Pes se již po staletí vyskytuje téměř v každé domácnosti, i když dnes si takového mazlíčka většina z nás pořizuje na potěšení, pomazlení, zkrátka pro radost. Je to další člen rodiny, o kterého je potřeba pečovat a poskytnout muž vše co potřebuje, ať už jde o lásku, náš čas nebo potřeby pro psy.
Ve chvíli, kdy se rozhodneme pořídit psa a vůbec nezáleží na tom, jestli si ho koupíme z nějaké chovatelské stanice nebo poskytneme domov opuštěnému broučkovi z útulku, musíme mu vytvořit potřebné zázemí, aby se cítil dobře, byl spokojený, měl stále plné bříško a nestrádal.
Správné krmivo je základ
Není pochyb o tom, že se vyváženou a hlavně kvalitní výživou psa musíme začít už ve chvíli, kdy si domů doneseme štěňátko, pokud nepořídíme nějakého dospělejšího pejska z útulku. Mnoho lidí nedá dopustit na domácí vaření, kdy svému mazlíčkovi připravují různé směsi, obsahující takzvaně od každého něco.
To je sice dobré, protože aspoň vidí, co porce jejich pejska obsahuje, ale zase není možné zajistit opravdu na 100 % vyváženost, pokud jde o vitaminy, minerály a další živiny potřebné pro správný vývoj i celkové zdraví psa.
Samozřejmě, že nejvíce se v současnosti využívají suchá krmiva v podobě granulí, která mají specifická složení i nutriční hodnoty. Granule pro psy používají nejen majitelé, ale i sami chovatelé, kteří vám dokonce i poradí, které krmivo se pro vámi vybraného pejska hodí.
Výrobců je mnoho a suchých krmiv ještě víc, trh je doslova nadupán všemi možnými krmivy, stačí jen vybrat to nejlepší. Přestože se dají pořídit i levnější varianty, které často obsahují nežádoucí chemii nebo méně kvalitní ingredience, případně se v nich vyskytuje i příliš velké množství soli, převládají kvalitní krmiva.
Rozhodně se vyplatí, abychom si za kvalitu připlatili, než psa krmit nějakou levnou směsí, ze které nezíská potřebné výživné látky a ještě mu tím můžeme způsobit nežádoucí zdravotní problémy, například zažívací a podobně.
V neposlední řadě je dobré zmínit, že mnozí výrobci nepoužívají maso, ale pouze masokostní moučku, která není pro organismus psa vhodná.
Co by měla strava pro psa obsahovat?
- vitaminy
- minerály
- tuky
- sacharidy
Pitný režim
Stejně jako u lidí, je dostatečný přísun tekutin důležitý také u psa. Musíme mu zajistit stále čistou vodu a to po celý den. Určitě není dobré, když mu dáme vodu ráno a pak mu jí za celý den nevyměníme až zase večer.
Důležité je, abychom mu jí několikrát za den vyměnili a dbali na to, aby měl tekutin opravdu dostatek. V případě dospělého a hlavně zdravého psa, je potřeba cca 30 – 60 ml vody na každý jeden kilogram jeho váhy.
Pes, který konzumuje pouze granule, bude mít vyšší spotřebu tekutin než ten, který se živí doma vařenou stravou. Rovněž v letních měsících se spotřeba vody zvyšuje. Dalším faktorem je i věk psa, zejména pak u štěňat je zásadní, aby si majitel psa pečlivě hlídal pitný režim „miminka“.
Co se týká zdravotního stavu, tam je vždy podávání tekutin závislé na aktuálním zdravotním stavu psa, ale například u fenky, která je březí je přísun vody potřeba zvýšit.
To platí i u psa, kterého přepadl průjem nebo když pejsek dostává léky, pak je pitný režim zcela prioritní. Jestliže je pes vystaven fyzické zátěži, pak se rovněž přísun tekutin zvyšuje.
Jak se dají krmiva pro psy rozlišit podle kvality?
