Tipy Zdraví

Pravidla bezpečného opalování – jak je zvládnout levou zadní

Také rádi trávíte letní měsíce na pláži u moře, v zahradě u bazénu nebo třeba jen sezením v parku na přímém slunci? Vybledlá kůže je pro mnoho z nás noční můrou, protože mezi ostatními lidmi vypadají příliš nápadně a často se snaží udělat cokoliv, aby se aspoň trošku opálili a nevypadali jako sýr.

Prázdniny se blíží k jejich polovině, takže máte ještě spoustu času nachytat nějaký ten „bronz. Ostatně bronzová pokožka je pro většinu z nás velmi atraktivní a dodává člověku ten správný svěží a odpočatý vzhled, navíc je to dost sexy. Nic se ale nesmí přehánět, takže pokud se budete chtít opálit, musíte to dělat s rozvahou.

Sluneční paprsky představují riziko

Ve slunečním záření jsou obsaženy různé typy slunečních paprskůUVA, UVB a také UVC. Pokud jde o UVA záření, tomu se říká dlouhovlnné a je schopno pronikat do hloubky, tedy až do střední vrstvy kůže, známé jako dermis.

UVA paprsky nejsou určeny k opálení pleti, ale jejich následkem dochází k fotostárnutí, což je v překladu stárnutí pleti díky degradaci kolagenu a elastinu v kůži. To se projevuje vznikem vrásek a také povolením kontur pleti.

Kromě toho může způsobovat sluneční alergii, která se projevuje výskytem svědivé vyrážky, červenáním kůže a drobnými pupínky či puchýřky. Vedle alergie na slunce dochází díky UVA paprskům k poruše pigmentace, dokonce mohou mít podíl na výskytu rakoviny kůže.

Středněvlnné UVB paprsky tvoří pouhých 5 % z ultrafialového záření, které se dostane k Zemi. Právě zásluhou UVB paprsků se naše pleť pěkně opálí nebo dokonce i spálí. UVB mohou rovněž vyvolávat alergii na slunce či přispívat k rakovině kůže.

Oproti tomu UVC paprsky/záření, tedy krátkovlnné, disponuje tou nejvyšší energií. UVC záření je pro veškeré živé organismy karcinogenní/zhoubné, tedy nejškodlivější. Ovšem díky ozonové vrstvě se téměř neprotlačí atmosférou. V umělých podmínkách se využívá v tzv. germicidních lampách, ty jsou určeny pro dezinfekci povrchů.

Podle fototypu volíme faktor

Fototyp je určen mírou pigmentace kůže, respektive její schopností tvořit pigment melanin. V závislosti na tom, jaký jste fototyp, se následně liší doba, po kterou můžete být vystaveni přímému slunci, aniž by došlo k vzniku spálenin.

Fototyp 1

Poznáte jej podle velmi bledé a značně citlivé pokožky, na které jsou často i pihy, a také světlých či rezavých vlasů i světlých očí. Pro tento fototyp funguje přirozená obrana těla proti UV záření jen cca 5 až 10 minut. Měli byste používat opalovací krémy/přípravky, které mají ochranný faktor 50, přičemž absolutní minimum je 40. Tento fototyp by se měl slunci raději vyhýbat a držet se ve stínu, protože se stejně téměř nikdy neopálí, ale naopak se může spálit až bude pokožka rudá.

Fototyp 2

Lidé se světlou pokožkou, s blond či světle hnědými vlasy, vlastnící modré, zelené či šedé oči, mohou pobývat na přímém slunci bez ochrany zhruba 10 až 20 minut. Na slunci jejich pleť rychle rudne a málokdy se opálí. Vhodným ochranným faktorem je v tomto případě 20, ale při pobytu na horách nebo u moře bude rozhodně potřeba spíš faktor 30.

Fototyp 3

Jste od přírody bruneti, rychle se opálíte do bronzového odstínu a spálíte se opravdu jen minimálně? Pak jste fototyp 3 a přirozená ochrana u vás funguje cca  15 – 20 minut. Pokožka tohoto fototypu se velmi dobře opaluje a ke spálení dochází jen velmi zřídka. Co se týká ochranného faktoru, stačí vám 10 až 15, ale u moře či na horách sáhněte po faktoru 25 až 30.

Fototyp 4

Černé či hnědé vlasy a snědá pokožka, jejíž největší výhodou je, že se v podstatě nikdy nespálí a při pobytu na slunci začíná rychle hnědnout? Bingo, máte přesný popis fototypu 4. Přímé slunce snesete bez jakékoliv ochrany 20 – 30 minut. Pro ochranu před slunečním zářením vám stačí faktor 10, i když na hory a k moři si vezměte raději faktor 15.

