Základním kamenem každého praní je kvalitní prací prostředek, voňavá a hlavně účinná aviváž, ale i správný postup během pracího cyklu, kdy je prádlo v pračce. Vytažením čistého prádla z bubnu pračky rozhodně vaše práce ale nekončí. Ještě se musí usušit, vyžehlit, složit a následně uložit. Vypráním to zkrátka celé teprve začíná.
Pokud máte sušičku prádla, pak je sušení i žehlení minulostí. Většina sušiček je schopna prádlo vysušit tak, že ho můžete rovnou vyjmout z bubnu, složit a uložit do šatní skříně, neboť je suché a krásně rovné.
Mnoho lidí nesnáší, když musí u každého kousku prádla studovat cedulku, jak se daný materiál vlastně pere, při kolika stupních atd. Někdo se jejich čtením vůbec nezabývá a nahází do pračky mix materiálů bez nějakého třídění. Potom se diví, že nějaký ten svršek nevypadá tak, jak původně vypadal. V případě prádla se trocha pečlivosti rozhodně vyplatí.
Základní materiály
Nevhodně zvolená teplota dokáže poškodit jakoukoliv látku a to natolik, že pak bude daný kousek oblečení či bytového textilu na vyhození. Často se to stává i u takových látek, do kterých byste to na první pohled neřekli. Správná péče o vaše prádlo vám prodlouží jeho životnost a zachová déle barvu.
Velmi populární jsou v dnešní době bambusová vlákna. K jejich největším výhodám patří antibakteriální a antistatické vlastnosti. Je to v podstatě přírodní materiál, který tak trochu připomíná bavlnu, jen s tím rozdílem, že oděvy, povlečení a další produkty vyrobené z bambusových vláken nejsou schopné odolat vysokým teplotám.
Pokud zvolíte skutečně stoprocentní bavlnu, pak si můžete být jistí, že je velmi odolná vůči opotřebení, jen nám na ní trochu vadí, že se dost mačká. Jakmile si pořídíte něco bavlněného, musíte si zjistit, jestli látka neobsahuje také syntetická vlákna. To je totiž důležité při žehlení, neboť syntetika potřebuje mnohem nižší teplotu žehličky než klasická čistá bavlna.
Úplně jiná kategorie je džínovina, samozřejmě ta pravá. V případě pravé džínoviny víme, že její rub má bělavou barvu, zatímco na líci je obarvená. Je běžné, že se k bavlně přidají elastická vlákna, díky čemuž je pak látka daleko poddajnější a lépe se s ní pracuje, navíc se i pohodlněji nosí.
Opět si musíme dávat pozor při žehlení. Džínová vlákna jsou choulostivá na vyšší teplotu a mohlo by snadno dojít k jejich poškození. Ideální je, když se džínové oděvy suší na ramínku. Kalhoty je lepší pověsit, ale tak, aby byl pas dole, a spodní části nohavic se zakolíčkují na ramínko nebo prádelní šňůru.
Vlna, hedvábí a len
V současnosti narazíte nejčastěji na ovčí vlnu, které se často přidávají umělá vlákna. Co se týká vlněných oděvů, tak po vyprání je rozhodně neždímejte. Dobré není ani je pověsit, naopak byste je měli sušit ve vodorovné poloze, nejlépe je rozložit na sušák prádla. Oproti tomu svetry klidně dosušte na ramínku, ale vyberte takové, které bude mít široké zakončení, čímž zabráníte tomu, aby měl svetr vytahaná ramena.
S přírodním hedvábím to vůbec není jednoduché, neboť je to značně choulostivý materiál. Jakmile ho vyperete, rozhodně ho nesušte na přímém slunci. Je dobré, když ho zabalíte do jemného ručníku a velmi opatrně z něj vysajete vodu. Hedvábí je možné žehlit, ale jen při velmi nízké teplotě a pokud možno bez napařování. Stačí totiž i jediná kapička vody a na látce může zůstat nehezká skvrna.
Posledním materiálem z této trojice je len, jehož popularita v poslední době značně posílila. Módní návrháři totiž začali využívat jeho mačkavosti a povýšili ji na vyšší úroveň, tím z této negativní vlastnosti udělali vlastně jeho přednost.
Proto se nemusíte jeho ošetřováním zabývat až tak do hloubky, jednoduše ho po vyprání opatrně vyždímejte, pověste na ramínko, případně přehoďte přes sušák na prádlo nebo prádelní šňůru a nechte vyschnout. Lněné tkaniny jsou velmi pevné, trvanlivé a odolné vůči vysokým teplotám.
Syntetické materiály/látky
Narazit je možné na mnohé a z obecného hlediska mají společné některé vlastnosti, jako pružnost, odolnost, rychlé schnutí a také, že se nemačkají. Mohou se prát ručně, ale i v pračce, navíc není problém je dát i do sušičky či žehlit, to vše samozřejmě při určitých teplotách.
