Bydlení

Kde končí valentýnská romantika, aneb jak se zbavit vosku

Večer při svíčkách, to je na romantická klasika. Super je i společná koupel. Při svíčkách. Nebo posezení u krbu. Na kterém jsou svíčky. Bez svíček prostě není Valentýn. A svíčky nejsou bez vosku. A ten kape a špatně se čistí. My vám poradíme, co dělat když se přilepí na:

Dřevo

První věc, která vás asi napadne, je seškrábnout vosk kuchyňským nožem. Pokud ale nejste mozkový chirurg s extrémně pevnou rukou, riskujete poškrábání povrchu.

Záchrana: Ocet. Vezměte z koupelny fén, intenzitu nastavte na střední stupeň a vosk zahřejte. Až změkne, setřete ho měkkým hadříkem, namočeným v octové vodě (1 díl octa, 2 díly vody). Ocet zabrání, aby na dřevě zůstaly skvrny.

TIP: funguje to i na dřevěné podlahy

stůl

Ubrus (nebo jiná látka)

Uklidili jste stůl, umyli a utřeli nádobí a teď…budete čistit vosk z ubrusu. Super. Napočítejte do deseti a pak strčte ubrus do mrazáku. Vážně.

Záchrana: Žehlička. Jakmile vosk zmrzne, snadno ho odloupnete nožem. A pokud zbyla na ubrusu po vosku skvrna, nepanikařte. Položte přes ní hnědý papírový pytlík a přiložte žehličku rozpálenou na nejvyšší stupeň. Skvrna se magicky přenese z ubrusu na papír.

TIP: pokud se vám dostal vosk na stěnu (???), vezte, že tento trik funguje i na ní

látka

Kov

Není třeba vysvětlovat, jak se vosk dostane na kovový svícen. Místo toho zkusíme si vysvětlit, jak ho z něj odstranit. Naštěstí to jde velmi snadno.

Záchrana: Vařící voda. Dejte na plotnu hrnec s dostatečným množstvím vody a nechte přijít k varu. Potom sporák vypněte a vložte do hrnce celý svícen (měl by být kompletně pod vodou). Jak se voda bude postupně ochlazovat, vosk se od svícnu odloupne. Jakmile teplota vody klesne na pokojovou teplotu, svícen vytáhněte a hadříkem setřete veškeré zbytky.

TIP: stejně to funguje i na skleněné předměty, musí být ale silnostěnné, jinak o ně přijdete definitivně.

svícen

Koberec

Necháme stranou, proč zapalujete svíčky nad kobercem. Stalo se. Teď je potřeba ho vyčistit.

Záchrana: Led. Ne abyste ho ale do vosku vtírali. Místo toho vezměte igelitový sáček, led dejte do něj a teprve pak ho přiložte na postižené místo. Po několika minutách vosk vychladne a pak půjde dolů nožem na máslo jako…no jako po másle. Musíte ho ale pečlivě odstranit ze všech kobercových vláken. Pokud se vám to podaří, stačí udělat jediné. Vzít vysavač a celé místo činu pořádně vysát. Na závěr namočte hadřík do lihu a vyčistěte případné skvrny.

TIP: ledem se dá vosk odstranit i z cihel (takže třeba z krbu, když jsme u té romantiky).

vlákna

PVC

PVC podlahy jsou celkem odolné, ne však neporazitelné. Třeba vosk je dokáže ohrozit. Co nedělejte: protože PVC je náchylné k pouštění barvy, je lepší jej ničím nezahřívat. Takže odložte ten fén.

Záchrana: Zase pomůže starý dobrý led v pytlíku. Nechte ho na voskové skvrně trůnit několik minut, prostě tak dlouho až vosk ztvrdne. Pak ho odloupněte, tentokrát ale ne nožem, ale lžící. PVC a ostré předměty nejdou dohromady. Případné skvrny odpálkujete pomocí vatového tamponu a odlakovače, nebo terpentýnu.

vinilKůže

Panebože co s těmi svíčkami děláte? Každopádně pokud jste si voskem „pocintali“ své kožené kanape, vězte, že si zaslouží lepší péči.

Záchrana: Klíčem k obnovení jeho bývalé krásy je zase fén. Držte spotřebič několik centimetrů od kůže. A hýbejte s ním, aby dlouho nemířil na jedno místo, jinak by intenzivní teplo mohlo kůži poškodit. A zase, až vosk změkne, setřete ho vlhkým hadříkem, namočeným v teplé vodě s trochou čistícího prostředku. A je to. Vaše domácnost by teď měla být oficiálně voskuprostá.

TIP: stejný postup vyzkoušejte při odstraňování vosku z vany.

kůže

Přidat komentář