Mnoho lidí si neuvědomí, že pes není hračka ani nějaká věc, kterou jen tak odložíme, když nás najednou přestane bavit. Takový pes se může dožít 15, 17 i více let, a jakmile si jej koupíme, bude se dožadovat pozornosti. Pokud někdo počítá s tím, že se po měsíci štěněte zase zbaví, ať už odložením do útulku, darováním někomu blízkému, kamarádovi, sousedovi, nebo ještě horším způsobem, pak by si ani žádné štěně pořizovat neměl.
Co si musíme uvědomit, než pořídíme štěně?
Každé štěně je velice aktivní, neposedné a samozřejmě i často zlobivé. Přestože existují světlé výjimky, vždy počítejme raději s tou horší variantou. Pro začátek je nutné si uvědomit, jestli jsme schopni štěněti věnovat tolik času, kolik potřebuje.
Když někdo odejdete například ráno v 6 a vrací se třeba až za 12 hodin, pak se toho v prvních měsících života pejsek moc nenaučí a bude strádat. To samé platí v případě, že má někdo problémy s pohybovým aparátem a není schopen absolvovat pravidelné procházky.
Samozřejmě, že to neznamená, že by nemohl mít štěně, ale bude potřebovat k ruce někoho, kdo s ním bude moci chodit na pravidelné procházky. Existuje mnoho důvodů pro pořízení i nepořízení a je dobré si sepsat seznam, který z nich převládá. Na prvním místě je spokojenost štěňátka, jeho správný vývoj i možnost trávit dostatek času se svým páníčkem.
Chceme štěňátko, ale kde ho sehnat?
Jakmile jsme pevně rozhodnuti štěně pořídit, začíná další fáze a to zdroj, odkud ho sehnat. Mnozí to řeší návštěvou útulku, kde končí spousta štěňátek, která byla nechtěným dárkem pod vánočním stromečkem. Věřte, že takové štěně bude člověku vděčné, že našlo domov a nemusí se tísnit v kotci, kam ho zavřeli hned, jak se ho jeho majitelé zbavili.
Druhou variantou je spolehlivý a hlavně osvědčený chovatel, který má registrovanou chovatelskou stanici. Můžeme se poptat mezi přáteli, připojit se k různým skupinám třeba na Facebooku a předem si tak zjistit, kde vybírat.
Většina chovatelských stanic má své webové stránky se záložkou aktuálního vrchu štěňátek v nabídce. Ve chvíli kdy máme vybráno vhodné plemeno i chovatelskou stanici, je dobré se domluvit s chovatelem, jestli by neumožnil nahlédnutí do zázemí, v němž byl pejsek odchován a kde žil.
Když nemá chovatel co skrývat, pustí vás bez okolků, ale pokud člověk nebude chtít nechat se podívat, je to podezřelé, že by mohlo jít o nejistý chov. V takových případech pak nemáme jistotu, že pes zakoupený bez PP nebude mít nějaký geneticky přenášený problém, jako mají třeba labradoři v podobě dysplazie, což je ortopedický problém s kyčelními a loketními klouby. To by nás čekali neustálé návštěvy veterinární kliniky, prohlídky, třeba i operace, drahé léky atd.
TIP: přečtěte si více o první návštěvě veterináře.
U nás je, bohužel, dost běžný výskyt tzv. množíren, kdy mnoho psů žije v naprosto nevhodných podmínkách a jsou chováni jen k tomu, aby mohl majitel vydělávat na prodeji štěňat. Většina takových psů končí ve zbídačeném stavu a ve většině případů balancují na hranici života a smrti.
Pes z množírny má pro zdravotní problémy předpoklady v podstatě již od narození. Proto vždy musíme volit osvědčeného chovatele. Co se týká ceny takového štěněte, tam je to individuální podle plemene, tedy velikosti. Některý chovatel nabízí štěně třeba za 8 tisíc, ale jsou i plemena, která se prodávají za více než 100 000,-.
Co připravit před příchodem štěněte?
Zázemí, základní chovatelské potřeby v podobě vybavení a také krmivo pro psy. Vše by mělo být nachystáno předtím, než si psa doneseme domů. Musí mít své místo pro odpočinek, vhodný pelíšek, misku na vodu i krmení, obojek, případně postroj, a vodítko.
Chybět nesmí ani spousta hraček, aby se štěňátko nenudilo. Vždy je ideální sepsat si předem seznam toho, co hodláme koupit, aby nás náklady v budoucnu nepřekvapily.
