Značka Dior patří k jedné z nejexkluzivnějších francouzských značek, jež si získaly celosvětovou prestiž i slávu. Jejím zakladatelem byl v roce 1946 návrhář Christian Dior, který tak dokázal Paříži navrátit dávno ztracenou slávu a znovu do ní vnést ženskost, eleganci a styl.
Přestože po tomto světě nechodil dlouho, dokázal Dior zanechat zcela jasné a nesmazatelné stopy. Během 12 let dokázal založit svůj první módní dům, s čímž mu pomáhal textilní magnát Marcel Boussaca, vytvořit neuvěřitelné kolekce, zaměstnat více než 2 000 lidí a rozšířit své podnikatelské aktivity do 15 zemí.
Jeho život
Christian Dior žil jen 52 let, přesto se dokázal prosadit jako světově uznávaný módní návrhář, jenž patřil k těm vůbec nejvlivnějším v celosvětovém měřítku. Narodil se 21. ledna roku 1905 v Normandii ve francouzském městě Granville.
Jeho rodina vlastnila agrochemickou továrnu, přičemž rodiče – Madeleine a Maurice Dior měli ještě další dvě děti, a to syna Raymonda a dceru Catherine. Bohužel mezi bratry nepanoval příliš vřelý vztah, neboť Raymond se do svého bratra často navážel a neustále ho trápil. Ostatně to byl nejspíš důvod, proč Christian Dior svou rodinu vydědil, čímž zabránil tomu, aby jeho majetek získal jeho bratr.
Od útlého věku tlouklo Christianovo srdce pro výtvarné umění, ale na naléhání rodičů začal se studiem politologie. Po dokončení studií však neváhal a znovu se ke svému milovanému umění vrátil. Společně se svým kamarádem si v Paříži otevřel malou uměleckou galerii, která ovšem neměla dlouhého trvání a zásluhou hospodářské krize po nějaké době krachla.
Kariéra návrháře
Dior se nevzdal a své úžasné kresby začal od roku 1935 prodávat zavedeným salonům, tak vlastně začala jeho kariéra v módní branži. Velmi brzy si jeho talentu a úsilí všiml Robert Piguet, ten Christiana zaměstnal jako pomocného návrháře. K návrhům, které Dior pro Pigueta vytvořil, patřil černobílý pepitový kostým. Od roku 1942 pracoval u Luciena Lelonga, kde spolu s Pierrem Balmainem tvořil až do roku 1946.
Rodinné vztahy
Rodinné vztahy neměl Dior nejlepší i díky tomu, že preferoval hektický životní styl, takže hádky byly na denním pořádku. Navíc měl konflikty s rodinou i zásluhou toho, že se netajil svou homosexualitou. Zvlášť negativní vztah měl Christian se svým bratrem, kterému nemohl zapomenout, že ho jako malého zavíral do tmavého sklepa.
O co horší byl vztah s bratrem, o to více zbožňoval svou neteř Francoise, ta byla dcerou jeho bratra. Bohužel ani s ní však idylický vztah netrval dlouho, dokonce obvinila Diorovy manažery židovského původu ze spiknutí proti strýci, navíc se stala fanynkou nacismu.
Jak praví francouzské dědické právo, dědit měl po Christianově smrti právě jeho bratr Raymond, ale díky hádkám s ním i s jeho dcerou se nakonec Dior dlouho nerozmýšlel a svou rodinu jednoduše vydědil.
Vznik značky Dior
V roce 1946 dostal Christian Dior nabídku, která se neodmítá a to založení svého vlastního módního salonu. Pomoc a hlavně finance nabídl svého času vlivný textilní magnát Marcel Boussac. Christian neváhal ani chvilku a na tak úžasnou nabídku samozřejmě kývl.
Úplně první kolekce, jež uvedl Christian Dior pod svou vlastní značkou, vznikla v roce 1947. Byla nazvána „New Look“. Tento název získala od Carmel Snow, což byla tehdy šéfredaktorka známého magazínu Harper´s Bazaar. Všichni byli nadšeni a Dior tak měl cestu k úspěchu předem vyšlapánu.
