Móda

Zimní bundy – jak se doopravdy ohřát?

Spousta lidí nad tím mávne rukou, že je ještě brzo se zabývat pořízením nové zimní bundy. Ovšem lepší je se na zimu připravit včas, než pak když nečekaně uhodí ze dne na den mrazy letět na tramvaj, autobus nebo na parkoviště pro auto jen tak v letním saku, zatímco je venku -10°C.

Výběr zimní bundy je nanejvýš důležitá, ostatně má vám sloužit po celou zimu, vydržet nepřízeň počasí, pokud možno nepromoknout a hlavně také neprofouknout. Jinak budeme klepat kosu hned, jak vystrčíme nos z domu.

Možností je mnoho, ale ne všechny bundy jsou vhodné. Pro začátek je dobré promyslet, jestli chcete jen zimní bundu na nošení do města (městská bunda) nebo sportovní bundu, ve které se dají vyvíjet různé aktivity. Dále se podíváme na vodní sloupec, prodyšnost jednotlivých bund, výplň a také zipy.

Městská nebo sportovní bunda?

Nemusíte být zrovna sportovní nadšenec, abyste chtěli takovou bundu, která bude pokud možno univerzální, takže by se dala nosit normálně ve všední dny třeba do práce nebo na nákup, ale klidně by se v ní mohlo vyrazit na pěší túru nebo rovnou na lyže.

Ať se nám to líbí nebo ne, jen minimálně se poštěstí, že seženete takto univerzální bundu, jejíž nošení se dá sloučit pro tyto činnosti. Nejčastěji nám tak nezbývá, než pořídit bundu na běžné nošení a pak samostatnou sportovní bundu, se kterou vyrazíme například na hory.

Městská bunda

V prvé řadě nesmíme zapomínat, že bunda do města by měla co nejvíc hřát, zejména pak při omezeném pohybu, když třeba stojíte na místě a čekáte na MHD, což se jak víme, může někdy protáhnout mnohem víc, než předpokládáme. Proto je ideální, když zvolíte takovou, která má pokud možno péřovou výplň.

Jenže, na druhou stranu, si zase musíme uvědomit, že se taková bunda nosí den co den, někdy i od rána do večera, když třeba pracujete venku, takže je důležitá i možnost pravidelné a hlavně snadné údržby i praní, což je mnohem jednodušší s bundami, u kterých je náplň syntetická.

Sportovní bunda

U sportovní bundy platí, že by neměla bránit v pohybu, což je důvod, proč jsou tenčí oproti klasickým městským bundám. Mnohem vhodnější než typické zateplené a hodně silné bundy je tzv. vrstvení, to znamená, že oblékneme více tenkých oděvů s různými funkcemi.

Základním kamenem je jednoznačně funkční spodní prádlo nebo chcete-li termoprádlo, to totiž perfektně odvádí vlhkost, respektive pot. Na toto spodní prádlo přijde hřejivá vrstva, nejlépe fleecová, přes ni pak o něco tenčí. Hodí se softshellová bunda, případně péřová.

Díky tomu je jisté, že to venku zvládnete nejen za nepříznivého počasí, ale zároveň jste chráněni proti větru i případné vlhkosti. K tomu je dobré, pokud má sportovní bunda také odvětrávání v podpaží, to hodně pomáhá.

Vodní sloupec

Pro mnohé majitele bund, je tento údaj naprostou neznámou a často ani nemají tušení, o co se vlastně jedná. Vodní sloupec nás informuje o tom, jak je vrchní materiál schopen odolat provlhnutí. V překladu to znamená, že jde o hodnotu udávající, jak vysokému sloupci vody dokáže materiál odolávat před prosáknutím. To se samozřejmě zkouší v laboratorních podmínkách.

Pokud se na to podíváme z praktického hlediska, pak třeba u bundy, se kterou zmoknete jen příležitostně, by měla být odolnost nejméně 5 000 mm vodního sloupce. Jestliže se hodláte pohybovat ve vlhkém prostředí, chodit na delší túry nebo být celý den na pochůzkách, pak je ideální hodnota 8 000 až 10 000 mm. Oproti tomu klasická bunda vhodná na suchý mráz si vystačí i s 3 000 mm.

