Nezařazené

Jak jednoduše a efektivně začít šetřit peníze?

Jak šetřit peníze

Peníze hrají v lidských životech důležitou roli už od pradávna. Aby také ne, když se jedná o prostředek směny, za který si můžete pořídit vše, co potřebujete nebo co vám udělá radost. Přestože si za ně štěstí nekoupíte, je s nimi život lehčí.

Naše finanční hospodaření prošlo za koronavirové pandemie tvrdou zkouškou, ale stále jsme se mohli těšit z podpory ze strany státu.

Těžké časy ovšem neskončily. Aktuálně čelíme jedné z nejvyšších inflací, která nás v moderních dějinách potkala. Inflace neúprosně zvyšuje ceny a ukrajuje z hodnoty peněz lví podíl. Také vás trápí pohled na zvyšující se částku na účtence pokaždé, když jdete na nákup? Také vám na konci měsíce zbývá stále méně a méně peněz? Líbí se vám představa finanční rezervy, která vás podrží v těžkých časech nebo si chcete pořídit něco pro radost, ale aktuálně si to nemůžete dovolit? V tom případě byste měli začít šetřit. Jak? Poradíme vám!

Vytvořte si rozpočet

Pokud to se šetřením myslíte vážně, měli byste si nejprve ujasnit, na čem přesně můžete ušetřit. K tomuto účelu skvěle poslouží rozpočet. Pokud s péčí o osobní finance začínáte, nemusíte hned sestavovat žádnou sofistikovanou tabulku. Stačí si napsat na papír, kolik měsíčně vyděláte peněz a kolik peněz utratíte. Výdaje je dobré rozdělit na povinné a nepovinné.

Do povinných výdajů zahrnete všechno, co nezbytně potřebujete pro svůj život. Patří sem výdaje na jídlo, hygienické prostředky, bydlení, energie, splátka dluhu a podobné. Do nepovinných výdajů pak zahrňte položky, za které není nezbytně nutné utrácet peníze. Může se jednat o platby za jídlo v restauraci, návštěvu kina, drahé oblečení, alkohol, cigarety, dovolenou apod.

Objektivně zhodnoťte svůj životní styl

Když budete mít vytvořený rozpočet, zkuste se na svůj život podívat s odstupem a zhodnotit, kde by se dalo ušetřit. Nejlépe se vám budou optimalizovat nepovinné výdaje. Je skutečně nezbytné jezdit 3x ročně na dovolenou? Pravděpodobně ne! Podobným způsobem se dá vyhnout například i návštěvě nákladných restaurací a začít s domácím vařením. Nejen že ušetříte, ale budete přesně vědět, co jíte. To může mít pozitivní dopad na naše zdraví.

Možná se to zdá na první pohled těžké, ale omezit se dají i povinné výdaje. Máte dluhy? Pak zaměřte pozornost na to, jak je co nejrychleji splatit. Naučíte se tak hospodařit s nižší částkou, než vyděláte. Až se dluhů zbavíte, můžete proměnit splátku v pravidelnou finanční úložku, která zůstane jenom vám. Ušetřit za energie může výměnou spotřebičů, žárovek nebo snížením teploty v místnosti během topné sezóny. Pokud bydlíte v lokalitě, kde jsou běžné drahé nájmy, můžete se přestěhovat do levnější. Místo, kde ušetřit, dokáže najít určitě každý.

Vyberte si vhodný spořicí produkt

Ve chvíli, kdy optimalizujete svůj rozpočet a zůstanou vám měsíčně první peníze na víc, je nejvyšší čas si vybrat, kam budete své peníze ukládat. Obecně se nedoporučuje mít větší obnosy peněz uložené na běžném účtu, protože je zde riziko, že je ve slabé chvilce bez rozmyslu utratíte.

Způsobů, jak spořit, je v dnešní době nepřeberné množství. Spořicí účet by měl být první a zároveň nejpraktičtější volbou. Nabízí jej snad všechny banky v České republice a ve většině případů jej můžete založit online za pár minut. Hlavní výhoda spořicího účtu je, že peníze máte kdykoliv k dispozici. To je však vykoupeno nízkými úroky, které aktuálně nepokryjí ani inflaci. Pro uložení základní finanční rezervy jej však považujeme za vhodný.

Využít můžete také termínovaných vkladů. Obvykle na nich dosáhnete na vyšší úrok než u spořicího účtu, ale peníze máte k dispozici až po uplynutí doby, na kterou si termínovaný vklad sjednáte (může to být půl roku, 1 rok, 2 roky, 5 i 10 let). Mezi další oblíbené spořicí produkty patří stavební spoření nebo penzijní připojištění. Střadatelé nepodstupují prakticky žádné riziko a mohou dosáhnout i na populární státní příspěvky. Pokud však chcete peníze vybrat předčasně, budete se potýkat s řadou problémů a přijdete o jejich hlavní výhody.

Vytrvejte!

Jakmile si vyberete spořicí produkt, bude před vámi poslední a nejtěžší úkol. Vydržet! Svědomité a pravidelné spoření je nikdy nekončící proces, který vyžaduje disciplínu. Nejlepší, co můžete udělat, je poslat každý měsíc stejnou částku na spořicí účet nebo jiný produkt ve chvíli, kdy vám přijde výplata. Ideální je si nastavit trvalý příkaz. Proč? Peníze budete mít uložené bokem od svého hlavního účtu a nebude vás lákat je utratit. Zároveň budete mít jasně definovaný finanční rámec, v rámci kterého se můžete pohybovat se svými výdaji, aniž by jste ohrozili svoje spořicí snahy. Navíc tím šetříte čas, protože nebudete muset každý měsíc řešit, kolik jste vlastně ušetřili.

Pokud přece jen někdy polevíte, nebuďte na sebe zbytečně tvrdí. Pochybení je lidské a pokud se další měsíc ke svým spořicím návykům vrátíte, v dlouhodobém horizontu Vás to nijak neohrozí.

Přidat komentář