Ekonomická krmiva
Ta jsou známá nízkou kvalitou, nesprávným vyvážením důležitých živin, hůře se stravují, mají nízký obsahu tuků a bílkovin, ale i minimální energetickou hodnotu.
Poznat je není těžké, neboť se na ně dá narazit v supermarketech a jejich cena je při velkém balení opravdu velmi nízká. Například 15 kilogramů granulí klidně koupíte za 200 – 400 korun, což už samo o sobě značí, že ingredience asi moc kvalitní nebudou.
Prémiová krmiva
To jsou v podstatě základní řady krmiv, po kterých majitel psa často sáhne u zdravého psa, který je na výživu maximálně nenáročný.
Superprémiová krmiva
Vysoce kvalitní a pro pejsky naprosto vynikající krmivo, které je dostupné ve formě granulí s perfektně vyváženým poměrem kvalita/cena. V tomto krmivu se vyskytuje vysoký podíl masa, neobsahuje konzervanty, alergeny ani umělé přísady. Mezi alergeny patří například sója a různé druhy obilovin.
Ultraprémiová krmiva
Pokud jde o ultraprémiová krmiva, často se nazývají holistická a patří k naprosté špičce. Svým způsobem je to nejlepší krmivo, které svému miláčkovi můžete dopřát. V těchto krmivech nejsou obsaženy obiloviny, což je skvělé zejména u těch psů, kteří mají velmi citlivé zažívání a obiloviny jim mohou nadělat pořádnou paseku.
Ultraprémiová krmiva jsou nadupaná bílkovinami a ostatními kvalitními látkami. Díky těmto krmivům získá pes chybějící energii i vitalitu, to přispívá k tomu, aby se dožil úctyhodného věku, navíc jsou díky specifickému složení velmi chutná.
Vybíráme vhodné granule pro psa
Nejdůležitější je složení
Jak už jsem zmiňovala, trh je doslova přesycen různými krmivy, a proto není jednoduché vybrat takové, které vyhovuje nejlépe. Hlídejme si složení, přičemž tou nejdůležitější ingrediencí je bezesporu maso.
Dnešní pes sice už není pouze masožravec, protože zelenina i ovoce se stalo nedílnou součástí jeho jídelníčku, ale i tak maso potřebuje. Kvalitní granule by měly obsahovat minimálně 30 % masa, dále nesmí chybět vláknina, což je důvod, proč výrobci přidávají například rýži, brambory nebo také obiloviny.
Zdrojem energie jsou v granulích cukry, ať už je to energie krátkodobá či dlouhodobá a my je musíme hledat v podobě ovoce, zeleniny, ale třeba i zmiňované rýže či brambor. V neposlední řadě jsou v granulích důležité také vitamíny, nejlépe vitamin A, vitaminy skupiny B ale i vitamin C, D, E a H.
Specifické ingredience
V poslední době se stalo zvykem, že pokud výrobce do svých krmiv přidává něco extra, rád se tím pochlubí a často to uvede na obalu jako součást názvu. Výhodou je, že tak můžeme lehce objevit ty nejkvalitnější suroviny, na kterých si náš pes nejen pochutná, ale ještě z nich může načerpat důležité živiny i energii.
Když budeme číst složení a najdeme tam jako ingredienci třeba rybí tuk, moc nás to neosloví, ale když tam bude, že je to tuk z lososa, to už je jiná. No, a když už se výrobce rozhodne uvést, že je to ještě navíc regionální surovina, pak na takové věci zákazník rozhodně slyší.
Cena krmiva/granulí
Z obecného hlediska není dobré, když na granulích šetříme, tady totiž rozhodně neplatí, že levné = kvalitní. Na druhé straně nemusí dražší nutně znamenat nejlepší. Musíme si prohlédnout složení a zjistit, jestli jednotlivé ingredience vyhovují a odpovídají stanovené ceně. Občas se totiž stává, že za nepříliš kvalitní složení platíme více než za to, které je pro psa vyhovující.
