Tipy

Snadné tipy, jak pořídit co nejlepší fotky

Každý, kdo se někam vypraví, se snaží pořídit nějaké pěkné fotografie, aby měl hezkou památku. Pokud chcete mít opravdu luxusně vyhlížející fotky, které zachytí ty správné okamžiky, musíte se trochu snažit.

Vůbec nezáleží na tom, jestli fotografie uložíte na flash disk, paměťovou kartu, v počítači nebo je necháte rovnou vyvolat, případně je budete sdílet na sociálních sítích, ať už půjde o Instagram, Facebook, Twitter a další. Hlavní je, aby výsledek vašeho snažení stál za to. Můžete fotit scenérii tropického ráje, krásné lesy na Moravě nebo třeba kachnu na rybníku, to není tak podstatné.

Pro vás je zásadní, zda se na fotce poznáte, jestli vyfotíte to, co jste si chtěli zapamatovat z vaší dovolené či zachytíte nějaký důležitý okamžik, který pro vás v životě hodně znamená. Samozřejmě, že ze všeho nejlépe vám to půjde s digitální zrcadlovkou, to ale neznamená, že s klasickým digitálním kompaktem či chytrým telefonem nemůžete pořídit zajímavé fotky. Máme pro vás několik užitečných tipů, jak mít co nejhezčí fotky.

Správné světlo je základ

Věřte nebo ne, ale bez správného světla to prostě nepůjde. Je to v podstatě základ pro úspěch každé jednotlivé fotografie. Nesmí ho být mnoho, ale ani málo. Když to vezmeme z obecného hlediska, tak absolutně nevyhovující je pravé poledne. To je totiž slunce vysoko na obloze a na fotkách to bude vypadat divně.

Nejen, že tam budou značné rozdíly mezi stíny a světlem, ale jednotlivé osoby nebo třeba památky jsou díky vysoko postavenému slunci až přehnaně ozářené. Ideální není ani fotografování za tmy. To nejlepší, co můžete udělat, je čekat na tzv. zlatou hodinku.

Podle profesionálních fotografů se tak říká té úplně první a také poslední hodině slunečního svitu. V brzkých ranních hodinách a poté k večeru je světlo mnohem měkčí, díky čemuž jsou výsledné fotografie úchvatné.

Naučte se pracovat s hloubkou ostrosti

Rozmazané fotky rozhodně nikoho neoslní ani nepotěší. Jednoduše řečeno, čím je hloubka ostrosti menší, tím rozmazanější bude oblast či objekt na který se snažíte zaostřit. Jestli vlastníte zrcadlovku, je možné hloubku ostrosti upravovat ovládáním clony.

Jakmile se clonové číslo zmenší, hloubka ostrosti se sníží, při zvětšení čísla je to naopak. Pravda je, že tento způsob focení už dnes zvládají i některé modely chytrých telefonů. Je to však možné pouze ve chvíli, kdy objektiv fotoaparátu umístíte co nejblíže k předmětu, který se chystáte fotit.

Kontrastem proti nudě

Správně rozmístěné objekty jsou to nejlepší, co pro svou fotografii můžete získat. U takové fotky se držíme pravidla tzv. zlatého řezu. Tento řez rozdělí každou fotografii na třetiny, a to jak horizontálně, tak vertikálně.

Nejdůležitější objekty je dobré mít umístěny vpravo dole. Ty méně důležité naopak vyniknou v průsečících. Rozhodně je neumisťujte do středu. Když narazíte na vhodnou scenérii/kompozici, určitě jí nezapomeňte lehce poměřit podle mřížky/řezu, jestli jsou všechny linie v tom správném zarovnání. Pak už vám nic nebrání vytvořit co nejlepší fotografie.

Změna perspektivy bývá prospěšná

Pokuste se občas podívat skrz hledáček objektivu jinak než obvykle. Fotíte stále z té samé pozice? Chyba, je potřeba občas na věci hledět z úplně jiného úhlu. Sedněte si třeba na zem, do dřepu, vylezte na zídku nebo si lehněte na záda. Velmi populární je z výšky focené jídlo.

Jestli zavítáte do nějaké vyhlášené restaurace nebo jen na dovolené ochutnáte místní speciality, pořiďte fotku z ptačí perspektivy, to znamená dát fotoaparát či mobilní telefon do výšky a takto jídlo vyfotit. Tento styl focení je velmi moderní a často na takové fotky narazíte na Pinterestu či Instagramu.

Na tváře nepoužívejte zoom

Kamkoliv se vydáte, vždy tam narazíte na spoustu zajímavých lidí. Někteří vás zaujmou natolik, že si je budete chtít na památku vyfotit. Pokud má být fotka opravdu pěkná a obličej čitelný, vyhněte se použití zoomu. Naopak jděte k vybranému objektu/člověku blíže. Je vám to divné, fotit z velké blízkosti cizího člověka? Nevadí, zapomeňte na stud a vyfoťte ho co nejlépe.

Zaměřte se na detaily

Jestli se snažíte ustoupit co nejvíce dozadu, aby bylo možné na fotku dostat co nejširší záběr, na kterém bude hodně věcí či objektů, je to k ničemu. Nechtějte vyfotit úplně všechno, z čeho nakonec může být absolutně zbytečná a nudná fotografie.

Zaměřte se raději na zajímavé detaily, díky nimž bude fotka jedinečná a zajímavá. Narazili jste třeba na hejno překrásných labutí a chcete si je vyfotit úplně všechny? Proč, když můžete vybrat tu nejkrásnější a zvěčnit jí třeba s jejími mladými. Uvidíte, že focení detailů si užijete mnohem víc, než když na fotku nacpete stovku lidí, které vůbec neznáte.

Momentky jsou IN

Naučili jste se, že když fotíte určité lidi, snažíte se je vždy pečlivě seřadit, řeknete jim, kdy se mají usmát, jak se tvářit atd., to vše jen aby se fotka povedla? Naprostá zbytečnost. Dejte tomu volný průběh a vyfoťte si třeba své nejlepší kamarádky ve chvíli, kdy se některá z nich polije vínem a druhá kamarádka se jí začne smát.

Prostě cvakněte fotoaparátem, když o tom nemají ostatní ani tušení a uvidíte, jaké skvosty posbíráte. Moment překvapení je nejlepším nástrojem, který vám zajistí ty nejzajímavější fotografie. Uchováte na nich totiž nejen vzpomínku na nějaký trapas, ale i atmosféru panující během pořizování fotky.

Experimentujte

Naučte se být kreativní, nápadití a vystihnout ten pravý okamžik ve zcela nečekaném okamžiku. Rozhodně se neboje trochu experimentovat a fotit klidně v naprosto nezvyklých pózách, na neobvyklých místech či v situacích, kterým by se každý raději vyhnul. Co horšího se může stát, než že se fotka nepovede. Není to nic hrozného, prostě to příště zkusíte jinak a budete zase o něco moudřejší.

Přečtěte si také, co je kyberšikana a jak jsou zneužívány moderní technologie, jak hubnout stylově s chytrým telefonem nebo podle horoskopu, a koukněte na zajímavý článek Ecocapsule, mobilní mikrodům ve tvaru vejce.

Přidat komentář