Zdraví

Tipy pro zdravou pleť

Zdravá a tím i krásná pleť je snem každé ženy, bez ohledu na její věk. Každý den se snažíme dělat vše možné i nemožné, abychom byly krásné a okouzlily každého muže. Zajímavé je, že některé ženy nemusí hnout prstem a mají úžasně zdravou pleť, aniž by cokoliv používaly a naopak existují takové ženy, které nevyjdou z domu bez potřebné tuny make-upu, dekorativní kosmetiky a různých přípravků, o nichž jsou přesvědčeny, že zajistí jejich pleti chybějící krásu a přesto jejich pleť nevypadá zdravě.

Faktem je, že má-li být pleť zdravá a tím i přirozeně krásná, musíme udělat mnohem víc než se jen nalíčit. Je důležité se o pleť správně starat a pokud možno začít od základu. Jestliže nezačneme s péčí zevnitř, bude veškerá snaha marná a výsledný efekt skoro žádný.

Není to totiž jen o používání kvalitní kosmetiky, která je samozřejmě jedním z pomocníků, chce to totiž také vhodnou životosprávu, úpravu jídelníčku, dostatečný příjem tekutin a mnoho dalšího. Máme pro vás několik tipů, díky nimž bude vaše pleť zdravá a dokonalá.

Jezte zdravě

Zdravé stravování je základ a neplatí to jen v případě pleti. Jídelníček by měl být pestrý a obsahovat hlavně ovoce a zeleninu, které jsou zdrojem vitaminů, minerálů, stopových prvků a mnoha dalších užitečných látek. Zejména důležité jsou antioxidanty, ty se o pleť starají zevnitř a vedle pleti, zlepšují naše celkové zdraví a posilují imunitu.

Podle odborníků je doporučováno až pět porcí ovoce a zeleniny každý den. Navíc je zásadní i druh, který konzumujete. Když totiž sníte vodní meloun, pak získáte nejen vitaminy, ale také dodáte pleti chybějící hydrataci. Jestli nemáte čas si připravovat třeba zeleninové či ovocné saláty, můžete konzumovat ovoce v podobě smoothie.

Pitný režim

Dnes a denně stále slýcháme, že dostatečný pitný režim je základem všeho. Ostatně u zdravé kůže je obsah vody 70 %, přičemž na povrchu je jí zhruba 12 %. Pleť, která nemá dostatečný přísun tekutin¨, bude vysušená a nebude vypadat příliš zdravě. Snažte se opravdu dodržovat 2 až 3 litry tekutin každý den, ideální je neperlivá voda (klidně ta z kohoutku) a neslazené čaje.

Pokud to jde, vyhýbejte se sladkým limonádám a také vynechejte colu a tomu podobné nápoje. Jinak se pokuste vypít denní limit. Jestliže se vám nepodaří vypít víc než jeden litr tekutin za den, budete škodit nejen pleti, ale také ledvinám, které rovněž potřebují tekutiny.

Pozor na dehydrataci pleti

Patříte k lidem, kteří nedokážou fungovat bez kávy den co den a vypijí i několik šálků? Pak mějte na paměti, že káva odvádí z těla vodu (dehydratuje) a to se může odrážet na vzhledu pleti. Stačí si jen zapamatovat, že za každý vypitý šálek kávy musíte vypít sklenici vody nebo neslazeného čaje, aby vaše pleť nevysychala.

Ostatně to platí i v případě černého čaje. Pleti moc dobře nedělá ani nadměrné pití alkoholu, proto je lepší se vyhýbat tvrdému alkoholu a dát si místo toho sklenu opravdu kvalitního vína a poté znovu sklenici vody, aby se zabránilo dehydrataci.

Dostatek spánku

Myslíte, že věčné ponocování a tím nedostatek spánku i odpočinku vaší pleti neublíží? Pravě naopak, dostatek spánku dokáže s pletí zázraky a je to na ní samozřejmě zřetelně znát. Když totiž málo spíte, chodíte spát hodně pozdě a každé ráno se budíte nevyspalá, pleť začne být nevzhledná, zašedlá a pod očima se vám vytvoří nepříliš lichotivé kruhy.

