Zdraví

Víkendový rychlodetox na vlastní kůži, aneb království za kafe!

Ještě nikdy jsem nevyzkoušela žádnou detoxikační kúru. Ne že bych nechtěla, ale bohužel nemám žádnou vůli. Představa, že měsíc v kuse jím pouze rýži a popíjím bylinkové čaje, je zhruba tak reálná, jako jednorožec.

Nicméně když jsem se dočetla, že můžu ze svého těla vypudit spoustu jedů za jediný víkend, tak jsem si řekla, že to můžu zkusit. To je něco pro nás, co nemáme rádi předsevzetí.

Tady jsou moje zážitky den po dni (naštěstí jsou ty dny jen tři).

Příslib víkendového detoxu: Po třech dnech budete jen zářit. Shodíte při něm zhruba dvě kila a zbavíte se nafouklého břicha. Tím, že tělo očistíte od jedovatých látek, získá vaše pleť krásnou barvu a také jas. Změnu poznáte i na očích. Někomu se může dokonce zlepšit jeho alergie.

Tak jo, uvidíme, co se stane a kde je pravda.

Den 1.

Milý deníčku. Na detox jsem si vyhradila víkend, neb jak říkají pokyny, měla bych relaxovat, být v klidu a nepřepínat se. No, nezačíná to tak hrozně. Nakoupila jsem si veškeré potraviny předem, abych v období vyplavování nemusela pobíhat po obchodech, kde číhají nebezpečné kavárny se svými dortíky. Pořídila jsem si i předepsané vonné svíčky, levandulovou sůl do koupele a peeling na obličej i tělo.

Snídaně:

  • Na lačno vypijte sklenici teplé vody. Do misky nakrájejte jablko, dvě kiwi  a přidejte kuličky červeného vína. Jablka v sobě mají řadu balastních látek, které dokážou neutralizovat hladinu jedovatých látek v těle. Kiwi má v sobě spoustu vitaminu C, hrozny zase podporují činnost ledvin.

Teplá voda není žádná lahůdka, ale přežít se to dá. Velikost sklenice není specifikována, ale půl deci to tedy není. Takže 2dcl jsem identifikovala jako poživatelné množství. Prý jde o ajurvédskou metodu na rozproudění tělních šťáv. Co se týče ovoce, to mi nevadilo ani trochu, takže jsem s touhle zdravou a lehkou variantou celkem spokojená. Jediné, co mi po ránu trochu scházelo, byla káva. Vlastně bych se klidně spokojila i s čajem. Prostě s něčím teplým, co má chuť. No co, třeba zítra. Hlad zatím nemám, ale je to začátek.

Oběd:

  • Připravte si půlku ananasu (podporuje čištění zevnitř) a jeden banán (dává pocit sytosti). K tomu popíjejte minerální vodu.

Ještě pořád dobrý. Sice nejsem extrémní fanda ovoce a mnohem raději bych do sebe soukala zeleninu, pokud jde ale o hlad, dá se to krásně přežít. Mám pocit ospalosti, ale jelikož na kofeinu nejsem závislá, chybějícím kafem to být nemůže. Vše mám zatím pod kontrolou.

Večeře:

  • Pomalu pojídejte medový meloun a mango. Přes den popíjejte pouze minerální vodu a čaje. Vynechte veškerý alkohol, kávu, džusy nebo mléko (no jasně, prostě nesmím pít kafe, pochopila jsem to!).

Milý deníčku. Ovoce už nechci nikdy vidět. Nikdy. Potřebuju něco slaného. Nebo alespoň mrkev, proboha! Všechno ostatní se dá celkem vydržet. Uznávám, že člověk, který je zvyklý víc jíst, by touhle dobou už měl zřejmě hlad. Já jsem celkem v pohodě. Půjdu si raději brzo lehnout. Teda nejdřív si podle manuálu dám levandulovou koupel při svíčkách a pokusím se neutopit. PS: Dala bych si pizzu, ale rozhodně ne Hawai, ta žlutá příšernost (ananas) by mě chodila strašit.

Den 2.

Prý bych se měla cítit svěží a fit. Dobře, ale mnohem svěžejší bych byla po malém a silném pressu. Třeba bych nenarážela do futer. Můj úkol na dnešek je hodně odpočívat, dívat se na filmy a večer se zase ve vaně macerovat v levanduli. Ok, takže normální sobota běžně zaměstnané ženy? 🙂

Prý: Začněte opět teplou vodou. Pak si uvařte 200 gramů rýže, bez tuku, soli či mléka. Z 1,5 kilogramu jablek rozmixujte přesnídávku. Obojí smíchejte. Porci rozdělte na třetiny a pojídejte ke snídani, obědu a večeři. Pro vylepšení chuti můžete vzniklou kaši dochutit čistou skořicí.