Prodyšnost

Vedle odolnosti před provlhnutím je důležitá i schopnost materiálu propustit vlhkost ven, aby se člověk v bundě tolik nepotil. Hodnoty prodyšnosti jsou v gramech na 1 metr čtverečný, kdy jde o množství vodní páry, jež je látka bundy schopná během 24 hodin propustit. Optimální propustnost začíná na hodnotě 5000 g/m2 a zvyšuje se.

Nezapomeňte na kvalitní zip

Věřte nebo ne, ale zipy jsou nejčastější slabinou i té sebeteplejší bundy. Je to totiž jedno z prvních míst, kudy může proniknout nežádoucí vlhkost. Když budete vybírat novou bundu, rozhodně věnujte pozornost i takové maličkosti jako je zip.

Zásadní je, jak je zip impregnovaný a také krytý. Silné péřové bundy mívají ve většině případů dokonce tzv. dvoucestné zipy, které jsou velmi praktické a hodí se, pokud občas potřebujete odvětrat přebytek tepla pod bundou, ale nechcete jí rozepínat celou.

Náplň – je lepší peří nebo syntetika?

Určitě mi dáte za pravdu, že peří jako takové je jedním z materiálů, který není jen tak možné překonat. Po stránce hřejivosti jsou jeho vlastnosti unikátní, jinak má svá pro i proti stejně jako syntetika.

Peří

Bunda s náplní z peří se dobře skladuje, dokonale zahřeje během suchých mrazů a jak je nám u peří známo, je lehoučké. Správně by mělo být peří do náplně bundy husí, převážně prachové, které se označuje jako DOWN, kdy má malou příměs draného peří, ovšem to není až tak moc vhodné.

Náplň DOWN musí odpovídat stanoveným normám, přičemž poměr činí 95/5, i když mnohem častěji narazíte na označení 90/10. To znamená, že náplň bundy obsahuje 90 % prachového peří a 10 % toho draného.

Bohužel, v dnešní době je celkem běžné, že se do těchto náplní velmi často dostane i kuřecí či kachní peří, což snižuje nejen cenu takové péřové bundy, ale zároveň i její kvalitu. Navíc kachní peří dokáže po zavlhnutí velmi nepříjemně zapáchat.

Správné hřejivosti je dosaženo jedině vhodnou metodou prošití komor s péřovou náplní. Při koupi bundy proto hledejte Box construction, což jsou vzdušné přepážky, kdy každá jednotlivá z nich je samostatně přišitá ke spodní i vrchní látce.

Existuje také prošívání Stitched through, což je levnější, protože se obě látky prošijí současně, ale zmenší se tím prostor pro uložení peří, takže izolační vlastnosti pak nejsou nic moc.

Na co je potřeba dát pozor, je nepříjemné provlhnutí peří, čímž se také zhorší izolační schopnosti bundy a pak není tak hřejivá jak by měla být. Samozřejmě, že proti vlhkosti se dá peří ochránit speciální impregnační technologií, ale pro výrobce je to zbytečné prodražení.

Poslední co je dobré o peří zmínit je možnost jeho praní. Jenže ve chvíli, kdy to uděláte, musíte počítat s tím, že si péřovou bundu několik dní neobléknete, protože i když vložíte bundu do sušičky prádla a vyndáte ji relativně suchou, peří to trvá až několik dní než všechna voda skutečně zmizí a bude zase suché.

Syntetika

Co se týká vlhkosti, tak je o hodně odolnější než peří a hlavně drží stále stejný tvar. Tento materiál je nejvhodnější ve chvíli, kdy se venkovní teploty pohybují kolem 0°C, zejména pokud se střídá sníh s deštěm.

Přestože má stejnou váhu jako bunda péřová a je objemnější, syntetika obecně hřeje méně, takže se tolik neohřejete. Ovšem oproti péřovým bundám můžete ty se syntetickou náplní klidně vložit do pračky a nic se jí nestane. Také je dobré zmínit, že syntetické bundy jsou mnohem levnější než ty péřové.

Jakmile se rozhodnete syntetickou bundu prát, určitě nepoužívejte běžné prací prášky a aviváže, mohlo by totiž dojít k poškození tohoto vcelku choulostivého materiálu. Pořiďte si speciální prací prostředek, který seženete v obchodě se sportovním textilem.

Podívejte se také, jaké bývají zimní trendy a na jaké značkové oblečení můžete narazit. Na trhu se vyskytují velmi zvučná jména, jako Ralph Lauren, Gant, Calvin Klein a mnoho dalších.

Přidat komentář