Hlavní myšlenkou této kolekce bylo upřednostnění ženskosti a luxusu před pohodlím. Christian se zde snažil zdůraznit prsa, zúžený pas a úzká ramena, šaty měly širokou a dlouhou sukni. Byla to právě tato kolekce, která vytvořila doslova přes noc revoluci v módním průmyslu a postarala se o to, že Paříž byla znovu hlavním centrem světové módy, což jí vlastně už zůstalo dodnes.
Střihy, co dobyly svět
Roku 1949 byl dokonce Christian Dior vyhlášen jednou z pěti nejvýznamnějších osobností v celosvětovém měřítku. Od roku 1953 byl asistentem Christiana Diora dnes populární módní návrhář Yves Saint Laurent, mladý nadějný Francouz, který ještě tehdy neměl ani tušení, že jednou bude patřit rovněž mezi slavné návrháře. Dior v tomto roce i nadále zkoušel různé tvary a ve svých kolekcích používal sudovité kabáty i kabátky s kratší sukní.
„Linie H“ navrátila zpět na výsluní tzv. tudorovský střih a dokázala opticky zmenšovat hrudník. Oproti tomu „linie A“ i „Y“ čerpaly svůj styl z Orientu. Každá kolekce nesla určité písmeno, které představovalo tvar jednotlivého modelu. Jako příklad můžeme uvést obrácený Ypsilon, ten se promítá v oblíbených princeznovských róbách.
Roku 1954 si začal Christian Dior uvědomovat, že je na čase vyrazit do světa, neboť vše je pomíjivé. Začal proto s otevíráním nových butiků a po celém světě rozprodával své licence. Snažil se, aby měl jeho módní dům i do budoucna zajištěnou vysokou prestiž ,a to i poté, co odejde z tohoto světa. Bohužel, jako kdyby si tím svůj předčasný skon přivolal.
Následovníci Christiana Diora
Vynikající návrhář s obrovským talentem a citem pro módu nás opustil příliš brzy. Během dovolené, kterou v roce 1957 trávil v Itálii, jej postihlo nečekané srdeční selhání, a tak tento velikán mezi návrháři náhle opustil svět živých v pouhých 52 letech.
Do „sedla“ se po Diorově smrti posadil Yves Saint Laurent, který se tak ve svých tehdejších 21 letech stal uměleckým ředitelem a také hlavním návrhářem. Díky němu tak byl odvrácen krach tohoto módního domu. Na jeho křesle se postupně vystřídalo několik designérů.
Nejdříve již zmiňovaný Yves Saint Laurent, který zde působil v letech 1957 – 1960, dále Marc Bohan jako kreativní ředitel od roku 1960 do 1989, poté se objevil první kreativní ředitel, jež nebyl Francouz Gianfranco Ferré, ten dokonce stvořil úplně první kultovní kabelku Lady Dior, v křesle kreativního ředitele se vyskytoval v letech 1989 – 1996.
K nejvíce talentovaným kreativním ředitelům patřil bezesporu John Galliano, ten zde působil v období 1997 – 2011. Od roku 2011 až do 2012 zastával funkci prozatímního vedoucího Bill Gaytten, který byl pravou rukou Johna Galliana.
Všechny siluety Christiana Diora převedl do moderního stylu a zasadil je do současné doby. Ano, řeč je o Rafu Simonsovi, ten ve funkci působil v době od 2012 do 2015. Zásadní změna nastala u Diora v roce 2016, kdy se do čela značky Dior poprvé dostala žena a to Maria Grazia Chiuri.
Společnosti nesoucí značku Christian Dior
Designovým oblečením se zabývá největší ze společnosti Christian Dior S. A. Pod tuto společnost patří i divize Christian Dior Couture, která vyrábí jedny z nejžádanějších produktů tzv. haute couture, což je oblečení šité na míru.
Tato divize nabízí také konfekci, kosmetiku, parfémy a samozřejmě i doplňky. Dokonce nechybí ani pánská konfekce, kterou všichni znají pod názvem Dior homme. Nutno podotknout, že během svého nejúspěšnějšího desetiletí představil módní guru Dior 22 úžasných kolekcí mnoha střihů a tvarů. Po celém světě má na 160 luxusních butiků.
