Bydlení

Co usnadní jarní úklid? Pomůže robot nebo knížka

jarní úklid

S prvními slunečními paprsky po dlouhé zimě se většině z nás objeví úsměv na tváři. Konečně přichází jaro. A spolu s ním nepříliš oblíbený jarní úklid, který vás doma čeká. Naštěstí dnes existuje spousta vychytávek, které vám uklízení ulehčí. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Robot či vysavač na mytí oken

Mytí zaprášených oken se ani letos nevyhnete. Tentokrát si však můžete vzít pomocníka, který vás na rozdíl od vašich dětí nebo partnera neodbude výmluvami. Existují dvě varianty: roboti nebo vysavače. Roboti se dokážou přichytit k oknu a automaticky jej umyjí. Není tedy potřeba, abyste u okna stáli, můžete tohoto pracanta pozorovat, zatímco sedíte na gauči a popíjíte kávu. Nevýhoda robotů je ta, že po nich musíte okno trochu doleštit, mají problém například s vyčištěním rohů.

Pokud byste si vybrali vysavač, musíte u okna přímo stát a s přístrojem sami manipulovat. Vysavače však mytí oken výrazně ulehčí, většinou disponují senzory, které zvýší tlak umývání, pokud přijdou do kontaktu se sklem. K některým vysavačům navíc dostanete prodlužovací tyč, takže bez problémů umyjete i hůř přístupné části. Spousta těchto vysavačů jde použít také na čištění dalších povrchů, jako třeba dlaždice, zrcadla, sprchové kouty apod.

Úklidové prostředky

Stačí zaběhnout do nejbližší drogerie a najdete tolik úklidových prostředků, až vám budou oči přecházet. Protože na trhu existuje spoustu různých druhů, sepsali jsme pro vás několik postřehů, které možná při jejich pořizování oceníte:

  • pokud vám není ekologie ukradená, kupte si prostředky, které obsahují pouze přírodní suroviny šetrné k životnímu prostředí. I tyto výrobky si se špínou umí poradit a navíc často krásně voní, třeba po levanduli. Pro inspiraci se podívejte na web ecoblog.cz.
  • účinné čisticí prostředky si můžete vyrobit i sami a to z několika málo surovin (například z octu). Na internetu najdete různé návody, jak na to.
  • spoustu věcí vyčistíte i s tím, co už máte doma. Například plovoucí podhlahy jdou šetrně umýt, pokud do vody přidáte trochu dětského šamponu.
  • při nákupu sledujte, co prostředky obsahují. Vyhněte se takovým, které obsahují benzen, xylen, chlor, metanol a etylbenzen. Jedná se o látky zdraví škodlivé, které by ve vaší domácnosti neměly vůbec být. Často se používají pro čištění koupelen a toalet.

Nechte si poradit od profíka

Pokud tentokrát plánujete jarní úklid opravdu ve velkém, nechte se inspirovat, jak na to. Poradí vám třeba Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy. Tento světový bestseller vám ukáže úklidy domácnosti trochu jinak, a to třeba z hlediska vaší osobní rovnováhy a pohody. Zároveň se v něm dozvíte několik užitečných tipů a triků, jak se s nepořádkem u vás doma efektivně vypořádat.

Nepřehlédněte

Přidat komentář