Krmivo podle velikosti plemene
Malá plemena
U psů malých plemen jsou potřeba drobnější granule, přece jen s tou malou tlamičkou budou těžko dolovat granule velkých rozměrů, jako jsou pro větší plemena. Pro malé pejsky jsou potřeba granule, které dodají opravdu maximum energie, neboť jak všichni dobře víme, čím menší pes, tím je více neposedný.
Neustále někde pobíhá a šmejdí, takže se jim díky tomu zrychluje metabolismus, termoregulace je náročnější a výdej energie vcelku velký, takže potřebují dobíjet baterie opravdu pořádně. No a to nemluvím o tom, jak jsou malé jazýčky mlsné, mnohem zmlsanější, než je tomu u větších psů.
Střední a velká plemena
Oproti malým plemenům, ta větší často řeší problém v podobě tloustnutí. Málokdy se stane, že by pes ztrácel na váze, takže nabírá, i když by neměl. Ideální je zvolit takové granule, které mají vysoký obsah masa, ale neposkytují tolik energie, tím se zamezí nežádoucímu tloustnutí. Co se týká velikosti, tak je potřeba, aby byly granule větší, jinak by mohlo hrozit vdechnutí. Nehledě na to, že je potřeba, aby pes granule nehltal, ale pečlivě rozkousal.
Krmení podle věku psa
Granule pro štěňata
Charakteristická je vysoká nutriční hodnota, ostatně pejsek je ve vývoji a potřebuje všechny důležité vitaminy, minerály i další složky, jež zajistí správný vývoj organismu, kloubů i kostí, a také samozřejmě pevné zdraví. Nejdůležitější jsou bílkoviny a rovněž vápník.
Co se týká označení, najdete je v obchodech jako puppy či junior granule. Tyto granule aplikujeme, až dokud pes nedosáhne věku dospělého psa. Mnohdy dosáhne výšky (velikosti) dospěláka dříve, než stačí dospět věkem.
V takovém případě je pak na místě toto konzultovat s veterinářem a on většinou doporučí přejít na granule pro již dospělého psa. Přestože jsou to granule pro štěňata, musíme rovněž přihlížet na velikost plemene, které jsme si pořídili.
Granule pro dospělého psa
Tady už se přihlíží k takovému složení, jež udrží psa ve vynikající kondici, aktivního a pokud možno zdravého. Takový pes potřebuje stravu, která je pestrá, obsahuje dostatek vitaminů a hlavně antioxidantů.
Ty jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému. Chybět nesmí ani složky zajišťující kvalitu srsti, dále zdravé kosti a klouby. Na trhu jsou tyto granule označeny jako adult a rovněž se musíme držet toho, jaké chováme plemeno.
Granule pro psího seniora
Jakmile věk u psa pokročí, mohou se objevit problémy se zažíváním a i když se neobjeví, je pes ve vyšším věku zkrátka citlivější na přijímanou stravu. To je také důvod, proč jsou granule pro psa seniora lehce stravitelné a také obsahují méně tuku.
Navíc starší pes už má mnohem menší nároky na pohyb a nespotřebuje tolik energie. Oproti tomu je v granulích více minerálů a vitaminů, aby se dala snadno udržovat kondice a vitalita každého psa v pokročilém věku. Nesmí chybět ani složka, která podporuje klouby. Na obalu granulí pro staršího psa hledejte označení senior.
Individuální požadavky
Mnoho majitelů vlastní psa, u kterého se vyskytují různé alergie, pak je potřeby zvolit hypoalergenní krmivo, případně důkladně projít složení granulí a najít takové, které neobsahují alergen nebo jen vybrat ty nejkvalitnější.
Granule pro obézního psa mají méně tuku, sacharidů i vlákniny, ale zase jsou nadupané proteiny. Pro psa s citlivým zažíváním musíme vybírat jen ta nejkvalitnější krmiva a vyvarovat se těch, kde je obsažena sója, obiloviny, lepek nebo různé chemické konzervanty.
