Bydlení

Pracujete ve správném prostředí?

Pracovní prostředí

Většina z nás tráví v práci velkou část svého života. O tom, jakou práci vykonáváte a jestli je to pro vás opravdu to pravé se dnes ale bavit nebudeme. Řekněme, že máte ideální pracovní náplň, působíte ale také v ideálním pracovním prostředí?

To si budete moci už brzy ověřit. Psychologické působení prostředí na zaměstnance totiž dokáže nemálo ovlivnit jeho výkon a není radno ho podcenit.

Budiž světlo

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje nejen výkon, ale také náladu pracovníků je světlo. Pokud není zajištěn dostatečný přísun světla denního, musí se plnohodnotně nahradit vnitřním osvětlením. Je vědecky dokázáno, že intenzivnější světlo vede ke zlepšení nálady u člověka. Až se tedy budete dohadovat s kolegy „zhasínači“, tuto skutečnost jim neváhejte sdělit.

Škála barev

To, jakým způsobem máte vymalované kanceláře, v jakých barvách je sladěný nábytek a tak podobně už dávno nepodléhá nějakým konvencím. Ve firmách nalezneme klasické black & white prostředí, ale také prostory, které jakoby navrhovala duhová víla. Možná vám to nikdy nepřišlo důležité, ale stačí se zamyslet nad tím, jak řešíte barevnost u sebe doma. Těžko byste chtěli trávit čas v rudě vymalovaném obýváku, pokud nemáte rádi červenou. Stejně tak na barvách záleží i v zaměstnání, kde trávíte mnohdy více času než právě ve svém obýváku.

Samozřejmě ani výmalba firemních prostor či barevnost nábytku nikterak nepodléhá vašemu názoru, alespoň většinou. Doporučujeme se nad tím opravdu zamyslet a na tento článek si vzpomenout. Může vám to pomoci dodržet nejeden termín, díky tomu, že vás od práce nebude nic rozptylovat.

Soukromí vs. sdílení

Jako zaměstnanec si také jen stěží budete vybírat, zda vaše pracovní místo bude umístěno v samostatné kanceláři nebo v takzvaném open-space, tedy otevřeném sdíleném prostoru. Dá se říct, že oboje má svá pro i proti. Zatímco otevřené světlé prostory mohou zvyšovat výkon zaměstnance, zároveň často vedou k jeho frustraci z nedostatku soukromý a klidu. V ideálním případě by se tedy prostředí měla střídat a i když má člověk své místo v open-space, měl by mít možnost někam si na pár hodin „zalézt“ do klidu. Někdy je tato možnost také kompenzována možností práce z domova. Taková chvíle klidu už zachránila nejeden pracovní vztah.

Pracovní prostředí open space
Zdroj foto: Pixabay.com

Ovlivnitelné faktory

Na rozdíl od věcí, o kterých můžete rozhodovat jen velmi těžko, jsou tu i takové, které můžete lehce změnit.

Samozřejmostí je vaše pracovní místo, které si alespoň v rámci možností zvelebte k obrazu svému. Taková fotka nebo živá květina dokáže divy. Minimálně tyto malé osobní prvky dokážou na chvíli odvést pozornost od stresů pracovní doby.

Další záležitostí, která má velice kladný dopad na pracovní morálku je čerstvý vzduch. Že to zní banálně? Věřte, že nic nezpomaluje vaše myšlení v běžném všedním dni tolik, jako nedostatek kyslíku. Kromě pravidelného větrání si dopřejte čtvrthodinku venku, mimo kancelář. Uvidíte, že se vám během té krátké pauzy ledacos rozleží v hlavě a i úkoly, nad kterými jste seděli hodiny, možná dořešíte za chvilku.

V neposlední řadě hraje velkou roli hudba. V některých zaměstnáních je puštěné rádio naprosto běžnou záležitostí. Jinde musí být absolutní ticho. Co je správně? Bohužel tato otázka nemá jednoduchou odpověď, protože vnímání hudby je dost individuální. V žádném případě by hudba na pracovišti neměla být hlasitá, protože hluk zabraňuje soustředění, a to i v případě muziky. Pokud si myslíte, že řešení je nasadit si sluchátka, tak bychom vás chtěli upozornit, že pokud v práci komunikujete s jinými kolegy, je vaše „sluchátková hluchota“ velice nepraktická. Jestli tedy máte pocit, že bez hudby nejste schopni fungovat, i se sluchátky se omezte na nejnižší úrovně hlasitosti.

Málokdo pracuje v naprosto dokonalých podmínkách a ani to nelze vzhledem k subjektivním preferencím každého z nás. Jsou ale věci, nad kterými stojí za to se zamyslet. Možná dokážete změnit alespoň pár maličkostí, které vás ovšem posunou o velký krok dopředu, a kdo ví, možná přijde i povýšení …


Zdroj foto: Pixabay.com

Zdroj info: vlastní zkušenosti redaktora, http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/clanek/clovek-vliv-svetla-a-prostredi–3971, https://styl.instory.cz/5619-hygiena-osvetleni-dokaze-ovlivnit-nejen-vasi-naladu-ale-i-soustredeni-nebo-spanek.html

Přidat komentář