Tipy

5 tipů, jak správně vybrat letní pneumatiky a připravit auto na jaro

letní pneumatiky

Koupit takové pneumatiky, do kterých byste se nejraději přezuli sami. Takto by se dalo shrnout základní pravidlo pro pořizování pneumatik na novou sezónu. Ta i letos odstartuje 1. dubna, kdy řidičům končí povinnost jezdit v těch zimních. Víte ale, jak při výběru letních pneumatik postupovat? Sepsali jsme pro vás, na co se při koupi zaměřit a jak vaše auto připravit na nástup jara.

1. Bezpečnost na prvním místě

Při výměně pneumatik se rozhodně vyplatí investovat do kvalitního a nového zboží. Pořizovat si ojeté pneumatiky je risk, kterým nedbalí řidiči zbytečně ohrožují bezpečnost spolujezdců. Mají totiž špatnou hloubku dezénu a díky opotřebení bývají zpuchřelé či jinak poškozené. Stejně tak pamatujte na to, že pneumatiky musíte přezouvat každou sezónu. Platí totiž, že zimní pneumatiky jsou nevhodné do počasí nad 7 °C. Zvyšuje se totiž jejich brzdná dráha a to až o 20 %. S tím souvisí také vyšší spotřeba paliva, horší stabilita pneumatik a méně pohodlí, pokud řidiči nevymění zimní pneumatiky za letní.

2. Správná velikost

První ukazatel, podle kterého se budete při nákupu rozhodovat, je rozměr pneumatik. Ty zjistíte ve svém velkém technickém průkazu, ve kterém jsou celkově tři údaje, například 175/65 R14. Co to znamená?

  • 175 označuje šířku pneumatik v milimetrech
  • 65 je profil pneumatiky, tedy výška pláště
  • R 14 je vnitřní průměr pneumatiky, jedná se vlastně o průměr disku, na který se pneumatika nazouvá

Důležité je, aby údaje, které máte v technickém průkazu, souhlasily s těmi, které jsou uvedené na pneumatikách.

3. Nosnost a rychlost

V technickém průkazu najdete také další údaj, který označuje nosnost a rychlost, například 91 V. Číslo znamená nosnost pneumatiky, písmeno rychlostní index. Pokud je v průkazu nosnost 91, můžete koupit pneumatiky s nosností 91 a výše. Rychlostní index vyjadřuje maximální rychlost pneumatiky. I v tomto případě si můžete pořídit pneumatiky s vyšším rychlostním indexem.

4. Detaily pneumatiky

Detaily o pneumatikách vám řekne přiložený energetický štítek, na kterém najdete stupnici od A do G. Zobrazuje, jak šetrné jsou ke spotřebě paliva, jejich hlučnost a brzdný výkon na mokrém povrchu. Písmeno A označuje nejlepší hodnocení, písmeno G naopak nejhorší. Pneumatiky, které mají hodnocení v rozmezí A – D jsou považovány za bezpečné.

5. Testy pneumatik

Pokud chcete mít jistotu, že vyberete opravdu dobře, stačí si přečíst testy letních pneumatik. Těch se na internetu vyskytuje celá řada, podívat se může třeba na D – Test.

Obecná příprava auta na jaro

Kromě přezutí pneumatik byste měli celé auto po zimě uklidit. Co je tedy vhodné udělat?

  • umýt disky, podvozky a další části auta, na kterých by mohla ulpět posypová sůl. Zbavte se jí pečlivě, přispívá totiž ke korozi.
  • vyčistit klimatizaci a doplnit chladicí médium. Ulehčíte práci čerpadlu, které se nebude muset tak namáhat, pokud bude mít dostatek tekutiny.
  • zkontrolovat a případně doplnit další kapaliny, tedy ty brzdicí a v ostřikovačích.
  • vyměnit gumičky u stěračů, případně pročistit a seřídit trysky.
  • zkontrolovat kufr a vnitřek auta, zda nikam nezatéká a nedochází ke korozi.

3 komentářů

  • Super článek, jednoduše a stručně napsáno. Pak už jen mrknout někam na testy pneu.

  • Hlavně vybrat takové, které nebudou mít za následek hluk ve vozidle, a nebo je rovnou vůbec nejelpší si nechat odhlučnit podběhy.

Přidat komentář