Tipy

Buďte připraveni, když napadne sníh

Přípravy na zimu není radno podceňovat, zvlášť když o sobě sníh dá většinou vědět hned, jak skončí Vánoce, které si už několik let za sebou užíváme tzv. na blátě. Přestože na horách si sněhovou pokrývku vychutnáváme plnými doušky, ve městech a na frekventovaných tazích z ní zase takovou radost nemáme.

Zejména ve chvíli, kdy nečekané sněžení zaskočí silničáře a ti se s odklízením sněhu opozdí. Ostatně nadšením ze sněhu neskáčou ani všude na venkově nebo tam, kde se jednoduše komunikace v zimě neudržují.

Bez ohledu na to, jestli máme ze sněhu radost nebo ne, musíme být připraveni na to, že ho bude potřeba odklidit, a to hlavně v tom případě, že bydlíte ve vlastním domě. Ideální je sněhová fréza, ale samozřejmě, že jen těžko si pořídíte velkou frézu na miniaturní chodníček či krátkou cestičku od vrátek.

Na to si vystačíte svými vlastními silami, stačí k tomu jen pořídit ty nejvhodnější pomůcky. Není to ovšem jen o úklidu sněhu z chodníků a cest, očistit je potřeba také auto atd. Nezapomínejme také na svou obuv či těsnění auta nebo třeba opěru v podobě hole.

Lopata na sníh

Jasné je, že nemyslíme ty staré těžké lopaty, které pamatují ještě časy vašeho dědečka či pradědečka. Na odklízení sněhu se hodí lehká lopata, která je kvalitní a také odolná natolik, aby zvládla i větší nápor sněhové nadílky.

Celkově je dobré, když bude lopata v ruce příjemně sedět a pokud je ta možnost, měli bychom zvolit takovou, která má ergonomicky tvarovanou rukojeť. Musíme také zohlednit, možnost použití rukavic, takže to chce rukojeť v menším provedení, aby se nám snadno a mnohem pohodlněji pracovalo.

Hrablo na sníh

Kdo by to neznal, násada praskne, lišta úplně odpadne nebo se hrablo jednoduše přelomí už při druhém použití a stačí k tomu jen větší zátěž nebo mráz. To se nám nemůže hned tak stát, pokud zvolíme opravdu kvalitní produkty a nebudeme upřednostňovat levné pomocníky na odklízení sněhu.

Spousta lidí si myslí, že když bydlí v nížině, tak je to zbytečnost, protože sníh přece odklízí jen občas, ale i tak se vyplatí investovat do kvalitnějšího nářadí. Nabídka je opravdu bohatá, takže je z čeho vybírat a jestli se zaměříte na osvědčené značky, nemůžete sáhnout vedle.

Na výběr máte shrnovač na sníh, který zvládne zabrat větší plochu a sníh účinně hrnout před sebou až na cílové místo a často bývá dokonce vyzbrojen kolečky pro lehčí manipulaci, nebo hrabla na sníh, kterými sníh rovněž můžeme hrnout, ale zároveň také odhazovat podobně jako lopatou.

Posypání cesty

Dobré je, že ve městech se o posyp cest postará Technická správa komunikací, respektive by měla. Bohužel existuje i řada komunikací, kde si musíme s posypáním pomoci sami, jinak bychom si polámali kde co. Běžně se na cesty, silnice i chodníky používá posypová sůl. Ta ovšem nedělá dobře půdě, botám, tlapkám našich čtyřnohých miláčků, ale ani autům, tedy jejich pneumatikám.

Dobré je používat písek, štěrk, piliny, ale skvělá je i kamenná drť. Dokonce se občas využívá i popel z kamen, které jsou na dřevo, ovšem tady pokulhává možnost si takový fakt zkontrolovat, protože spousta domácností je schopna do kamen hodit i to, co se pálit nemá, takže to řada obcí zakazuje, aby se popelem sypalo.