Poznámka: SPF 15 dokáže zablokovat cca 93 % paprsků, to znamená, že se do kůže dostane 1/15 UVB záření. Oproti tomu SPF zvládne blokovat zhruba 97 % paprsků, takže propustí jen 1/30 záření UVB. SPF 50 propustí do kůže 1/50 UVB záření, zvládne tedy blokaci cca 98 % paprsků.

Nezapomínejte na betakaroten

Správná příprava pokožky na letní slunce, by měla začít uvnitř našeho těla. V praxi to znamená, že bychom měli ještě předtím, než začne hlavní sezóna doplňovat pravidelně betakaroten, tedy zvýšit jeho příjem.

Betakaroten je zdrojem vitaminu A, což je velmi důležitý antioxidant, jehož největší předností je zvyšování odolnosti kůže a ochrana buněk proti poškození. Nejlepší je, když jej do těla přijímáte v přírodní formě, to znamená prostřednictvím žlutého, oranžového a červeného ovoce a zeleniny, ale také z tmavě zelené.

Pokud nejste fanoušky zeleniny ani ovoce, můžete si jej zakoupit jako doplňky stravy. Nutno podotknout, že betakaroten je pouze prevence či spíš podpůrný prostředek, nikoliv 100 % ochrana před spálením pokožky.

Vhodné zdroje betakarotenu

  • Mrkev
  • Rajčata
  • Papriky
  • Mango
  • Brokolice
  • Špenát

Hlídejte si léky, které pravidelně i nepravidelně užíváte

Některé léky jako antibiotika, léky na snižování vysokého krevního tlaku a mnohé další, mohou být příčinou toho, že je kůže mnohem citlivější a více reaguje na sluneční záření. Podobné účinky mají některé kosmetické přípravky či rostlinné výtažky.

Dokonce i krátké slunění může vyústit až ve spálení kůže. Důležité je, abyste se v případě, že používáte nějaké léky a hodláte se opalovat, nejdříve poradili se svým lékařem, zda je vůbec opalování vhodné. Není na škodu si přečíst i příbalový leták každého jednotlivého léku.

Spálení kůže může hrozit, i když je obloha zatažená

Všichni si myslí, že na to, aby si člověk spálil kůži musí být na přímém slunci. To ale není až tak úplně pravda. Spáleniny si můžeme přivodit i ve chvíli, kdy je zataženo, neboť slunce svítí i přes mraky a vždy záleží hlavně na typu oblačnosti.

Co se týká tmavých mraků, tam je propustnost slunečních paprsků jen zhruba 32 %, ovšem u nadýchaných bílých mráčků počítejte s tím, že propustí až 89 % slunečních paprsků/záření. Je tedy lepší, když budete ochranné přípravky používat pro jistotu i při zatažené obloze.

Solárium v létě vynechejte

Během zimních měsíců si spousta lidí neodpustí návštěvu solária, ale v létě by na to určitě měli zapomenout. Lékaři jsou toho názoru, že kombinovat sluneční paprsky během léta s umělým zářením v soláriu rozhodně není dobrý nápad.

Právě naopak, je to ta nejhorší věc, co může dotyčný své kůži udělat. Určitě vám nemusíme připomínat, že už samo solárium je pro naše zdraví velmi škodlivou záležitostí. Ostatně podle WHO (Světová zdravotnická organizace), mohou solária ročně za několik tisíc zhoubných melanomů. Zvlášť nebezpečné je používání solária pro jedince mladší 30 let, u nichž je riziko vzniku rakoviny kůže vyšší o 75 %, než je tomu u lidí, jež do solária nechodí.

V případě, že solárium využívají lidé, kteří jsou mladší 25 let, pak je zde o 100 % větší riziko vzniku spinaliomu. Každý rok jsou vybraná solária kontrolována, zda nepřekračují platnou normu vyzařování stanovenou na 0,3 W/m2.

Ochrana kůže je důležitá za každých okolností

Jestliže v létě chodíte v takovém oblečení, které odhaluje velkou část kůže, jako je například tílko či top a kraťasy, pak byste měli opalovací krém používat neustále na všechny části kůže, které nejsou nijak chráněny.

Mnozí se domnívají, že by se měli takovým krémem mazat jen ve chvíli, kdy se povalují někde u vody, ale to je omyl. Kůži je nutné chránit vždy a všude, ať už sedíte na břehu jezera, procházíte se po turistických stezkách nebo jen jdete do města na nákup či do práce.

Ideální je, když dostatek opalovacího krému nanesete zhruba 20 minut předtím, než vyrazíte ven na přímé slunce. Důležité je, abyste zvolili ten správný ochranný faktor, tedy SPF (Sun protection factor) a to podle toho, jaký jste fototyp.

Minerální filtr

Pro děti je vždy nejlepší kupovat přípravky s SPF 50+, ideálně takové, které jsou přímo určené pro dětskou pokožku. Obsahují totiž minerální/fyzikální filtr, jež nezatěžuje jejich kůži nežádoucími chemickými látkami. Minerální filtr zůstává na povrchu a neproniká do pokožky. Funguje v podstatě jako zrcadlo.