Jaké produkty pořídíte pod značkou Christian Dior?
- Dámské oblečení (bundy, kabáty, šaty, sukně, košile, kalhoty, trička, plavky, spodní prádlo atd.)
- Pánské oblečení (obleky, smokingy, bundy, kabáty, kožené bundy, svetry, mikiny, košile trička, kalhoty, plážové oblečení)
- Obuv
- Kožené zboží (kabelky, tašky, batohy, aktovky, cestovní tašky atd.)
- Dětské oblečení a obuv
- Módní doplňky
- Balzámy po holení
- Deodoranty a antiperspiranty
- Dioptrické brýle
- Hodinky
- Kosmetické pomůcky
- Parfémy
- Sprchové gely
- Tělová mléka
- Tělové krémy
- Tělové oleje
- Tělové spreje
- Vody po holení
Christian Dior a jeho úžasné vůně
Dior proslul také ve světě parfémů. Hned ten první, který spatřil světlo světa, byl inspirován nejen první kolekcí, ale rovněž květinami, jež Dior zbožňoval. Nesl název Miss Dior a stvořen byl v roce 1947. Christian získal inspiraci pro tento název díky své sestře, která jej přišla pozdravit do nově otevřeného salonu, a jeden z pracovníků o ní prohlásil, že přichází Miss Dior, no a název byl na světě.
Parfémy se postupně staly nedílnou součástí této populární módní značky, takže se objevovaly stále další. O dva roky později přichází ke slovu vůně Diorama, kterou vytvořil Edmond Roudnitska. K největšímu zvratu došlo roku 1953, kdy se objevila zcela první vůně v podobě unisex parfému. Opět ji pro Diora vytvořil Edmont a nesla název Eau de Cologne Fraiche. Byla nejen prvním unisex parfémem značky Dior, ale dokonce i na světě.
Parfémy Dior
Christian Dior byl velkým milovníkem květin a jeho snem bylo stvořit dokonalou vůni, jejímž základem budou konvalinky. No a jeho sen na sebe nenechal ve fyzické podobě dlouho čekat a „narodila“ se vůně Diorissimo.
V šedesátých letech se objevila řada stvořená přímo pro pány, byla to Eau Sauvage. Tvořil jí parfém, voda před i po holení, balzám, pudr a mýdlo. Samozřejmě, že parfémy se rodily i po Diorově smrti. Například v roce 1972 byla představena květinová vůně Diorella.
Koncem 80. let objevila značka Dior kouzlo orientálních vůní, jež byly přímo stvořené pro každou smyslnou ženu, tak vznikla vůně Dioressence. V roce 1985 se společnost rozhodla, že nastal čas pro inovaci a tak byl stvořen úplně nový flakon i nová řada, a to Poison. Měla naprosto fenomenální a zcela nečekaný úspěch, takže bylo jasné, že s tímto jménem se ještě zákazníci Diora setkají.
Vůně se objevovaly postupně – Tendre Poison, Hypnotic Poison, Pure Poison a Midnight Poison. Pro pány vznikla roku 1988 vůně Fahrenheit. V roce 1991 vykoukla na svět vůně určená pro ženy a to Dune. Na konci minulého, tedy 20. století, vznikla asi nejznámější vůně/parfém a to J´adore. Dior Addict zase přinesl úchvatnou kolekci rtěnek.
Není na škodu vzpomenout i vůni, jejíž dominantou je vanilka a jamajský květ s kaktusy v podobě Queen of the Night. Dokonce i dnes je módní značka Dior stále synonymem klasické elegance, která se snaží o zohlednění té pravé a jedinečné ženskosti a přirozené krásy, jež podtrhují ty správné vůně a doplňky.
Na našich stránkách si můžete přečíst i o dalších módních velikánech, ať už je to nedávno zesnulý Karl Lagerfeld, Giorgio Armani, Ralph Lauren, Gant, Michael Kors, Louis Vuitton, Calvin Klein a další.