Jinak se dají ostatní materiály bez problémů použít na uježděný sníh, led i námrazu. Jedno ale mají všechny tyto druhy “posypových“ materiálů společné a to, že si budeme muset po skončení zimy udělat menší brigádu a vše pořádně uklidit, neboť po nich zůstane všude nepořádek. V takovém případě není marné popřemýšlet o ekologičtější volbě posypu, např. keramickém posypu.

Keramický posyp

Pokud jde o keramický posyp, je maximálně účinný a ještě usnadňuje jarní úklid. Jakmile totiž zima odezní, stačí, když posyp zametete a použijete na záhony na zahradě, stejně jako na zelené plochy.

Nejen, že bude kypřit půdu, ale zároveň zlepší provzdušňování kořenových systémů rostlin. Nemusíte si lámat hlavu ani se skladováním, protože keramický posyp můžete klidně nechat jen tak ležet venku na zahradě. Jeho výhodou totiž je, že se z něj netvoří zmrzlé hrudky.

Vhodná obuv, aby to tak neklouzalo

Každou zimu se setkáváme s tím, že nám to na některých chodnících pořádně klouže a často nemáme daleko k nedobrovolnému pádu. V lepším případě si jen něco narazíme, v tom horším i zlomíme. Základem všeho je kvalitní obuv, vhodná do mrazu i sněhu, pokud možno s hrubou podrážkou/profilem.

Jenže i v botách s hrubým profilem nám může podklouznout nečekaně noha, takže není dobré se na ně spoléhat na 100 %. Nejlepší prevencí proti pádu je maximální opatrnost, jistota v nohou a také vhodné pomůcky.

Perfektně se hodí tzv. nesmeky na boty, což jsou protiskluzové návleky s kovovými hroty, díky nimž získáme na ledem pokrytých cestách větší jistotu při chůzi. Jednoduše se nasadí na boty a hned jak nejsou potřeba, se zase sundají.

Existuje několik druhů a jejich použití je odlišné. Na trhu je najdete v podobě pásku, který se nasadí přes špičku boty, s tím, že ze schodů či z kopce se musí jít opravdu hodně opatrně, nebo pak gumové, ty nasazujeme na botu. Ve většině případů jsou u obou druhů ocelové hroty.

Nesmeky vám zajistí bezpečnou chůzi bez sebemenšího zaváhání. Rozhodně je však nekupujte v supermarketu, ale ve specializovaných prodejnách, kde máte jistotu, že jsou skutečně kvalitní.

Celkem obstojně si vedou také textilní návleky. Někdo dokonce používá tekuté řetězy, a i když na některých najdete napsáno, že se hodí i na obuv, věřte, že to není nic extra. Hned při první příležitosti se někde přilepíte k podlaze a je vymalováno.

Pomocná hůlka

Každý, kdo hůlku používá, mi dá jistě za pravdu, že v zimním období to s ní na cestách není vůbec jednoduché. Opřít se totiž hůlkou o zmrzlou zem pokrytou vrstvou ledu není žádná legrace. Může to člověku velmi nepříjemně ujet a je na zemi. Což zejména u seniorů či jedinců, kteří jsou například po náročné operaci a musí hůlku používat, jako podpůrnou součást léčby, bývá velmi nebezpečnou záležitostí, neboť si mohou přivodit pád a zranit se.

Důležité je, pořídit si na hůlku zimní nástavec, který těmto nepříjemnostem zamezí a vy tak budete mít během chůze stabilní oporu právě ve své hůlce. Takový nástavec je ve většině případů sklopný a dá se tak používat jen v případě, že je to opravdu potřeba, například když jste na procházce a je sucho, ale najednou začne sněžit nebo bude přimrzat to, co už je na silnicích a na chodníku rozbředlé.

Na škodu nejsou ani trekingové hole, a pokud jste zvyklí je používat, nejen, že je opora mnohem stabilnější, ale nástavce vyměníte bez sebemenších problémů velmi rychle. Ostatně tyto hole jsou velmi oblíbené i během chůze, tzv. nordic walkingu, protože jsou pevné a praktické.