Vydatný spánek je základem krásné a hlavně zdravě vypadající pleti. Podle švédských lékařů vypadají ti lidé, kteří spí skutečně 8 hodin každý den lépe, odpočatě, atraktivněji a mnohem méně unaveně, naopak pokud člověk nespí jak má, je jejich pravým opakem.

Mytí obličeje

Extrémní výkyvy teplot nejsou pro pleť nic dobrého. Během mytí by měla být příjemně vlažná, protože moc horká voda bere pleti vláhu a dehydratuje jí. Oproti tomu extrémně studená voda zase způsobuje popraskání žilek v okolí nosu a také na tvářích. Teplotu vody si hlídejte nejen při mytí obličeje, ale i ve sprše, neboť pokožka těla je stejně choulostivá a trpí jako pleť.

Pleť potřebuje něžnost

Jste zvyklé, že se umyjete a pak se drhnete ručníkem tak silně, jak to jde? Tím se pleť natahuje a to ve většině případů ve směru dolů, čímž zrychluje její ochabování a vznikají pak vrásky. Ideální je ručník k obličeji jen přiložit a nechat do něj vodu z pleti nasát. Poté aplikujte pleťový krém, který běžně používáte, protože když je pokožka ještě vlhká, daleko lépe se vstřebá a tím pak daleko účinněji působí.

Používejte správnou kosmetiku

Inventura kosmetiky není na škodu a měla byste se jí věnovat pravidelně. Často totiž v kosmetické taštičce najdeme prošlé poklady, které nám mohou po použití na obličej vyvolat nepříjemné alergické reakce, různá podráždění a v neposlední řadě i zhoršení kvality pleti.

U běžných krémů je doba použitelnosti po otevření zhruba rok, zatímco u čistě přírodních produktů či těch označených jako bio, je to jen 3 až 6 měsíců. Dekorativní kosmetika je kapitola sama pro sebe, tam je důležité pravidelně obměňovat řasenky a pudry, ty jsou největším semeništěm bakterií, navíc se po 6 měsících zhoršuje kvalita pigmentů.

Výběr kosmetických přípravků se odvíjí podle typu pleti. Dejte však pozor, abyste věděla, jaký typ pleti máte. Ono totiž bývá pravidlem, že když byla pleť třeba před deseti lety normální, teď klidně může být suchá. Je dobré si nechat určit typ pleti a tomu pak přizpůsobit výběr vhodné kosmetiky, ať už jde o krémy, pleťové masky, dekorativní kosmetiku a další.

Nežádoucí nečistoty

Dotýkáte se pleti a to nejen rukama, ale třeba také mobilním telefonem? Víte, že na telefonu je možná více bakterií než na WC prkénku? Dopřejte mu jednou týdně očistu a otřete ho antibakteriálními ubrousky. Podobně jsou na tom kosmetické pomůcky, jako třeba štětce na make-up, pudr nebo oční stíny. Když je nebudete pravidelně čistit, akorát docílíte toho, že si pravidelně nanášíte bakterie, mastnotu a zbytky různých kosmetických přípravků po obličeji. Štětce jednoduše oplachujte pod tekoucí vodou tak dlouho, dokud nebude zcela čirá voda.

Nevhodné diety pleti neprospívají

Snažíte se zhubnout do plavek a držíte různé přísné diety? Můžou vám díky tomu chybět důležité vitaminy, způsobující nezdravě vypadající pleť. Bez vitaminů a minerálů je pleť unavená, náchylná k tvorbě vrásek a celkově nevypadá moc hezky. Místo sladkostí se zakousněte do čerstvého šťavnatého jablka, to dodá vitaminy, minerály a chybějící energie.

Co dalšího pomáhá ke zdravé pleti?

  • před spaním se vždy důkladně odličte
  • nevymačkávejte žádné pupínky na obličeji
  • používejte jen osvědčenou a vyzkoušenou kosmetiku
  • vyhýbejte se jakémukoliv stresu
  • zapomeňte na cigarety
  • používejte krémy s ochranným faktorem (na slunci)
  • užívejte vhodné potravinové doplňky (určené přímo pro pleť)

Jaké triky pomáhají ke zlepšení zdraví vaší pleti?

Přidat komentář