Tipy

Jak nakoupit dárky na poslední chvíli a nezešílet

Pokud dárky nakupujete s předstihem, tento článek vám bude k ničemu. Je určený pro ty, kteří to nechávají na poslední chvíli, kupříkladu na 23.12. Ačkoli já šla loni ještě dál a láhev whiskey pro bratra kupovala na Boží hod na benzínce.

Ale k věci. Když nakupujete dárky za pět dvanáct, je dobré to zvládnout co nejrychleji. Moje rychlonakupování časem dosáhlo kvality olympijského sportu, takže umím pořídit dárky za méně než dvě hodiny a ještě stihnu kávu (pauza na potlesk). Stačí mít strategii.

Praktická pomůcka: Dobře se vyspěte a rozhodně nechoďte den před tím “na jedno”. To můžete jít potom, bude co slavit. V opačném případě budete chtít umřít. Vánoční rychlonakupování je náročný sport.

Neděle 20.12. 2015, někde v nákupním centru Normálně bych se ještě na tři dny hodila do klidu, ale článek zveřejněný večer před Štědrým dnem by vám asi nepomohl. Takže jdeme na to. Předně není dobré nakupovat v malých krámcích. Mají sice svou atmosféru,  prodírat se zástupy vánočních zombie v ulicích a v MHD je ale strašná zdržovačka. Jakkoli to zní strašidelně a konzumně, běžte do nákupního centra. Hrůza? Tak jste to neměli nechávat na poslední chvíli.

10:00 – Tak jo, hlavně klid. Dáme si kávu. Stejně je třeba si rozmyslet trasu. Není nic horšího, než zmatené bloudění pološíleným davem. Siesta ale nesmí zabrat víc, jak patnáct minut. Vůbec nejlepší je vypít si kávu rovnou u informační tabule.

Praktická pomůcka: Abyste se alespoň pocitově vymanili z všeobjímajícího vánočního šílenství, dejte si do uší sluchátka a pusťte si hudbu. Cokoli jiného, než „Neséééém vááááám…Štědrý vééééčer…Alll I want for Christmas“. Pomáhá to, vážně.

10:15Tchibo: Super místo a moje první zastávka. Voní to tu kávově a je šance, že tady seženu dárky pro otce, matku, bratra i psa. Zaujalo mě příslušenství k smartphonům: objektivy, stativy, přídavné blesky a tak dále. Mají tady i zajímavá udělátka do kuchyně (třeba nádobu na cibuli ve tvaru cibule!), župany, kýčovité hrající santovské čepice nebo …no, kávu.

10: 35Knihkupectví: Další moje cesta vede do knihkupectví, kde toho většinou pořídím nejvíc. Už teď se totiž nebezpečně blížím k bodu, kdy příštího člověka, který do mě vrazí nákupní taškou, uškrtím na vánočních žárovičkách. A vezmu si jeho dárky.

Mířím rovnou k novinkám a jednám rychle. Knihou sice neurazíš, nervozní podnikatel, který už měl dávno být někde jinde, by mi ale hlavu urazit mohl. Tedy pokud mu okamžitě neuvolním cestu ke kuchařce Ládi Hrušky. Zaujaly mě cestopisy, kterých za poslední dobu vyšlo požehnaně. A pak taky Deník moderního fotra od Dominika Landsmana. Dárky pro prarodiče jsem vyřešila audioknihou a křížovkou. Pro kamarády doporučuji oddělení společenských her.

Praktická pomůcka: Jděte do akce najedení a vezměte si do tašky vodu. Nic by vás nemělo vyrušit  z nakupovacího rauše. Hodně špatně se do něj pak vrací. Když pominu to, že jídlo hrozně zdržuje, tak fastfood mezi rolničkami může způsobit slabším jedincům tiky, či poruchu osobnosti.

11:10 – Lush (nebo něco podobného) Obchod s ručně dělanou domácí kosmetikou taky voní. Bohužel tak intenzivně, že mám chuť si na hlavu navléct igelitovou tašku. Věci tu mají ale krásné a to, že se tu nedá dlouho vydržet, se vlastně hodí. A pokud to vezmete od podlahy, pořídíte tady dárky pro všechny ženy ve svém okolí. Navíc vám místní dívky milerády se vším poradí. Jen by mě zajímalo, kde mají kyslíkovou lahev.

11:30 – Liquershop obchod poslední záchrany. Pokud vám chybí nějaký dárek pro osobu starší osmnácti let, zachránit to můžete v obchodě s alkoholem. Je v každém nákupáku. A většinou v něm prodávají znalci na slovo vzatí (a kupodivu jsou střízliví). Ti vám rádi poradí, které víno, nebo lihovinu by si budoucí obdarovaný rád nalil do chřtánu. S takovými dárky je sranda.

11:45 – Hotovo. Za hodinu a tři čtvrtě jsem nakoupila dárky pro bratra a tátu (Tchibo), mámu, babičku a pár kamarádů (Knihkupectví), druhou babičku, kamarádky, sestru (Lush), dědu a nevlastního otce (Liquershop). A teď si du dát svařáka.

Stihnete to dřív?

Přidat komentář