Tipy

TOP 5 tipů na úklid domácnosti

Čas od času je v každé domácnosti potřeba udělat generální úklid. Je dobré si stanovit určitý systém pro rychlý a efektivní úklid. Máme pro vás několik tipů, které vám s tím mohou pomoci.

Pro začátek je ideální si rozdělit celou domácnost do pěti základních kategorií. Napište si seznam, jak budete postupovat a co všechno hodláte čistit. Během úklidu si pak jednotlivé položky odškrtávejte.

Sedací nábytek

Pokud máte koženou sedací soupravu, pak je nejlepší čisticí pěna na kůži, nebo sedlové mýdlo. Je v nich obsažen olej a vosky bránící vysychání a praskání kůže.

Škrábance a praskliny v kůži pomůže vyřešit voskový přípravek pro obnovu hladkosti a sjednocení barevnosti. Občas může změnu barvy zapříčinit džínovina i jiné oblečení. To pak stačí použít čisticí pěnu na kůži, ta by měla pomoci.

Když objevíte skvrny na kožence, využijte k jejich čištění destilovanou vodu. Nikdy na to nezkoušejte vodu z kohoutku, protože by se díky mineralizaci mohl vytvořit nepěkný světlý okraj či mapa.

Důležité je otírat skvrnu směrem od okraje do středu. Obráceně by se totiž zvětšovala. Jakmile ji destilovanou vodou očistíte, ještě celý povrch jemně otřete vlhkým hadrem.

Malé skvrny na textilním potahu čalouněného nábytku je možné vyčistit jedlou sodou rozmíchanou s trochou vody. Není nutné látku příliš namáčet, stačí jen lehce poklepat hadrem.

Tmavší skvrna, než je barva látky, snese ve vodě rozpuštěný kypřicí prášek do pečiva. Nechte ho chvíli působit a pak otřete čistou vodou.

Potahy z mikrovlákna jsou choulostivější, takže potřebují velmi šetrné přípravky. Nejlépe se hodí šampony na koberce či čalounění. U nesnímatelného potahu je nejlepším řešením parní čistič.

Dřevěný a dřevotřískový nábytek

Nábytek s bílým nátěrem má tendenci šednout a žloutnout. Pokud se v místnosti kouří, tak to platí dvojnásob. Pro obnovu původního vzhledu je vhodné použít vodu s octem. Ještě efektivnější je voda s odstraňovačem skvrn z prádla, který v ní rozpustíte. Ten se dá použít pouze na matně bílé povrchy.

Lakovaný nábytek nechce použití hrubých materiálů. Jeho lesku však může často uškodit i obyčejná utěrka z mikrovlákna. V takovém případě pomůže leštěnka na lakované povrchy, která lesk navrátí.

Na hodně velkou špínu na laku se dá bez obav využít čisticí guma. Z úklidových hadříků se nejlépe hodí jelenice nebo cokoliv z jemné bavlny.

Dřevo, které je lazurované a voskované, nesnáší jakékoliv horké předměty. Ke vzniku světlého otisku stačí klidně jen porcelánová konvice s horkým čajem. Kupodivu s odstraněním takového otisku může rychle a jednoduše pomoci obyčejný fén.

Proud horkého vzduchu namíříme na světlý otisk na povrchu a několik minut ho budeme zahřívat. Působením horka bude skvrna po částech mizet.

Kuchyň je nejdůležitější

V každé kuchyni se vyskytuje chrom a nerezová ocel. Jejich největší slabinou je, že se na nich tvoří tmavé skvrny. K tomu stačí tekutiny, mastnota, nebo jen dotek prstů. K jejich odstranění stačí jemný hadřík a čistič na sklokeramické desky, případně přímo na nerezové povrchy.

Vodovodní baterie by měla být zářivě lesklá.  Toho se dá docílit snadno. Když ji vyčistíte, otřete ji pečícím papírem. Zůstane lesklá a bude odpuzovat vodu. Stejný postup můžete udělat i s baterií v koupelně. Mnohdy se do kuchyně volí mezi podlahové obkladačky bílá spárovka, která je náchylná na znečištění. Přečtěte si, jak spárovací hmotu správně vyčistit a navrátit její původní barvu.

Důkladnou péči potřebuje mikrovlnná trouba. Na to stačí miska s vodou, do které dáme ocet či citronovou šťávu. To pak vložíme do trouby a zapneme na 5 až 10 minut. Díky působení kyselých par se změkčí veškeré usazeniny a snáze se rozpustí i mastnota. Poté jen stačí prostor mikrovlnky otřít vlhkým hadrem.

Koupelna

Na čištění spár mezi obklady se mnohdy používá prášek do pečiva. Pokud se vám do něj nechce, využijte sprej na obklady, který je daleko účinnější. Kdo takový čistič nemá, může si doma vyrobit vlastní.

Na to vám stačí čistič skvrn pro prádlo. Ten rozpustíte v troše vody a rozetřete na spáry. Nechte 10 až 15 minut působit a poté důkladně opláchněte.

Vápenaté usazeniny zvládne trocha vody s octem v poměru 1 díl vody a 5 dílů octa. To nechte působit 30 minut a v případě potřeby opakujte.

Jestli máte zažloutlou vanu, poradí si s tím obyčejný peroxid. Buďte však opatrní a před jeho použitím nejprve otevřete okno dokořán a vezměte si gumové úklidové rukavice.

Poté nalijte na hadřík peroxid v neředěném stavu a celou vanu vytřete. Nechte chvilku působit a pak co nejpečlivěji vypláchněte čistou vodou.

Ostatní vybavení domácnosti

Poslední skupinu tvoří často opomíjené drobnosti. Například látková stínidla je možné čistit pouze mechanicky. Využijte vysavač, utěrku z mikrovlákna, nebo obyčejný měkký kartáček na šaty. Skvrn se zbavíte pomocí čisticí gumy.

Pokud máte kávovar s jemnými papírovými filtry, pak je můžete využít i jako praktickou antistatickou utěrku na prach. Lze s nimi vyčistit monitory a ostatní elektrická zařízení od prachu.

Na čistění koberců používáme nejen klasický vysavač, ale také multifunkční s funkcí tepování. To, ale často nestačí. Stále platí, že je dobré vynést občas koberec ven a pořádně ho vyklepat. Snadno se tak odstraňuje i špína zapadlá ve větší hloubce.

Největším lapačem prachu jsou hliníkové lamely žaluzií. Jejich čištění je zdlouhavé a značně náročné. Dobře funguje, když se lamely sklopí a nejdříve otřou suchou utěrkou z mikrovlákna. Potom použijte k očištění octovou vodu. Nakonec vyleštěte sklo pomocí čisticí pěny.

Podívejte se i na jiné články plné rad. Například jarní úklid domácnosti, kdy je základem mytí oken, co usnadní jarní úklid, ale také jak vybrat dřezovou baterii a jaký přístroj je nejvhodnější, když čistíme párou.

Zdroj foto: pixabay.com

Přidat komentář