My vám dnes poradíme, jak se dají ušetřit energie v každodenním životě přímo u vás doma. Možná už se nebudete muset tolik obávat výsledného celoročního vyúčtování. Drobnými krůčky k velkým úsporám se nemusíte bát jít.
Kuchyň a kuchyňské spotřebiče
Pokud bychom měli určit největšího žrouta peněz podle místností, pak jistě musíme vyhlásit vítězem kuchyň. Mnoho spotřebičů bývá v každodenním nebo dokonce neustálém provozu. Co s tím? Kupodivu řešení máme …
Začněme lednicí. Zřejmě i ta vaše běží 365 dní v roce. A my vás nehodláme přemlouvat, abyste to dělali jinak. Co ale můžete určitě udělat je zkontrolovat umístění tohoto spotřebiče. Snažte se mít lednici na suchém stinném místě, co nejdále od teplo vydávajících spotřebičů. Také se ujistěte, že teplota v lednici není nastavena příliš nízká, stačí se podívat do manuálu a zjistíte co je ideální, obecně se má za to, že hranicí jsou 4 °C.
Podobně je to s mrazničkou, pokud není součástí lednice. Správné umístění udělá hodně, správná teplota ještě více. A u mrazničky také nezapomínejte na odmrazování.
Dalším nezanedbatelným úkonem je vaření. Co se týče sporáku, myslete na spotřebu už při pořizování přístroje. Některé sklokeramické varné desky a indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 procent. A šikovné nové trouby také. Důležité je taky, aby starší trouba dobře těsnila, chcete vařit, nechcete si doma troubou topit.
Důležité je také vařit ve správném nádobí. Volte kvalitní hrnce se silným dnem, nezapomínejte na pokličku za každé okolnosti a neopomíjejte například takový tlakový hrnec. Ten dokáže ušetřit 40 procent elektřiny a 30 procent času oproti běžnému vaření. Při vaření využívejte možnosti regulace teploty, po uvedení do varu stačí pak jen teplotu udržovat, brambory nemusí z hrnce zrovna skákat jak se vaří klokotem.
Ve většině domácností je také samozřejmostí myčka nádobí. Pakliže ji máte, naučte se do ní správně skládat nádobí, aby bylo mytí opravdu účinné. Důležité je samozřejmě také zvolit energeticky úspornou variantu myčky. Ke správnému výběru vám může pomoci například internetový srovnávací test nejlepších myček nádobí. Dále používejte kvalitní mycí prostředky, které zajistí nejen čistotu vašeho nádobí, ale také delší životnost přístroje.
Myčka nádobí při správném používání představuje skutečnou úsporu oproti běžnému mytí. Pokud ovšem přece jen volíte raději klasické mytí ve dřezu, pak nikdy nemyjte pod tekoucí vodou.
Koupelna
Zde je největším tématem praní prádla. Mezi naše doporučení patří opět používání kvalitních pracích prostředků. Ty umožní kratší praní a při nižších teplotách. Pokud zvažujete také mechanické sušení prádla, pak pořiďte určitě pračku a sušičku zvlášť, kombinované přístroje mají spotřebu znatelně vyšší. Důležité je také čistit filtr odtokové vody, a to alespoň jednou ročně.
Na vodu používejte výhradně pákové baterie. Jsou opravdu mnohem úspornější než klasické kohoutky a šetří hlavně teplou vodu. Znatelnou úsporu také zaznamenáte, pokud jste zvyklí nechávat puštěnou vodu například při čištění zubů.
A co se zamyslet nad vypnutím sprchy když se zrovna mydlíte? Vypadá to jako drobnost, ale jsou to litry a litry ušetřené vody a elektřiny, kterou na její ohřátí spotřebujeme. Pokud se koupete v plné vaně, tak tohle neplatí, ale vážně se potřebujete koupat tak často a v tak plné vaně?
Už jste někdy zjišťovali, zda neohříváte vodu v bojleru na zbytečně vysokou teplotu? Spotřebujete jí tolik a v takové teplotě? Mrkněte na to, platí podobné pravidlo jako s teplem doma. 1 °C znamená úsporu cca 6 % elektřiny nebo plynu které jsou na ohřev bojleru potřeba.
Ostatní místa v domě či bytě
Další místnosti v bytě zřejmě disponují spíše menšími spotřebiči. Obecně pak platí, že vám úsporu přinese úplné odpojování přístrojů z elektřiny. To doporučujeme především u televizí, DVD přehrávačů, audio zařízení a podobných.
Své notebooky a telefony nabíjejte jen po dobu nezbytně nutnou a nabíječky (akumulátory) nezapomínejte také vyndávat ze zásuvky, nejen s přístrojů samotných.
Určitě nezapomínejte také na efektivní vytápění versus větrání. Větrat krátce a intenzivně je dávno každému známé, díky tomu neklesne teplota uvnitř domu či bytu nijak výrazně. Zateplení domu a bytu už je větší investice a to nepatří do našich rychlých rad, ale snížit teplotu v místnosti o 1 °C znamená snížit spotřebu tepla o cca 6 %. To už není málo.
Všechna tato pravidla, která můžete zavést ve své domácnosti a některá dokonce hned, ušetří vaši peněženku minimálně o několik set korun ročně, a ty na ulici nenajdete …
V domácnosti i na zahradě existuje možná daleko víc drobných možností jak ušetřit. Je jen na vás, abychom si zvykli na to myslet a abychom to uvedli do praxe. Nějaké už jsme zmínili ve článcích jako je 8 tipů jak ušetřit na dovolené nebo Jak snížit účet za vodu. Ale určitě máte i nějaké vlastní vychytávky.
Spočítejte si, kolik můžete na energiích ušetřit v kalkulačce.
Zdroj foto: pixabay.com
Zdroj info: https://www.volker-quaschning.de/index.php, https://en.wikipedia.org/wiki/Volker_Quaschning, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-30000122.html
Koupil jsem FV elektrarnu a nemusim myslet na blbiny.