Bydlení

8 případů pro sekačku: kterou potřebuje vaše zahrada?

Pokud máte to štěstí a vlastníte zahradu, jistě víte, že s jarem se vrací i péče o ni. Po zimně je co dohánět. Pokud jste se rozhodli, že se letos do toho pustíte s novou sekačkou, přečtěte si pár věcí, ve kterých byste si měli udělat jasno.

Základní sada otázek:

  • Jaký je váš pozemek?
  • Jaký je váš typ?
  • Benzín, elektřina, nebo akumulátor?
  • Jaký by měla mít výkon?
  • Jakou by měla mít “kapotu” aby se líbila?
  • Jaké další funkce vás budou zajímat?
  • S košem, nebo bez?

Kauza 1.: Velikost zahrady

Jistě znáte svou zahradu jak vlastní boty. Je to menší pozemek, posetý záhony? Potom asi nepotřebujete traktůrek se záběrem přes 50 cm. Takové sekačky jsou stvořené spíše pro velké pozemky bez výraznějších překážek. Pro vás je ideální elektrická, nebo benzínová rotační sekačka.

Důležitý je i charakter terénu. Jestli máte zahradu členitou a zvlněnou jak mořská hladina, bude se vám asi hodit benzínová sekačka bez kabelu nebo aku sekačka. Kabel se totiž dokáže omotat kolem každého keře, který potkáte. Prostě a jednoduše, jedním z nejpodstatnějších kritérií pro výběr sekačky je povaha vaší zahrady. Pro tu to přece celé děláte.

infografika-sekacky

Kauza 2.: Typ sekačky

Zmínili jsme už rotační sekačky i pro jaké zahrady se hodí. V boji proti anarchii trávníků ale zdaleka nejsou samy.

  • Bubnové sekačky se bez problémů vypořádají se zapleveleným terénem i s dlouho nesečenou travou. Mají tři až čtyři nože na bubnu a k zemi drží jako přibité, takže zvládnou i složitější terén. Jejich nevýhodou je ale to, že neumí sbírat trávu do koše.
  • Diskové sekačky nemají buben. Mají disk, logicky. Pokud máte hodně členitou zahradu, plnou keřů, kamenů a větví, bude disková sekačka to pravé ořechové. Jen tak něco jí totiž nerozhází.
  • Strunové sekačky a křovinořezy jsou mezi mezi spotřebiteli druhé nejoblíbenější hned po sekačkách rotačních. A stejně jako ony se dělí na benzínové a elektrické. Pro sekání celé zahrady se nehodí, naopak jsou ideální pro závěrečnou úpravu trávníků a dostanou se s přehledem i do špatně dostupných míst.

Pokud si potrpíte na velmi krátce střižený trávník, rozšiřte svůj zahradní ansámbl o ruční, nebo vřetenovou elektrickou sekačku. To, že umí vážně precizně stříhat, potvrzuje i fakt, že jsou že je můžete zahlédnou i při práci na fotbalových hřištích.

benzínová sekačka

Rotační benzínová sekačka Hecht 548 SW 5 in 1

Kauza 3.: Benzín, elektřina, nebo baterka

Jak už padlo výše, máte na výběr mezi benzínovými a elektrickými sekačkami. To ale není všechno, ještě jsou tu sekačky na baterky. Tedy ne, že by nefungovaly, jen se nabíjí přes akumulátor. Aku sekačky jsou tak mnohem šetrnější k životnímu prostředí, jejich životnost ale logicky není nekonečná. Vydrží pracovat kratší dobu než benzínové stroje, ty jsou ale zase náročnější na údržbu i provoz.

Výdrž elektrických sekaček je téměř nekonečná, pokud je tedy v zápalu sekání nevytrhnete ze zásuvky. Jejich další nevýhodou je horší manipulace. Takže ne, nepoužívejte je na sekání rozlehlých jabloňových sadů. Nebo budete mít chuť se na tom kabelu oběsit.

