Móda Trendy

Sluneční brýle – módní doplněk nebo nezbytná výbava?

Sluneční brýle patří mezi oblíbené módní doplňky, ale zároveň je to účinná ochrana zraku/očí proti slunečním paprskům. Musí být slušivé, elegantní i splňovat vše, co od nich očekáváme, včetně UV filtru.

Vybrat si ten správný model není mnohdy jednoduché, neboť každý obličej má svůj specifický tvar a nehodí se tak na něj jakýkoliv typ brýlí. Někdo kupuje každý rok nové brýle, další nosí jedny několik let.

Důležité je si zapamatovat, že u starších brýlí se postupně snižuje účinnost UV filtru, a to i když jsou na pohled naprosto v pořádku. Pokud chcete mít jistotu, že bude filtr funkční a vaše oči chráněné, zajděte do nejbližší oční optiky a nechte si tam změřit výkonnost UV filtru.

Ostatně není na škodu to udělat i v případě, že jste si koupili neznačkové brýle na nějakém tržišti či v supermarketu. Pojďme se podívat co znamenají značky na brýlích nebo jak je vybrat podle tvaru obličeje.

Označení na čočkách brýlí

  • UV 400 – jakmile mají sluneční brýle ochranný faktor UV 400, máte jistotu, že vám budou poskytovat plnou ochranu před slunečními paprsky. Není to označení výkonnosti filtru, ale vlnová délka světla, kterou je filtr schopen zachytit. Faktor UV 400 poskytuje téměř 100 % ochranu proti UVA a UVB, kdy je vlnová délka kratší než 400 nanometrů.
  • CE – je potvrzení, že daný výrobek splňuje evropský standard rozšiřující ochranu až k vlnové délce 380 nanometrů. Zjednodušeně řečeno, že brýle chrání naše oči v širším spektru škodlivého UV záření.

Brýle neodkládejte ani u vody

V průběhu letních měsíců je nejlepší, když nosíme sluneční brýle po celý den. Možná vás to překvapí, ale nejvíce ohrožené jsou naše oči při pobytu u vody, bez ohledu na to, jestli je to moře, jezero nebo třeba jen rybník.

Faktem je, že dochází k odrážení slunečních paprsků od vodní hladiny a tím se zvyšuje jejich intenzita. Hladina vody tak v tomto případě funguje jako nežádoucí zrcadlo. Kromě koupání, je nutné brýle neodkládat ani při jachtingu či jiných vodních sportech.

Jaké zvolit brýle podle tvaru obličeje?

Když si vybíráme nové sluneční brýle, ze všeho nejdřív řešíme, jak nám budou slušet. Důležité je, aby byla vytvořena dokonalá harmonie mezi obrubami brýlí a linií obličeje. Pokud jde o správnou ochranu zraku, tam platí jednoduché pravidlo – čím větší plocha čočky je brýlemi pokryta, tím lépe je stíněna a tím i chráněna před dopadem škodlivých paprsků.

Kulatý obličej

V případě kulatého obličeje jsou ideální brýle hranatého či čtvercového tvaru. Velmi slušivé jsou také takzvané kočičí oči. Ty mají buď tvar motýlích křídel nebo jsou jednoduše zešikmené ke straně. Oproti tomu zcela nevhodné jsou brýle s kulatými obroučkami, těm se vyhněte.

Oválný obličej

Tak tady je to v podstatě bez problémů, protože ve chvíli, kdy se někdo pyšní oválným obličejem, může si vybírat skoro cokoliv, protože mu sluší téměř úplně vše. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, jsou moc malé nebo naopak přehnaně velké obruby.

Trojúhelníkový obličej

Vhodné jsou klasické pilotky, ale i kapkovité a jemné oválné tvary. Velkým obloukem se vyhněte brýlím, které mají horní část obrub širokou nebo disponují zdobenými obrubami. To vše by jen zbytečně zvýraznilo nežádoucí tvar obličeje.

Podlouhlý obličej

Mít podlouhlý obličej také není žádná výhra, ale vždy se dá vybrat vhodné módní doplňky, které jej opticky zkracují. To je i případ slunečních brýlí. Když jsou optimálně velké, že zvládnou obličej členit, zvládnou ho na první pohled i zkrátit. Opačným případem jsou menší či drobné brýle, s jejichž pomocí si obličej naopak znatelně prodloužíte a jeho délku ještě zvýrazníte.

Čtvercový a hranatý obličej

U tohoto typu obličeje je potřeba zvolit takové sluneční brýle, které jsou schopné jej zjemnit. Toho lze dosáhnou kulatým či oválným tvarem brýlí. V případě širokého obličeje se budou hodit takové, co jsou hodně široké přes spánky. Naprosto nevhodné jsou ostré a hranaté brýle.

Ztmavení čoček

Přestože nemá ztmavení čoček absolutně žádný vliv na sílu UV filtru, dokáže ztmavení ulevovat zraku, který je namáhán silnou intenzitou světla. Na pobyt ve městě si vystačíte s nižším ztmavením čoček, zatímco u vody musí být silnější. Odraz slunečních paprsků od hladiny totiž dokáže zvýšit jas světla klidně až o 80 %.

Ztmavení čoček dělíme do 5 stupňů, přičemž k vodě je vyhovující stupeň 3, zatímco do tropických oblastní v rámci dovolené je lepší stupeň 4. Ten je doporučován také pro všechny jedince, kteří mají choulostivější zrak.

Stupnice ztmavení

  • 0 – velmi světlý nebo čirý filtr propustí cca 80 – 100 % světla.
  • 1 – světlý filtr s propustností světla v rozmezí 43 – 80 %.
  • 2 – středně tmavý filtr propouští 18 – 43 % světla.
  • 3 – tmavý filtr má propustnost 8 – 18 %.
  • 4 – velmi tmavý filtr, u kterého je propustnost 3 – 8 %.

Jakou zvolit barvu čoček?

Pokud se chystáte na dovolenou, je nejlepší hnědé či kouřové zabarvení čoček. U hnědé je totiž běžné, že jen minimálně mění reálné barvy, a ještě filtruje modré světlo, respektive optický šum. Díky tomu vidí člověk jasněji, což je důležité hlavně když řídíme auto.

Vínové nebo růžové zbarvení čoček zase pomáhá ostře vidět detaily na modrém a zeleném pozadí, to uvítáme zejména při pobytu v přírodě. Je však potřeba si pohlídat, aby šlo opravdu o barvu čočky, nikoliv jen o její povrchovou úpravu.

Pak tu jsou ještě skla se zrcadlovým povrchem, které mají hnědozelený či modrý tón. Ty patří mezi nejoblíbenější. Pokud mají brýle navíc obroučky ve tvaru pilotek, je to výhra, protože tento model sluší v podstatě skoro každému.


Mrkněte také jak vybrat plavky na léto, jak vybrat ideální letní šaty podle typu postavy, jak si vybrat pohodlné spodní prádlo či typy plavek a jejich základní rozdělení.

Zdroj foto: pixabay.com

Zdroj info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD

Přidat komentář