Bydlení

9 hacků, jak snížit váš účet za vodu. Zvládnete je Levou Zadní

Začněte s čistým štítem

Přesněji s novými štítky. Nižšího účtu za vodu totiž nikdy nedosáhnete se starými spotřebiči. Až budete kupovat novou myčku, věnujte pozornost právě energetickým štítkům. Hledejte označení Energy Star a WaterSense, které zaručují, že stroj spotřebuje o 35% – 50% méně vody a o 50% méně energie, než jiné výrobky. To platí i u pračky, u které navíc zvažte koupi modelu s předním plněním. Je na spotřebu vody méně náročný, než ten, co se plní shora.

spotřebiče

Nové kohoutky

Asi tušíte, že zavřením kohoutku během čistění zubů nějakou tu vodu ušetříte. Šetřit ale můžete, i když je kohoutek v akci. Stačí nainstalovat perlátor, nebo kohoutek s certifikací WaterSense. Tím snížíte průtok bez omezení výkonu až o 30%.

kohoutky

Ládujte co to jde

Myčku před spuštěním vždycky naplňte až po okraj. A neobtěžujte se s nějakým předchozím oplachováním nádobí. Mytí v myčce je úspornější než mytí v ruce, pokud jí ale budete spouštět kvůli dvěma talířům, nebo všechno předmývat, přestane tohle zaklínadlo fungovat.

myčka

Už vám nic neunikne

Zdánlivé maličkosti, jako je protékajicí záchod, nebo kapající kohoutek, zvedají účet za vodu nečekaně důsledně. Dá se to řešit, musíte si toho ale nejdříve všimnout. Dost často to nepřeslechnete, ale ani v případě, že váš záchod mlčí jako ryba, nemusíte být za vodou. Udělejte si malý test. Do rezervoáru nakapejte cca. pět kapek potravinářského barviva. V případě, že se záchod do 10 min. zbarví aniž byste splachovali, je to tam.

útěk

Plastový trik

Vyzkoušejte kouzelnický trik s plastovými lahvemi a nádržkou u toalety. Když láhve vložíte do rezervoáru, zaberou logicky nějaké místo. Místo, které by jinak při každém spláchnutí zaplnila voda. Výsledkem je, že snížíte objem vody, kterou po použití toalety pravidelně odesíláte vstříc kanalizaci.

Jak na to? Vezměte dvě plastové půllitrové lahve a nasypte do nich trochu písku, nebo kamínků, abyste je zatížili. Zbytek dolijte vodou, zašroubujte a vložte do toaletní nádržky. Nezapomeňte se ale ujistit, že nestojí v cestě žádným pohyblivým součástkám a mechanismům. Toť vše, od teď šetříte.

rezervoár

Vypněte to

Pouštět si na sebe po ránu proudy teplé vody, to je ráj. Zejména pro vodárenskou společnost. Při mytí vlasů a mydlení těla jí proto raději vypínejte. A zapněte zase jen na opláchnutí mydlinek. Je to nuda, ale ušetří vám to hodně peněz.

vlasy

Recyklujte

I voda se dá využít víc než jednou. A to aniž byste si zahrávali s hygienou. Nevylívejte vodu, která zůstala ve sklenicích, nebo v miskách vašich domácích mazlíčků. Použijte ji na zalití květin. Dokonce i kostka ledu, která se omylem zřítí k zemi, má své využití. Nacpěte ji přímo do květináče.

polévka

Delší střih je v módě

Až přijde sezóna sekání trávníku (a vypadá to, že letos to bude brzy), neberte ho z gruntu hned u země. Vyšší tráva vrhá stín na kořeny a udržuje v půdě vlhkost lépe než na krátko ostříhaný trávník. Což znamená, že spotřebujete méně vody k tomu, aby se vám zahrada zelenala. Podobný efekt má mulčování.

tráva

Sběratel deště

Nejlepší způsob, jak šetřit s vodou na zahradě, je využívat přírodní zdroje. Tedy především déšť. Stačí, když pod odtok z okapu postavíte sud, případně plastový barel. Tento způsob sběru vody je hodně oblíbený na chatách, kde se voda jinak čerpá ze studny a není jí tedy nazbyt. To ale neznamená, že jej nemůžete využít i u vašeho rodinného domku.

sud

Přidat komentář