kyslíkové koncentrátory. Tyto generátory kyslíku z okolního vzduchu dokáží rychle vyprodukovat vysoce procentní kyslík a pomocí nosových kanyl jej dodat přímo až pod nos. Pak už jen stačí kyslík inhalovat a počkat na zmírnění kocoviny.
Na překyselený žaludek funguje v mnoha případech mléko. To je schopné neutralizovat přebytečné kyseliny. U někoho zase zabírá kvalitní zmrzlina. Nezapomeňte také, že je potřeba doplnit draslík a načerpat energii. K tomu vám můžeme doporučit mléko s medem. Uvidíte, že vás to nakopne.
Jak působí alkohol na mozek se dozvíte také třeba na webu chcibýtlepší.cz.
Mrkněte také jak se zbavit psychických potíží a ulevit duši bez terapie, jak nejlépe ochránit kůži během zimního období, ale i jak uklidnit trávení po svátcích.
Zdroj foto: pixabay.com