Tipy

Jak se pálí čarodějnice ve světě?

Noc z 30. dubna na 1. května je a byla magická, čarodějnická, Filipojakubská. Dříve lidé věřili, že právě tuhle noc čarodějnice slétají na svůj sabat. Věřilo se i v otvírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. No a samozřejmě se věřilo, že jako ochrana před zmíněnými čarodějnicemi pomáhají velké ohně. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Zemědělci věřili, že popel z těchto ohňů umí zvýšit úrodu. A tak. Lidé byli v minulosti prostě tak trochu důvěřiví.

Teď už to s tou vírou tak horké není, nicméně čarodějnice se pálí dál. A s radostí. Víte ale, jak se tento pohanský svátek slaví ve světě?

Přeshraniční zvyk

Ve Švédsku, Dánsku a Norsku se traduje, že oheň by večer ze 30. dubna na 1. května neměl být zapálen běžným způsobem, ale postaru: měl by být rozdělán třením dvou dřívek o sebe, což se mnohde stále ještě dodržuje.

Švédsko

Ve Švédsku se na konci dubna slaví velmi populární Valborgsmässoafton (také sista april nebo zkráceně valborg). Způsoby oslav se liší v různých částech země, všude ale většinou hoří veliká hranice, přes kterou odvážlivci přeskakují.

Největší oslavy, které na sebe vážou i další kulturní akce, se konají v univerzitních městech Uppsala a Lund a jsou v režii studentů. Často se při nich zpívá a koncertuje – vystupují různé studentské pěvecké sbory, lidé piknikují v parcích, popíjejí a grilují. Oslavy často zakončuje ohňostroj.

Dánsko

V Dánsku tomuto svátku říkaji Valborgsaften. Lidé věřili, že pokud zůstanou přes noc na 1. května vzhůru, zlé podzemní síly si na ně nepřijdou. K tomu si večer na vyvýšených místech zapalovali ohně. V některých částech Dánska se v tento večer staví májka – sloup, který se nazdobí věnci, listím a barevnými stuhami. Májka má symbolizovat přicházející plodnost léta.

Norsko

V Norsku se Pálení čarodějnic nazývá Valborgsnatten nebo Valborgsmesseaften, ale není tak oblíbené jako např. v sousedním Švédsku. Oslavy se konají především na severu ve městě Tromsø. Svátek si užívají hlavně maturanti.

Německo

U našich západních sousedů se oslavy tohoto svátku liší podle regionů. Na severu, zejména v přímořských oblastech, jsou oslavy Walpurgisnacht podobné našim. Zapalují se vatry a slaví se příchod jara.

Ve venkovských oblastech na jihu vypadá tato noc, jako u nás první duben. Zejména mladí lidé vymýšlejí různé vtípky a nachytávky. V ostatních oblastech není tento svátek příliš slaven. Oslavy jara se zapalováním ohňů probíhají většinou už na velikonoční pondělí.

1 komentář

Přidat komentář