Nezapomeňte očistit auto

Všichni řidiči, ať už ti běžní či profesionální, by nikdy neměli vyjíždět na silnici, dokud nemají dokonale očištěné auto. Nejen, že jsou za to v současnosti dost mastné pokuty, ale především byste měli myslet na bezpečnost silničního provozu a to jak z pohledu řidiče, tak chodce, neboť i řidič musí občas chodit po svých.

Není nic horšího, než potkat na ulici neočištěné auto, a je jedno, jestli nákladní či osobní, ze kterého během jízdy padá neočištěný sníh a kusy ledu. V nestřeženém okamžiku vám může na předním skle přistát i větší množství sněhu a než stačíte zareagovat, hravě nabouráte auto před sebou nebo na přechodu srazíte chodce jen proto, že na vás hodil sníh nesvědomitý řidič s neočištěným autem.

Dobré není ani ponechání zasněženého auta s očištěným otvorem na předním skle, aby řidič viděl ven. Nikdy pořádně nevidíte a výhled bude asi podobný, jako když sedíte v ponorce a sledujete periskopem dění na vodní hladině.

Očištěno by mělo být komplet celé auto, a to včetně střechy, zrcátek a poznávací značky. Nezapomeňte také ze stěračů odstranit zmrazky, které se usazují na gumách, aby bylo možné v případě potřeby setřít sníh, co na vás hodil jiný řidič, a také nikdy nevíte, jestli během jízdy znovu nezačne sněžit, popřípadě i pršet.

Systém čištění záleží jen na vás, ale ideální je nastartovat, očistit zrcátka, boční skla, potom zadní sklo, SPZ na obou koncích vozu a nakonec přední sklo. Vyzbrojte se potřebnými pomůckami, jako jsou v tomto případě škrabky.

Ty můžete pořídit klasické nebo jako součást smetáku, kterým nejprve ometete sníh z auta a poté oškrábete zmrazky. Také se prodávají škrabky, na kterých jsou rukavice, do kterých zasunete ruku během odstraňování námrazy, aby vám nebyla zima, jsou velmi praktické.

Někteří lidé radí polít přední sklo kbelíkem horké vody, což je ten nejhorší nápad, co můžete pro své auto udělat. Klidně vám totiž může sklo prasknout a máte vystaráno. No, a když náhodou nepraskne, tak se na něm utvoří vrstva ledu, kterou budete jen stěží odstraňovat.

Těsnění ve dveřích auta je potřeba namazat

Spousta řidičů to považuje za zbytečnost, ale věřte mi, že ve chvíli, kdy se budou chtít dostat do svého automobilu a najednou zjistí, že jim dveře auta přimrzla ke gumě ve dveřích, dojde jim humor. Na trhu se vyskytuje mnoho vhodných přípravků, které jsou na bázi silikonu nebo glycerinu.

Silikonové přípravky jsou sice účinné, ale jen krátkodobě, takže je potřeba opakované ošetření gumy v průběhu zimy. Oproti tomu glycerin se o gumu postará mnohem účinněji a hlavně na mnohem delší dobu. Navíc se aplikují jednodušeji, protože se prodávají v tubě s aplikačním polštářkem, takže gumy/těsnění jen potřete a je to hotovo.

U silikonových prostředků bývá problém v tom, že jsou to nejčastěji spreje, takže se můžete během aplikování velmi nepříjemně nadýchat silikonu. Pokud je takový sprej kvalitní, nemusíme se obávat, že by jakkoliv uškodil ostatnímu vybavení auta.

Připravili jsme pro vás také několik rad, jak se připravit na sezónu zimních sportů, jak udržet ruce v teple pomocí ohřívače rukou, ale také například jak vybrat oblečení na hory a nosiče lyží.

Přidat komentář