Je to z toho důvodu, že dokáže odrážet UV paprsky (A + B). Díky tomu je riziko jakékoliv alergie naprosto minimální. Tyto ochranné přípravky jsou vhodné nejen pro děti a jejich citlivou pokožku, ale rovněž pro dospělé osoby, které trápí kožní intolerance, různé ekzémy či alergie. Jejich největší výhodou je, že působí ihned po nanesení na pokožku.

Vrstvu krému je nutné obnovovat

Jestli si myslíte, že stačí ráno natřít jednu vrstvu krému a vydrží vám až do večera, tak jste na omylu. Opalovací krém musíte obnovovat pravidelně a to každé dvě nebo tři hodiny. V případě, že se opalujete a zároveň s tím i chodíte do bazénu či do moře, pak vrstvu obnovujte častěji.

Vedle SPF (ochranného faktoru), je potřeba věnovat pozornost i samotnému označení krému. Pokud je na opalovacím krému označení water-resistant, musíte jej obnovovat každých 40 minut, u water-proof stačí obnovení po 80 minutách. Při týdenním pobytu u moře, ať už na dovolené či služebně, budete potřebovat zhruba 1 až 2 balení opalovacího přípravku, a to jen pro sebe. Nezapomeňte však i na ostatní, kteří jedou s vámi.

Nepodceňujte dobu použitelnosti

Všichni dobře známe datum trvanlivosti, jinak také datum expirace. Je to v podstatě důležitý údaj, označující dobu, respektive datum, do kterého se dá daný výrobek používat bez jakýchkoliv problémů. V případě kosmetiky však záleží i na době použitelnosti.

Ta představuje dobu, do kdy je nutné, aby byl přípravek spotřebován ode dne jeho prvního otevření. Když si zakoupený opalovací krém podrobněji prohlédnete, najdete tento údaj pod symbolem nádobky s krémem.

Na té je uveden počet měsíců, které máte na spotřebování. U přípravků určených na opalování je to většinou 6 až 12 měsíců. Takže jestli vám zůstal zbytek krému z loňské dovolené, zapomeňte na něj a kupte si určitě nový.

Skladování opalovacích přípravků

Co se týká životnosti opalovacích přípravků, které ještě nejsou otevřené, ta je zhruba 2 roky. Musíte je ovšem skladovat do 25°C. jakmile jsou uloženy na místě, kde teplota dosahuje vyšších hodnot, jejich životnost se rychle zkracuje.

Zcela nevyhovujícím místem pro skladování jakékoliv kosmetiky, včetně přípravků na opalování, je koupelna. Nejen, že se v ní střídají teploty, ale ještě je tam vlhko. Pokud jste na dovolené a nosíte si opalovací krémy na pláž, ukládejte je pro jistotu do chladicího boxu, podobně jako potraviny, zabráníte tak tomu, aby byl krém vystaven vyšším teplotám i přímým slunečním paprskům.

Kdy se slunci vyhýbat

Přestože je spousta lidí schopna pobývat na slunci od rána do večera, přičemž některým nezbývá nic jiného, pokud jejich pracovní den probíhá venku, například na stavbě, najde se určitá doba, kdy je lepší se slunci vyhnout.

Hovoříme o době, kdy je intenzita slunečního záření největší, což je v době od 10 do 15 hodin. V tuto dobu je ideální někam zalézt a na slunci pokud možno nepobývat. Faktem je, že je to doba, kdy slunce pálí nejvíce a opalovací krémy nejsou až tak účinné.

Poznámka: zvláštní pozornost je nutné věnovat dětem do jednoho roku života, u těch je jakýkoliv pobyt na přímém slunci nemyslitelný a musíte je chránit vždy, bez ohledu na to, jaká je intenzita slunečních paprsků. Takže venku je pokaždé potřeba je zastínit a schovávat před slunečním zářením.

Na co nezapomenout

Vedle opalovacích přípravků, které se postarají o ochranu kůže, musíte chránit i jednotlivé části těla. Ty nejdůležitější jsou hlava a oči. Pokud jde o hlavu, tam se hodí nějaká pokrývka hlavy, nejlépe kšiltovka nebo třeba klobouk. Na ochranu očí stačí sluneční brýle s dostatečným UV filtrem, který bude chránit zrak před jeho poškozením slunečními paprsky.

Přečtěte si také, jak posilovat imunitu otužováním a saunou, proč je chlorella oblíbenou zelenou potravinou, jak poznat éčka levou zadní či jak hubnout stylově s chytrým telefonem nebo podle horoskopu. Tyto články a mnoho dalších najdete na našich stránkách v kategorii Zdraví.

Přidat komentář