Zdraví

Jak chránit pokožku před letním sluncem?

Ať už léto trávíme doma na zahradě, u moře nebo na horách svou pokožku musíme chránit před slunečními paprsky. Jak se ale vyznat v nepřeberném množství opalovacích krému? První čím se řídíme je ochranný faktor. Přitom ochranný faktor nám ukazuje násobek času, jaký můžeme na slunci strávit, aby nedošlo k zarudnutí kůže. Druhé co nás většinou zajímá je odolnost proti otěru a vodě, protože nikoho nebaví čekat půl hodiny, než krém zaschne a my budeme moct do vody.

Další co je důležité vědět při výběru opalovacího krému je jaký máme typ kůže. Typy kůže se dělí do čtyřech základních skupin, kdy jednička je nejsvětlejší typ, který se snadno spálí. A čtyřka typ, který se dobře opaluje a málokdy se spálí.

Čeho si všimnout na etiketě krému jako první?

SPF – povinný údaj, který na etiketě vždy najdete. SPF je číselný údaj, který ukazuje, jak vás krém chrání, především před UVB zářením. Nadměrné působení UVB záření je pro naší pokožku velmi škodlivé, kromě toho, že způsobuje spáleniny, podílí se také na rozvoji rakoviny kůže.

UVA PF – bohužel nepovinný údaj. Číselné znázornění jak dlouho vás krém bude chránit před UVA zářením. UVA záření není tak nebezpečné jako UVB. Avšak pokud jste náchylní na kožní alergie a vyrážky je pro vás toto číslo důležité. Dlouhodobé působení UVA záření na pokožku může dát vzniknout těmto kožním anomáliím.

Voděodolnost – není povinný údaj a proto ho také na obalech některých krémů nenajdeme. Žádný krém Vám neposkytne 100% voděodolnost, vždy se namazaná vrstva při kontaktu s vodou ztenčí. Doporučujeme proto po každém koupání se znovu namazat.

Nejoblíbenější opalovací krémy

[wpsm_comparison_table id=“2″ class=““]

Opalovací krém speciálně na obličej?

Ano! Příliš se o tom nemluví, ale naše pleť potřebuje speciální ochranu proti slunci. Obličej na rozdíl od ostatních částí těla, vystavujeme slunci takřka nepřetržitě. Pokud netoužíte po vráskách, měla byste opalovací krém na obličej nosit stále při sobě. U moře (bazénu), nebo v dny kdy slunce doslova praží se nebojte použít ochranný faktor 50. V horkých dnech nezapomeňte chránit i své vlasy, nebo oči pomocí slunečních brýlí.

Jaký tedy použít faktor?

Nejjednodušší rozřazení – podle kožního fototypu:

  • I. Kožní fototyp – světlá pleť, světlé vlasy, pihy v obličeji, modré oči, vždy se opálí do červena a pleť jim nikdy nezhnědne  – faktor 50 (50+)
  • II. Kožní fototyp – světlejší pleť, světlé vlasy, oči zelené, modré nebo šedivé –  faktor 30 – 50
  • III. Kožní fototyp –  světlá až snědá pleť, tmavé vlasy, tmavé oči, opalují se do bronzova – faktor 15 – 30
  • IV.  Kožní fototyp – tmavá pleť, tmavé vlasy, tmavé oči, téměř nikdy se nespálí a vždy se opalují do bronzova – faktor 10

Trochu matiky:

pokud víte, že se na slunci bez jakékoli ochrany spálíte po 20 minutách a plánujete se slunit 2 hodiny (120 min). Faktor si spočítáte takto:

120:20 = 6 -> stačí vám opalovací krém s faktorem 6

Krém, sprej, olej, mléko, nebo?

Zde platí tisíc lidí, tisíc názorů. Každému vyhovuje něco jiného. A to, co je pro jednoho zaručeně nejlepší přípravek, může být pro druhého absolutně nejhorší. Máme pro vás pár rad, které vám můžou rozhodování usnadnit.

Emulze

Tady není moc co řešit. Emulze zpravidla slouží pro opalování obličeje. Některé mohou zastat i funkci lehkého make-upu. Působí i proti vráskám.

Opalovací mléko

Hlavní výhodou opalovacího mléka je, že se rychle vstřebá do kůže a vy tedy dlouho nemusíte, čekat než se budete moci jít koupat. Tento typ ochrany je tedy vhodný pro nedočkavce. Jeho další výhodou je, že působí částečně hydratačně. Opalovací mléka se prodávají v mnoha provedení, takže by si měl vybrat každý.

Suchý olej

Suchý olej se poslední roky těší čím dál větší oblibě. A dalo by se říct, že se z něj stává jakýsi trend. Velkou výhodou je, že suchý olej zaschne přibližně po 15ti minutách po nanesení. A hlavně jsou vysoce voděodolný!

Opalovací krém

Pravdou je, že opalovací krémy působí na pokožku někdy velmi těžce, proto jsou vhodné spíš na obličej. Nespornou výhodou u krémů je, že se vyrábí v mnoho provedení – pro citlivou kůži, pro suchou kůži,.. Nezapomeňte svou pokožku po opalování hydratovat.

Nepřehlédněte:

Přidat komentář