Březí a kojící fenky potřebují hypoalergenní krmivo s vysokým obsahem bílkovin. Takové krmivo se vlastně podobá tomu, jež je určeno štěňatům.
Vybíráme obojek pro psa
Začneme tím, že vezmeme obyčejný krejčovský metr a změříme, jaký má pes obvod krku. Při měření musíme nechat trochu vůli, aby se daly pod obojek zasunout aspoň 2 prsty.
Jakmile mámě změřeno, je potřeba ještě připočítat malou rezervu, abychom získali správnou délku obojku, který pes potřebuje. U malých plemen připočteme aspoň 3 centimetry a u psa středního či velkého plemene minimálně 5 až 7 cm.
Pokud jde o šířku, tak pro malé plemeno stačí úzká verze cca 1 – 2 cm široká, jsou to ty lehké obojky. Střední a velká plemena potřebují velmi pevný materiál a hlavně větší šířku, minimálně 3 a více centimetrů, jinak se budou nevhodné obojky nepříjemně zařezávat do krku psa pokaždé, když jen trochu začne tahat. Pro štěňátko stačí lehký obojek, jehož šířku přizpůsobíme danému plemeni.
Jaké další obojky lze pořídit?
- kožené
- stahovací
- neoprenové reflexní
- nylonové
- silikonové svítící
- elektrické
- svítící
- polostahovací
- antiparazitní
Psí obleček – ano nebo ne?
Musíme si uvědomit, že časy, kdy byl pes navyklý na tuhou zimu a bez problémů spal třeba na holé zemi, jsou nenávratně pryč. Většina psů je chována v domácím prostředí a zimu moc nemusí. Jakmile teploty venku začínají klesat pod nulu, je nejvyšší čas pejska tak říkajíc obléknout.
To platí zejména u malých plemen, která jsou blízko studené zemi, dále pro krátkosrstá plemena nebo pejsky, kteří jsou nemocní či v rekonvalescenci, pro které by nastydnutí mohlo znamenat zdravotní komplikace.
Než si oblečky pro psy vůbec objednáme, musíme si psa změřit, zejména obvod krku a hrudníku, ale i délku zad, ta je zásadní pro určení velikosti oblečku. Nesmíme zapomenout, že pes musí při měření stát, jedině tak získáme ty správné míry.
Obleček musíme vybírat tak, aby byla rezerva zejména u těch psů, kteří mají srst. Vyvarovat se musíme i takových maličkostí jako je příliš malý nebo naopak moc velký obleček, který může psa omezit v pohyblivosti nebo mu zapříčinit nežádoucí odřeniny.
Když to shrneme, musí obleček dobře padnout, nikde neškrtit, ale ani zbytečně vlát, zajišťovat maximální pohodlí a vzdušnost, jinak by se v něm pejsek naopak pařil.
Tipy oblečků
Vyhněme se oblečkům, které mají umělou podšívku, gumový povrch nebo jsou na jeho výrobu použity jiné umělé materiály. Budou neprodyšné a ani neoplývají přílišnou kvalitou. Ideální jsou takové materiály, zajišťující vysokou kvalitu, příjemné nošení a hlavně nedráždící pokožku.
K nejmodernějším materiálům řadíme membránový softshell či termo materiály. Tyto materiály jsou oblíbené kvůli nízké hmotnosti, snadné údržbě i rychlému osychání, ostatně určitě je znáte z extrémních sportů.
K voděodolným materiálům patří šusťák se zátěrem, ten je upraven, aby odpuzoval vodu a nepromokl. Pak je tu ještě sportovní pletenina, oblečky z bavlněného materiálu a mnoho dalších.
S pejskem se musí chodit na pravidelné procházky, a jak zjistíte z našeho článku, že nejlepším sportem je chůze.