Výjimkou nejsou ani různé směsi materiálů, dokonce i syntetika s bavlnou. Podle toho je pak samozřejmě nutné řešit i péči o takové materiály. K nejvíce rozšířeným patří rozhodně polyester. Problémem bývá statická elektřina, kdy po dotyku s touto látkou dostaneme takzvaně ránu. Tomu zabráníme používáním kvalitní aviváže.
Běžně se na těchto materiálech vyskytují žmolky, těm je možné zamezit jednoduchým fíglem, a to tak, že když budeme prát a sušit jakýkoliv druh oblečení z polyesteru, dáme ho naruby a máme vystaráno, žádné žmolky již nebudou mít šanci. Praním naruby je navíc o prádlo postaráno s mnohem větší šetrností.
Suším, sušíš, sušíme
Sušičky prádla si hravě poradí téměř se všemi běžnými látkami/tkaninami. K jejich největším přednostem patří schopnost odstranit z oblečení nežádoucí žmolky, stejně jako vlasy či chlupy. Při sušení je potřeba vybírat optimální programy a pokud možno nemíchat materiály, pak je sušení hračka.
Pokud sušíte ložní prádlo, není vhodné k němu dávat na sušení menší kousky prádla. Nezapomeňte, aby bylo prádlo před vložením do sušičky prádla natřepané a klidně mezi něj vhoďte sušicí míčky, které zajistí hladší průběh sušení. Navíc není nutné se obávat, že by bylo prádlo přesušené.
Jestli si nejste jistí, stačí si pohlídat etiketu výrobku. Když na ní najdete kruh se čtvercem a bude přeškrtnutý, pak rozhodně dejte sušičce prádla sbohem. Takové kousky prádla pověste na sušák prádla či prádelní šňůru.
Než budeme věšet to, co se nehodí do sušičky prádla, je dobré to pořádně protřepat, aby se vzduch dostal ke všem vláknům a prádlo lépe proschlo. Džínovinu, froté ručníky a další podobné tkaniny klidně zakolíčkujte. Ideální v místě, kde mají šev. Problém není ani s tenkými textiliemi či bavlnou, jen musíte používat takové kolíčky, jež mají měkčený povrch.
Žehlení není žádná věda
Žehlení považuje řada lidí v procesu péče o prádlo za naprostou zbytečnost. Pokud však nepoužíváte sušičku, je to stále jediný vhodný způsob, jak nevypadat, jako když vaše oblečení prošlo trávicím traktem zvířete.
Když si u žehličky pohlídáte teplotu, nemůže se nic stát. Nejoptimálnější teplota pro všechny materiály, které se žehlí, je 130°C. Jakmile si pořídíte žehličku a budete automaticky používat tuto teplotu, nebudete se muset stresovat žádnými starostmi.
Možná, že ještě vlastníte starší typ žehličky bez napařování, což nevadí. Stačí jen prádlo pokropit vlažnou či teplou vodou, aby se dobře vsákla, a pak vše vyžehlit. Praktičtější je samozřejmě parní žehlička či parní generátor nebo klasická napařovací žehlička.
Největší předností parního generátoru je praktičnost a vysoký výkon. Zde opět platí pravidlo tzv. naruby, což ani při žehlení není na škodu. Pozor si dávejte hlavně v místě, kde jsou švy a snažte se na ně netlačit. Dokonce i ve chvíli, kdy jsou textilie pověšené, je možné je žehlit. Platí to nejen u oděvů, ale například i u záclon a závěsů.
Ukládáme prádlo do skříní
Prádlo je vysušené, vyžehlené a vy přemýšlíte kam s ním? Rozhodně ho nedávejte hned do skříně. Dobré je, když počkáte nejméně hodinu, než prádlo uložíte.
Ačkoli to ne každý dělá, skládat by se měla trička, mikiny, svetry, ručníky, povlečení i spodní prádlo. Vhodné je pořizovat komínky o podobné velikosti, nejlépe nižší, kde bude maximálně 7 kusů oblečení. To co neskládáme, věšíme na ramínko. Patří sem sukně, košile, halenky, šaty, kalhoty a rovněž saka.
Dokonce i výběr ramínka je tak trošku věda. Existují klasická, ale i taková, co jsou rozšířená na koncích. Z těch dalších jsou vhodné ty, u kterých je možné přidat odnímatelné vycpávky. Na škodu není ani protiskluzová úprava.
Skříně bývají často nacpané k prasknutí, takže se prádlo uvnitř snadno pomačká. S tím si poradí napařovač, který prádlo dokonale vyhladí, osvěží, a dokonce z něj odstraní i nežádoucí zápachy, například když jste byli někde v restauraci.
Podívejte se i na další zajímavé články, například jak vybrat správnou komodu, která je vhodná na ukládání prádla stejně jako šatní skříně, ale také jak se nezbláznit ze slevového šílenství či jak mít předsíň jako ze škatulky.