Tipy

5 hloupých návyků, které vám brání v tom být skutečně produktivní

Rádi byste o sobě prohlašovali, že vždycky všechno stíháte, čas máte na háku a fungujete na 110% doma i v práci, ale nechcete mrzce lhát? Tak si přečtěte, jaké zvyky musíte okamžitě sprovodit ze světa.

Dělat plány za pochodu

Za mlada jste celkem v pohodě zvládli testy a zkoušky bez přípravy. Dávat to se stejným přehledem i v dospělosti, to už je horší. Pokud chcete dosáhnout alespoň trochu uspokojivých výsledků, pověste divokou spontánnost na hřebík a plánujte dopředu. Ne náhodou se “to-do-list” skloňuje ve všech článcích o time-managementu. On totiž vážně funguje.

Rozvrhněte si nadcházející den dřív, než se uložíte ke spánku. Uděláte si jasno v tom, co musíte stihnout a jak dlouho vám to bude trvat. Brzy zjistíte, že máte najednou spoustu času navíc. Proč? No protože nemusíte den zběsile plánovat za pochodu. To už jste udělali včera. Navíc tím, že si úkoly napíšete, nemusíte je nosit v hlavě. Takže vám tam zbude místo na něco zajímavějšího.

Při plánování ale nezapomeňte být konkrétní. Z neurčitých výkřiků do tmy nic moc nepoznáte. Tady je příklad, jak by to mělo vypadat:

  • Ranní jóga – 30 min.
  • Schůzka s hypotečním poradcem – 30 min.
  • Dokončení prezentace do práce – 120 min.
  • Oběd s obchodními partnery – 90 min.
  • Posilovna – 60 min.
  • Kurz němčiny 90 min.
  • Napsat článek na blog – 60 min.
  • Sepsat si plány na další den – 20 min.

Pokud dáváte přednost elektronickému hlídacímu psu před diářem, vyzkoušejte aplikaci Asana. Tu v autobuse  jen tak  nezapomenete.

Namlouvat si, že “to dodělám zítra”, aneb prokrastinace

Dost možná přijdou dny, kdy toho bude fakt hodně. A vy budete muset dřít déle, než je obvyklé. Snadno se pak může stát, že se vám mozek po určité době začne trochu stagnovat. Práci ale neodkládejte s tím, že si jí napracujete další den. Výkonnost vám bude padat diametrickou řadou, odkládání se bude stupňovat a najednou zjistíte, že musíte pracovat 12 hodin v kuse, jinak bude průšvih. A to se nedá.

Místo toho si stanovte šestihodinové pracovní cykly, které budete dodržovat ať se děje co se děje. Nezapomeňte dělat dostatečné množství přestávek. Ideální pro udržení pozornosti  je frekvence 30 minut práce, 4-5 minut pauza, 30 minut práce a tak dále a tak podobně. A každý den spěte 7-8 hodin.

Abyste si svůj nový režim lépe pohlídali, mějte neustále hodiny před očima. Nebo si nastavte budík. Svojí pracovní morálku sledujte pomocí online časomíry, díky které si můžete i barevně odlišit a pojmenovat jednotlivé projekty. Budete pak jasně vědět, jak dlouho jste na kterém strávili. Vyzkoušejte třeba nástroj Toggl

prokrastinaceStavět všechny úkoly na stejnou úroveň

Každé ráno snězte živou žábu a nic horšího se vám už za celý den nestane. – Mark Twain

Každý den byste chtěli zvládnout různé věci. Není ale pochyb o tom, že nejsou všechny stejně důležité. Dokončení projektu v práci se asi nedá srovnat s nákupem masa na španělské ptáčky. Pokud budete všechny úkoly vnímat jako stejně akutní, je jasné, že půjdete raději koupit hovězí, místo toho abyste vypracovali další excelovou tabulku. Jinými slovy, dáte přednost tomu jednoduššímu.

Proto si jasně určete, přes který úkol nejede vlak. Dokud ho nedokončíte, všechny ostatní budou muset počkat. Co tím získáte? To nejdůležitější a nejnepříjemnější budete mít z krku. Což vás dost možná nakopne k tomu, abyste dokončili i všechno další na seznamu. Protože to už pak bude procházka růžovou zahradou.

priorityPřijímat nesmyslné požadavky

Co má líný člověk společného s produktivním? Oba mají denně k dispozici 24 hodin. Rozdíl je v tom, jak ty hodiny tráví. Udělat občas někomu laskavost je chválihodná věc. Jestli to ale stojí v cestě vaší vlastní práci, řaďte zpátečku. Zatímco budete škrtat úkoly ze seznamu někoho jiného, vaše práce bude stát na místě. A pokud máte strach, že budete působit nezdvořile, uvědomte si, že pokaždé, když řeknete ano jedné činnosti, vlastně odmítáte jinou. A pokud ta odmítnutá činnost je z vašeho seznamu, nedává to smysl.

Nechat se rozptylovat

Jedna z nejdůležitějších věcí v honbě za produktivitou je schopnost soustředit se. Pokud jste si diagnostikovali poruchu pozornosti, nekompromisně se zbavte všech věcí, které vás ruší od práce. Pokud vás rozptylují telefonáty s kamarádem, drahou polovičkou, nedej bože s matkou, přepněte si telefon na tichý režim. Televizi zamkněte do skříně a klíč hoďte z okna. Ale hlavně si stáhněte aplikaci, která vám zablokuje facebooky, twittery a vůbec všechny zajímavé webové stránky v době, kdy pracujete. Zkuste třeba LeechBlock od Firefoxu, nebo StayFocused od Chromu. 

Odstranili jste ze svého dosahu všechny rušiče? Tak máte vyhráno. Tedy pokud náhodou nejste génius. V nedávné studii totiž vyšlo najevo, že lidé s nadprůměrnou inteligencí se nejsou schopni soustředit na práci, protože je ruší jejich vlastní myšlenky. S tím těžko něco uděláte. Ale opovažte se na to vymlouvat.

Přidat komentář