Bydlení

Savo, pot a slzy? Letos bude jarní úklid brnkačka

Čeká nás jarní úklid, tak se do toho pustíme. Kde začít? Uklidněte se, přestaňte po bytě nazdařbůh tahat vysavač, dáme tomu systém. Stačí se dobře připravit a bude to pohoda. Tedy z gauče to neuděláte, ale bude to dávat smysl.

Velkolepé jarní uklízení je tak tradiční skoro jako Velikonoce. Ono to dává smysl. V zimě je ošklivo a do ničeho se nechce. Natož do úklidu. Jarní slunce ale napráská i ty nejmenší skvrny na oknech. Pro tak velkou akci, jako je generální jarní úklid, navíc potřebujete deadline. Tak proč by to nemohlo odnést zrovna jaro.

Nepřepalte start

Předpokládejme, že vám nikdo nedrží u hlavy pistoli, takže nemusíte všechno uklidit najednou. Tak to nedělejte, úklid totiž není sprint, ale maraton. Je sice fajn to všechno sfouknout jednou vodou na čisto, ale na konci dne z vás bude chodící mrtvola.

Místo toho rozdělte práci na několik dní v týdnu, nebo klidně do několika víkendů. Podívejte se do svého diáře a naplánujte si, kdy se vám domácí čistka nejvíc hodí. Klidně si to do něj zapište. Rozštěpení úklidu tak získá fazónu a vy jasný plán.

Jarní úklid a čistění oken
Zdroj foto: pixabay.com

Bojový plán pro jarní úklid

Když jsme u toho plánování, co si udělat plán pokojů? Projděte si celý dům, místnost po místnosti, a sepište si všechny úkoly, které na vás čekají. Až budete mít hotovo, očíslujte je podle důležitosti. Díky tomu nebudete během úklidu přeskakovat z jednoho do druhého podle toho, co okolo vás zrovna letí.

Nemůžete se rozhodnout, co je důležité a co méně? Úkoly, které plníte  pravidelně, jako například praní a věšení prádla, můžete nechat na posledním místě. Začněte věcmi, které děláte tak jednou za rok (nebo před návštěvou tchyně). Může to být mytí oken, odmražení a čištění lednice, nebo cokoli jiného.

Tady jsou úkoly, které dost možná i na vašem seznamu zaujmou vedoucí pozice :

 • Utřít prach pod všemi spotřebiči
 • Vyčistit ledničku, odmrazit mrazák, vydrhnou všechny police a přihrádky v kuchyni
 • Vyčistit vnitřek trouby a sporák
 • Vysát a vyvětrat matrace
 • Umýt všechna okna a parapety
 • Vyprat závěsy, otřít rolety a žaluzie
 • Stěny i strop otřít od prachu a zbavit je pavučin
 • Přeorganizovat skříně, vyházet zbytečnosti
 • Vyluxovat za nábytkem a vyprášit polštáře z gauče
 • Provést hloubkový úklid dětského pokoje
 • Uklidit knihovnu: vyprázdnit a otřít police, srovnat knihy
 • Vyčistit zahradní nábytek
 • Umýt terasu, spláchnout příjezdovou cestu

Udělejte si zásoby čisticích prostředků

Tak, teď už víte, co vás čeká. Hurá. Abyste se těsně před startem nemohli vymlouvat na chybějící přípravek na mytí oken, což je vážně strašně starý trik, nakupte si dostatečné zásoby. Vezměte si svůj úkolník do drogerie a vybrakujte regály. Není třeba čas na i na nový vysavač? Už jste vyzkoušeli robotický umývač oken? Neexistuje nějaká technika, která by vám víc pomohla?

Seznam čisticích prostředků pro jarní úklid
Zdroj foto: pixabay.com

Rozdávejte věci

Jarní úklid je ideální příležitost k tomu vyhodit staré oblečení, hračky, DVD, nebo sportovní potřeby. Kolikrát jste tu mikinu, o které tvrdíte, že se “bude hodit, třeba k ohni”, u ohně opravdu měli. A vůbec, jak často se k ohni dostanete? Pokud jste to neměli za celý rok na sobě, tak pryč s tím.

Samozřejmě, že všechny tyhle věci nemusíte rovnou vyhazovat. Naopak, můžete s nimi potěšit někoho méně šťastného. Darujte je některé z organizací, která je pak přerozdělí mezi potřebné. Zkuste třeba Český červený kříž.

Vyčleňte si speciální krabice na takové dary a vždy, když některou z nich naplníte, dejte ji rovnou do auta. To vás donutí je opravdu odvést a ne je jen nenápadně přesunout do garáže. Uvědomte si, že čím víc věcí odvezete, tím méně jich budete muset příště uklízet.

Nestavte si vzdušné zámky

Je fajn mít svůj seznam, nečekejte ale, že se vám povede ho celý odškrtat. Samozřejmě, může se to stát. Staly se už různé věci. Je ale lepší být příjemně překvapený, než nepříjemně zklamaný. Prostě se snažte nebýt pod tlakem, tím spíš, že ten tlak na sebe vyvíjíte vy sami.

Zaměřte se na dokončení všech úkolů označených jedničkou, pak plynule přejděte na dvojky a trojkám se věnujte jen, když vám zbude čas. Seznam si nalepte na dveře od lednice, abyste jej měli na očích pokaždé, když dostanete hlad.

Jarní úklid bez šílenství
Zdroj foto: pixabay.com

Pusťte na to profesionály

Je toho na vás moc? Váš diář praská ve švech, dítě řve hlady, pes už tři dny nebyl venku a v bance vám takhle určitě zase zavřou? Najměte si odbornou sílu. Jasně, bude vás to něco stát, ale budete v klidu. Není ostuda nechat si pomoct.


Zdroj foto: pixabay.com

Možná vás jarní úklid budí hrůzou ze spaní, když to ale vezmete kro po kroku, uvidíte, že to dáte Levou Zadní. A venku bude pořád jaro. Jo a pusťte si k tomu hudbu, to pomáhá. Zkuste třeba našich osm nejlepších songů k uklízení.

Přidat komentář