No, tak sice jsem trochu oslabená, ale pořád poznám ovoce, i když se schová v kaši. Začínám mít regulérní hlad a také chuť vypálit všechny ovocné sady v okolí. Je super, že program dovoluje zaplácnout žaludek připravenou (ovocnou!!!) kaší kdykoli, kdy vám začne kručet v žaludku. Hurá. Každopádně už zbývá jen jeden den. Na rovinu, brblám, ale zatím nepociťují žádné velké utrpení. Stejně tak ale nemám dojem, že by ze mě odcházely nějaké jedy. A to se zodpovědně prolívám minerálkou a povolenými bylinnými čaji. Sice si místo toho představuju překapávanou kávu, ale nepředpokládám, že by to na mou očistu mělo nějaký vliv. PS: No dobře, chodím na záchod skoro každých dvacet minut. Možná to s tím nějak souvisí. 

Manuál říká, že by mi teď měly lépe sedět moje oblíbené džíny. Nevím, jestli to je díky tomu propadlému břichu, nebo proto, že moje tělo se nějak “vyfouklo”, ale je to pravda. Na pleti žádné extra změny nepozoruji, ale uvidíme zítra.

Den 3.

A také den poslední. Jupíí, kdybych nebyla ospalá, radostně si poskočím.

Snídaně:

  • Vypijte svoji sklenici teplé vody (ha, proč nemůže být na závěr něco normálního). Dejte si knäckebrot s nízkotučným tvarohem. Povolené jsou tři lžičky medu.

Dobrá snídaně. Taková malá. Teď jsem dosnídala a na pocitu hladu to vůbec nic nezměnilo. Půjdu si vyčistit zuby, třeba se dojím pastouPřípadně jsem asi nepochopila správně ten knäckebrot. Nejspíš to měl být balíček knäckebrotu. A navíc, co je to za pořádek, kde je ovoce?

Oběd:

  • Připravte si salát z rajčat, mrkve, celeru, rukoly a petrželky.

To docela šlo. Zeleninové saláty bych mohla jíst pořád. Akorát mi v něm scházel olivový olej, nějaký sýr a hovězí steak. A vůbec mi v něm nescházelo ovoce.

Večeře:

  • Popíjejte čistý vývar ze zeleniny. Počkejte, až trochu vychladne, nepouštějte se do něj, když je ještě horký. Nepřidávejte do něj sůl ani bujony, musí jít o nedochucovaný vývar. Během dne opět popíjejte lehce mineralizovanou vodu a zelený čaj. Pro změnu můžete vyzkoušet čaj zázvorový nebo bylinkový, vynechte ale černý. Samozřejmě ho neslaďte.

Tak tohle byla třešnička na dortu. Vlažný neslaný vývar ze zeleniny – vyloženě delikatesa. Mám chuť olíznout omítku. Hlad už začíná dosahovat alarmujících hodnot a já jsem slabá jak kotě. Už třikrát jsem spontánně usnula. Potřebuju do sebe dostat nějaké cukry, nebo tuky, snědla bych klidně i kostku másla. Vražedně mi chybí mléčné výrobky, zejména sýr. Prý si můžu dát hrst mandlí, nebo lískových oříšků, což fyzicky pomáhá, chutě to ale zdaleka neukojilo.

Jdu spát. Zase.

Den 4.

Tak jo, mám to za sebou. Nemůžu říci, že se cítím špatně. Naopak, tak nějak se mi ulevilo. Sklenici teplé vody po ránu jsem si dala, i když už bych nemusela. Ne, že by mi to zachutnalo, ale přijde mi to jako dobrý rituál. Akorát nemůžu přesně říct proč.

Ráda bych vydržela pít místo kávy bylinkový čaj, protože vím, že je pro tělo mnohem zdravější. Ale víte jak to je. Takže jedno espresso prosím.

Celkově nemám problém pokračovat v lehkém a zdravém jídelníčku. Možná je to trochu tím, že ani za normálních okolností nijak zvlášť neholduji těžkým, tučným a mastným jídlům. Nejvíc jsem po nich toužila, když jsem to měla zakázané. Klasika. A to byl jenom víkend. Po měsíčním detoxu bych asi vyhladila kravín.

Závěr: Víkendový detox není nic extrémně náročného, pokud si na něj můžete vyhradit tři volné dny. I když budete mít hlad, dá se to v pohodě vydržet. Cítit se po něm budete tak nějak odlehčeně a odpočatě, přibude vám energie (možná proto, že proti únavě se každá energie bude zdát navíc), ale žádné výrazné změny nečekejte. Zejména pokud jste zvyklí jíst střídmě i za normálních okolností. V tom případě budete muset zkusit něco delšího. Na to však nemám nervy. Rozhodně mi to ale neublížilo. A musím uznat, že jsem vážně trochu shodila, takže po téhle stránce zvěsti nelhaly. Jen nevím, jestli je to tím, že zelenina a ovoce prostě nezůstávají v těle tak dlouho, prostě se mi vyprázdnila střeva.

Zdroj foto: pixabay.com

Jak zachovat zdraví a dbát o sebe. Tím se často každý z nás zabývá. Začátek roku přeje i novoročním předsevzetím. Můžete se inspirovat třeba ve článku 7 způsobů, jak se nevykroutit z novoročního předsevzetí. Nebo zkusit si připravit detoxikační nápoje a čaje.

Přidat komentář