Bydlení

Dejte zelenou úsporám v domácnosti

úspory v domácnosti

O tom, kde a jak ušetřit občas přemýšlí skoro každý. Výdaje i za docela skromný život nejsou nijak malé, a tak se často stává, že ušetřit na cokoliv „nad rámec“ bývá velký problém. My vám dnes poradíme, jak se dá ušetřit v každodenním životě přímo u vás doma. Obáváte se každý rok oné obálky s ročním vyúčtováním? Možná už nebudete muset.

Kuchyň

Pokud bychom měli určit největšího žrouta peněz podle místností, pak jistě musíme vyhlásit vítězem kuchyň. XY spotřebičů, které bývají v každodenním nebo dokonce neustálém provozu. Co s tím? Kupodivu řešení máme …

Začněme tedy lednicí. Zřejmě i ta vaše nepřestává běžet 365 dní v roce. A my vás nehodláme přemlouvat, abyste to dělali jinak. Co ale můžete určitě udělat je zkontrolovat umístění tohoto spotřebiče. Snažte se mít lednici na suchém stinném místě, co nejdále od teplo vydávajících spotřebičů. Také se ujistěte, že teplota v lednici není příliš nízká nebo vysoká. Co dále nepodceňujte je odmrazování.

Dalším nezanedbatelným úkonem je vaření. Co se týče sporáku, myslete na spotřebu už při pořizování přístroje. Některé sklokeramické varné desky a indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 procent.

Důležité je také vařit ve správném nádobí. Volte kvalitní hrnce se silným dnem, nezapomínejte na pokličku za každé okolnosti a neopomíjejte například takový tlakový hrnec. Ten dokáže ušetřit 40 procent elektřiny a 30 procent času oproti běžnému vaření.

Ve většině domácností je také samozřejmostí myčka nádobí. Pakliže ji máte, naučte se do ní správně skládat nádobí, aby bylo mytí opravdu účinné. Důležité je samozřejmě také zvolit energeticky úspornou variantu myčky. Ke správnému výběru vám může pomoci například internetový srovnávací test nejlepších myček nádobí. Dále používejte kvalitní mycí prostředky, které zajistí nejen čistotu vašeho nádobí, ale také delší životnost přístroje.

Myčka nádobí při správném používání představuje skutečnou úsporu oproti běžnému mytí. Pokud ovšem přece jen volíte raději klasické mytí ve dřezu, pak nikdy nemyjte pod tekoucí vodou.

Koupelna

Zde je největším tématem praní prádla. Mezi naše doporučení patří opět používání kvalitních pracích prostředků. Ty umožní kratší praní a při nižších teplotách. Pokud zvažujete také mechanické sušení prádla, pak pořiďte určitě pračku a sušičku zvlášť, kombinované přístroje mají spotřebu znatelně vyšší. Důležité je také čistit filtr odtokové vody, a to alespoň jednou ročně.

Na vodu používejte výhradně pákové baterie. Jsou opravdu mnohem úspornější než klasické kohoutky a šetří hlavně teplou vodu. Znatelnou úsporu také zaznamenáte, pokud jste zvyklí nechávat puštěnou vodu například při čištění zubů nebo mydlení se ve sprše a tohoto zlozvyku se zbavíte.

Ostatní pokoje

Další místnosti v bytě zřejmě disponují spíše menšími spotřebiči. Obecně pak platí, že vám úsporu přinese úplné odpojování přístrojů z elektřiny. To doporučujeme především u televizí, DVD přehrávačů, audio zařízení a podobných.

Své notebooky a telefony nabíjejte jen po dobu nezbytně nutnou a akumulátory nezapomínejte také vyndávat ze zásuvky, nejen s přístrojů samotných.

Obecně také ušetříte, když vyměníte klasické žárovky za kompaktní zářivky, které mají až pětkrát menší spotřebu. Kvalitní zářivky už dnes nezkreslují barvy, mají vyšší životnost a delší odolnost vůči častému spínání. Určitě nezapomínejte také na efektivní vytápění versus větrání.

Všechna tato pravidla, která můžete zavést ve své domácnosti a některá dokonce hned, ušetří vaši peněženku minimálně o několik set korun ročně, a ty na ulici nenajdete …

Spotřebiče v domácnostech

Mohlo by vás zajímat

Přidat komentář