Tipy

Začátečníkův průvodce zarůstáním, aneb chlapákem za jeden měsíc

Zase po vás v hospodě chtěli občanku? Zahalte svou tvář do mužného strniště. Velkým klukům totiž rostou pořádné vousy. Je to celkem zásadní změna image. Zejména pokud maximum, co vám zatím na tváři vyrašilo, byl postpubertální knírek. V tom případě vlastně ani nevíte, jestli vám plnovous sluší.

Není se ale čeho bát. S malou průpravou budete mít už za měsíc obstojný plnovous. Vážně. Ať se cítíte víc jako uhlazený byznysmen, nebo jako divoký dřevorubec, s naší příručkou dosáhnete svého. Koneckonců, vždycky to můžete oholit.

Připravte se na úspěch

První měsíc zarůstání je hlavně o tom udělat si jasno v tom, jakou máte „fousatou“ výbavu. Každému muži rostou vousy v trochu jiné síle a kvalitě. Věk, zdraví, genetická dispozice, to všechno hraje roli.

Nicméně existují tři faktory, které můžete ovlivnit:

  1. Pořádně spěte. Minimálně osm hodin denně. A snažte se nestresovat víc, než je nezbytně nutné. Stres a únava mají velký podíl na vypadávání vlasů i vousů.
  2. Jezte jídla bohatá na proteiny. Napumpujete tělo živinami, které jsou důležité pro růst vlasů. A vousů jakbysmet.
  3. Co se nezalívá, to neroste. Proto do sebe nalijte každý den minimálně 4 litry vody. Možná budete mít v žaludku rybník, ale vaše tělo bude dokonale zavlažené.

Týden 1: Závazek

Pokud jste zvyklí na hladce oholenou tvář, první týden bude asi nejtěžší. Vousy budou růst nerovnoměrně, začnou rašit i na nečekaných místech, prostě žádná krása. Na dotyk budete pichlaví, z čehož bude zase hodně nadšená vaše drahá polovička. Jo a taky to bude nesnesitelně svědit

Ne, položte ten holící strojek. Přece to nezabalíte hned na začátku. První fáze je vlastně něco jako důkaz vaší oddanosti. Odolejte nutkání skoncovat s těmi nesystematicky rašícími trsy. V této fázi nesmí být vousy ničím rušeny.

Co dělat, aby to nesvědilo? Snažte se moc neškrábat, můžete si do kůže zanést infekci. Zachránit vás může lehký olej na vousy, protože udrží pokožku jemnou a chloupky měkké.

vousy 2

Týden 2: Nakopněte růst

V druhém týdnu už by strniště mělo být výraznější a tvořit základ pro vaší budoucí mocnou bradku. Také si asi všimnete, na jakých místech růst sílí a kde naopak slábne. Vaším cílem je nechat se zarůst kompletně, takže veškerým úpravám odolávejte. A pořád olelujte.

Co dělat, aby to víc rostlo? Pokud vaše vousy nerostou rovnoměrně, můžete se uchýlit k  podpůrným prostředkům. Některé minerály a vitamíny mají velmi pozitivní efekt. Zkuste Biotin, který obsahuje vitamíny B6, C a E.

Týden 3: Už jste skoro u cíle

Tak a jste z nejhoršího venku. Svědění by mělo ustupovat a to, co máte na bradě, si konečně zaslouží jméno “vousy”.

Otřete svůj holící strojek od nánosů prachu, protože už můžete bující porost lehce upravit. Ale pozor, ať vám neujede ruka. Zatím byste opravdu měli jen odstranit drobné nedokonalosti a nerovnosti. Větší zásahy si nechte na později.

Co dělat pro zdraví vousů? Pořiďte si kvalitní čistič vousů, který pomůže udržet váš nový přírůstek svěží. Pokud už je bradka dostatečně dlouhá, použijte speciální kartáč, který jí pomůže udržet tvar.

Týden 4: Vyberte si svůj styl

Tvrdá práce a vytrvalost konečně nese ovoce. Nic nesvědí, lysiny zarostly a vaši tvář zdobí silné, chlapácké vousy, připravené pro finální zásah. Je čas to dotáhnout a najít svůj styl. Podle čeho vybírat? Orientujte se podle tvaru obličeje a vašeho osobního vkusu. Pro inspiraci servírujeme pár populární variant:

Profesionál: dobře střižená, krátká a elegantní bradka

vousy 3

Hipster/Dřevorubec: hustý a trochu neupravený plnovous

vousy 4

Týpek: uvolněný styl, husté vousy

vousy 5

Na závěr: Dlouhodobá péče 

Holící strojek budete potřebovat, i když se z vás stal zarostlý pohodář. Vousy je třeba pravidelně zastříhávat do požadovaného tvaru, aby vám nepřerostly přes hlavu. Pořiďte si nůžky, které jim případně utnou tipec.

Nebo taky můžete skončit takhle:

vousy 6


Zdroj foto: Pixabay.com

Zdroj info: https://ca.braun.com/en-ca, https://www.angrybeards.cz/blog/jak-se-starat-o-vousy-v-lete/

Péči o vousy, vlasy nebo celé svoje tělo není radno zanedbávat. Takže jsme se tomu věnovali i ve článku tipy pro zdravou pleť.

Přidat komentář