Kauza 4.: Motor a výkon

Bez motoru vám toho sekačka moc neposeče. Jeho výkon musí při tom být přímo úměrný velkosti zahrady. Čím větší výměra, tím větší budete potřebovat záběr nože a tedy i silnější motor. A naopak, je zbytečné kupovat si nabušenou sekačku, když máte jen skromnou předzahrádku. Určitě si vystačíte s motorem o výkonu 4 HP. Pro střední zahrady se hodí stroje o výkonu 5 HP a pokud se můžete pochlubit pozemkem s opravdu velkorysou výměrou nad 1 500 m2, nejspíš byste měli shánět sekačku o výkonu 6 Hp.

bosch-rotak-32-li-ergoflex

Rotační elektrická sekačka Bosch Rotak 32 Ergoflex

Kauza 5.: Šasi

Krunýř, skořápka, kapota, obal nebo šasi, říkejte si tomu jak chcete. Všechno to jsou synonyma. Pro jeho výběr ale každopádně vezměte v úvahu dvě kritéria: materiál a výšku. Pokud svou zahradu nestíháte sekat často, potřebujete poměrně vysoké šasi, které nebude v bujném porostu drhnout. Nízké šasi se naopak hodí spíše pro suchou a často sekanou trávu.

A jaké jsou v nabídce materiály? Plastový obal najdete u malých, levnějších a většinou elektrických sekaček. Jak asi čekáte, není moc odolný. Plechové šasi je nejrozšířenější, kryje sekačky střední třídy a zvládne i náročnější podmínky. Nejvíc vydrží karosérie ze slitin hliníku. Je lehká, kvalitní a najdete jej u těch nejlepších (a samozřejmě také nejdražších) sekaček.  

Kauza 6.: Příslušenství

Už byste mít alespoň rámcovou představu o tom, jakou sekačku byste rádi. Tak my vám v tom ještě uděláme trochu zmatek. Zamyslet se totiž musíte i nad příslušenstvím. Ergonomické madlo s nastavitelnou výškou by mělo být samozřejmostí, v opačném případě vás budou po sekání bolet nejen ruce, ale i záda.

Regulovat by měla jít i samotná výška sečení, díky které se snadno přizpůsobíte aktuálnímu stavu trávníku. A pak je tady pojezd. Ten sice lehce zvedne cenu sekačky, zároveň vám ale usnadní práci, takže se nad ním zamyslete. Chtějte pojezd s nastavitelnou rychlostí.

mulčování

Kauza 7.: Koš

Sběrný koš by měl mít dostatečný objem, který se zase odvíjí od velikosti zahrady a pravidelnosti sekání. Není žádná velká slast ho neustále vynášet. Ale neznamená to, že větší koš je vždycky výhra, nezapomínejte, že ho budete brát do ruky a vyklepávat poměrně často.

Co do materiálu, můžete trávu chytat do látky, nebo do plastu. Nelze úplně říci, co je lepší, záleží spíš na vkusu. A pokud jste váhaví, zkuste kompromis v podobě kombinovaného koše, který je napůl plast a napůl látka.

Samozřejmě je tu ještě ta varianta, že nechcete koš řešit vůbec. V tom případě máte na výběr sekačky s bočním, nebo zadním výhozem.  A odtud je už jen krůček k mulčování, velkému hitu posledních let. Co si pod tím máte představit? Tráva je rozsekána na miniaturní kousky, které fungují jako přírodní hnojivo. Nesmíte ale mulčovat trávu delší než 3 cm, jinak může dojít k překyselení půdy.

Kauza 8.: Údržba

Své sekačce pravidelně měňte olej, kontrolujte svíčku a filtr, opotřebení a znečistění součástek a pevnost obalu. Tedy samozřejmě, že u aku sekačky je to jiné než u elektrické nebo u benzínové. Prostě se o ní starejte jako o vlastní a nebojte se přečíst návod, někdy to není na škodu. Zároveň se při koupi ujistěte, že vámi zvolená značka sekačky má dobrou síť servisů, abyste kvůli každé prkotině nemuseli lítat po všech čertech.

Přidat komentář