Vodítko a obojek
Ty budeme potřebovat hned první dne, kdy si jej pojedeme vyzvednout. Je lepší ho na obojí zvykat od začátku, aby se pak v budoucnu nevzpouzel, že na vodítko nechce. Nesmíme zapomenout, že obojek potřebuje také kvůli psí známce, kam není na škodu umístit naše jméno a telefonní číslo, kdyby nám pejsek třeba nečekaně utekl.
V dnešní době sice dostávají pejsci mikročip, jehož prostřednictvím je možné identifikovat majitele psa, ale lepší je mít i malou pojistku v obojku.
Pelíšek
Pro štěňátko naprosto nezbytné vybavení. Je to jeho hrací prostor, někdy jídelna, trucovna, ložnice, zkrátka cokoliv, co jej napadne. Pro dospělého pejska je to území, kde může klidně odpočívat a spát. To ale neznamená, že by si dospělý pes nehrál, právě naopak.
Pelíšek by měl být dostatečně teplý, měkký a hlavně velký. Určitě nenašlapeme dogu do pelíšku pro čivavu. Na to je důležité myslet při výběru pelíšku nejvíce.
Misky
Oddělené misky na vodu a krmivo jsou základ. Pro psa co má plochý čumák je vhodnější mělká misky, naopak pro ty co mají dlouhé uši, zvolíme vyšší. Jinak bude mít totiž uši vymáchané ve vodě. Co se týká materiálů, na trhu jich najdeme hodně, ale ke stálicím patří jednoznačně kameninové a nerezové misky, i když ani keramika nezůstává pozadu.
Hračky
To je kapitola sama pro sebe, protože hraček zkrátka není nikdy dost. Musíme se připravit na fakt, že budeme hračky kupovat celý psí život. Všechny obchody pro chovatele nabízí vhodné produkty na hraní, stačí jen vybrat takové, které si váš pejsek zamiluje, ať už to budou míčky, žvýkací hračky, plyšáci nebo oblíbené gumové pískací hračky.
Kvalitní krmivo a pamlsky
Dnes už není problém pořídit i zdravé druhy krmiv pro psa, které mají v podstatě přírodní složení a poskytují našemu miláčkovi vše potřebné už od štěněte. Mnozí majitelé psů se přiklání k tzv. BARFOVÁNÍ, tedy krmení psa syrovým masem.
To už záleží na každém jednotlivci. Důležité je, aby bylo všechno krmivo kvalitní a mělo optimální složení. Totéž platí o pamlscích. Lepší jsou zdravější verze pamlsků, než dát štěněti třeba sušenku, kterou si sníme u kávy.
Péče o psa
Určitě je dobré zařídit pro psa jeho osobní lékárničku, to znamená obvazy, dezinfekci atd. Chybět nesmí kartáč na vyčesávání, šampón pro případ, že bude štěně nutno vykoupat, ale i psí kartáček na zuby či pastu. No a v neposlední řadě i ručník, aby se mohl otřít, když bude venku pršet, nebo ho třeba napadne proběhnout potokem a podobně.
Zabezpečení domácnosti
Vedle vybavení je nanejvýš nutné zabezpečit celý byt. To znamená zamezit štěněti ve vstupu tam, kde by mu hrozilo nějaké nebezpečí. Nemělo by se dostat k žádným kabelům, zásuvkám, spotřebičům, nožům či otvorům, aby se tam nezaseklo a neudusilo.
Počítat musíme s tím, že ze začátku může sem tam něco rozkousat, ať už boty, hračky, polštářky nebo třeba ovladač na televizi. Štěně z ničeho takového nemá sice rozum, ale když ho budeme cvičit a pravidelně mu opakovat co nesmí, časem pochopí, že jsou třeba lodičky či kozačky jeho paničky jednoduše tabu, stejně jako tablet jeho páníčka.
Výchova štěněte chce svůj čas a trpělivost. U některých plemen není na škodu zvážit cvičák, zvlášť u těch aktivnějších. Hlavně ale vydržet a chodit tam pravidelně. Štěně se toho spoustu naučí a bude mít nejen zábavu, ale i disciplínu.
Mrkněte i na další tipy, které náš portál nabízí. Třeba jak připravit zahradu na jaro či jaká sekačka trávy se bude hodit na vaši zahradu.